Od 1.11.2024 přechází registr obyvatel i registr osob do správy Digitální a informační agentury. S tím souvisí také přeregistrování otevřených datových sad registru osob z Českého statistického úřadu na DIA a změna URL souborů ke stažení. Od listopadu tak budete moci najít datové sady ROSu, včetně číselníků, v národním katalogu otevřených dat pod hlavičkou DIA.
Již v minulosti jsme avizovali, národní katalog otevřených dat přestane podporovat lokální katalogy vedené v rozhraní CKAN. Termín ukončení podpory byl stanoven na konec roku 2024. Tj. od 1.1.2025 NKOD nebude harvestovat data těchto katalogů. Prosíme dotčené poskytovatele, aby implementovali rozhraní DCAT-AP-CZ dle otevřené formální normy.
Od 1.8.2024 je národní koordinátorkou otevřených dat Lenka Kováčová. Na této pozici nahrazuje Radku Domanskou. V minulosti působila v neziskovém sektoru a na Ministerstvu vnitra, ze kterého se s celým týmem otevřených dat přesunula do Digitální a informační agentury. Je členkou Pracovní komise k otevřenému vládnutí a transparentnosti státní správy, evropského výboru Open Data Committee a skupiny Public Sector Information Group.
Digitální a informační agentura vydala novou verzi otevřené formální normy DCAT-AP-CZ: Rozhraní katalogů otevřených dat. Ta obsahuje úpravu verze nadřazeného standardu z DCAT-AP 2.0.1 na DCAT-AP 3.0.0 a přidání podpory pro katalogizaci datových sad s vysokou hodnotou, tzv. High Value Datasets (HVDs).
Konference Jak na data ve veřejné správě proběhne již v pátek 24.5.2024. Živý přenos z hlavního sálu můžete sledovat na platformě YouTube. Dotazy nám můžete posílat prostřednictvím Slido pod označením #data2024 nebo na přímo na Slido. Kompletní program a seznam vystupujících je k dispozici na webu.
O víkendu 13. a 14. dubna se uskutečnil hackaton #HACKUJBRNO 2024. Deset týmů s celkovým počtem 45 účastnic a účastníků po dobu 24 hodin vyvíjelo aplikace nad otevřenými daty města Brna. První místo získal vyhledávač nad úředními deskami inovativní Ultra úřední deska. Kompletní výsledky najdete na webu hackathonu. Hackaton uspořádal datový tým města Brna spolu s Czechitas. V porotě zasedla mj. také Národní koordinátorka otevřených dat Radka Domanská z DIA.
Po roční pauze si vás opět dovolujeme pozvat na naši výroční konferenci, tentokrát pod názvem Jak na data ve veřejné správě! Řeč bude o všech formách sdílení dat, vytváření rozhodnutí postaveních na datech a jejich praktickém využití ve veřejné správě i mimo ni. Pozornost bude věnovaná i nové Strategii pro správu dat a připravovanému Zákonu o správě dat. Potkáme se 24. května 2024 osobně v Praze v Akademii veřejného investování, nebo online. Bližší program a registrace zveřejníme začátkem dubna na webu konference.
Svoji zkušenost s využíváním Portálu o datech a Národního katalogu otevřených dat nám můžete sdělit prostřednictvím dotazníkového šetření. Respondenty dotazníkového šetření mohou být jak uživatelé portálu a katalogu, tak i lidé, kteří pracuji s datovými sadami jiných subjektů, ale nejsou (zatím) uživateli NKODu. Vyplnění dotazníku zabere přibližně 15 minut.
Dne 20.2.2024 od 13:30 do 15:00 se online uskuteční webinář zaměřený na novinky týkající se publikace datových sad s vysokou socio-ekonomickou hodnotou. Webinář je primárně doporučen pro poskytovatelé otevřených dat, uvítáme ale i jejich uživatelé.
Nejpozději od 1.1.2024 mají úřady povinnost poskytovat veřejně dostupné informace obsažené v registrech, seznamech a evidencích jako otevřená data. Jedná se o projev zásady „standardního zpřístupnění dokumentů ve formě otevřených dat“ (tzv. Open Data by Default) stanovené Open Data Směrnicí (č. 2019/1024). Tým národní koordinátorky pro otevřená data proto vyzval povinné subjekty k interní analýze a identifikaci dotčených rejstříků. Jejich seznam Vám teď přinášíme ke stažení.
Dne 1.4.2023 se agenda otevřených dat a s ní i celý tým národní koordinátorky pro otevřená data přesouvá z Ministerstva vnitra do nově vzniklé Digitální a informační agentury.
V této souvislosti se mění i naše kontaktní údaje. V případě potřeby nás již teď můžete kontaktovat na otevrenadata@dia.gov.cz. Na sociální síti Twitter nás nadále najdete jako @otevrenadata.
Dne 22. března 2023 byly v Praze vyhlášené výsledky 8. ročníku soutěže eOsobnost eGovernmentu, která oceňuje ty, kteří se osobně věnují rozvoji elektronizace veřejné správy v ČR. V kategorii věnované centrálním úřadům se na druhém místě umístila národní koordinátorka otevřených dat Radka Domanská.
Magazín Egovernment Radku Domanskou ocenil nejen za působení v roli národní koordinátorky, která se snaží posunout veřejnou správu vpřed na poli otevřených dat, ale i za aktivity vedoucí k pochopení a řízení dat v organizaci tak, aby se data dala sdílet v propojeném i veřejném datovém fondu.
Seznam všech oceněných naleznete na stránkách magazínu Egovernment. Všem gratulujeme.
Dne 20.01.2023 Evropská komise publikovala v Úředním věstníku prováděcí nařízení, které stanovuje seznam konkrétních datových souborů s vysokou socio-ekonomickou hodnotou (tzv. HVDs). Data uvedená v příloze nařízení mají být publikovaná ve formátu otevřených dat, a to do 16 měsíců od vstupu nařízení v platnost. Seznam pokrývá data v šesti tematických kategoriích: geoprostorové údaje, pozorování země a životní prostředí, meteorologické údaje, statistika, společnosti a vlastnictví společností, mobilita. Tento rozsah může být v reakci na technologický a tržní vývoj v budoucnu rozšířen. V souvislosti s publikací finální podoby nařízení, připravila Komise Q&A, kde se dozvíte podrobnosti.
Dnes Evropská komise zveřejnila výsledky každoroční studie Open Data maturity za rok 2022, ve které se Česko umístilo na 12. příčce. Oproti loňskému 23. místu je to velký posun, přičemž v kategorii měření dopadů se dostalo na 1. příčku a velmi dobře dopadlo i v kategorii měření kvality. Česko zaostává pouze v kategorii portálu, kde obsadilo 26. pozici. Kompletní zpráva z hodnocení ukazuje podrobné výsledky.
Říjen byl bohatý na hackathony na státní i krajské úrovni, účastnili se jich zástupci veřejnosti i studenti středních a vysokých škol. A co bylo výsledkem? Na hackathonu veřejné správy, hackathonu Královéhradeckého kraje i hackathonu Plzeňského kraje vzniklo mnoho zajímavých nápadů, jak využít otevřená data v praxi.
V listopadu se uskuteční mnoho akcí. Kromě konference Otevřená data 2022 se bude konat například Open Data Expo, konference Data a životní prostředí 3 a blok zaměřený na data veřejné správy na konferenci Snadná navigace světem úřadů. Buďte u toho s námi!
Co se v roce 2021 událo ve světě otevřených dat? Kdo publikoval otevřená data, v jaké kvalitě a kde všude se využívaly? A jak si Česká republika stojí v evropském hodnocení? To a ještě mnohem víc naleznete ve Výroční zprávě o stavu otevřených dat za rok 2021, ze které vám přinášíme krátké shrnutí.
Pravidelná konference Otevřená data se letos uskuteční 28. listopadu a to jak prezenčně, v pražských prostorách Akademie veřejného investování MMR, tak online. V rámci programu se podíváme na legislativní novinky, komunikaci mezi poskytovateli a uživateli, nebo využívání otevřených dat v praxi. V panelové debatě otevřeme téma datové kvality a nástrojů k jejímu zlepšení. Kromě týmu národní koordinátorky otevřených dat vystoupí zástupci veřejné správy i veřejnosti. Další informace a registrace na webu konference.
Ke dni 1.6.2022 se stala národní koordinátorkou otevřených dat Radka Domanská. Na pozici národního koordinátora nahradila Jakuba Malinu a stala se tak první ženou na této pozici. Radka Domanská působí na ministerstvu vnitra od září 2020 a od začátku je součástí týmu otevřených dat. Vizí nové koordinátorky je dále rozšiřovat povědomí o otevřených datech, sdílet příklady dobré i špatné praxe a také přispívat ke zveřejnění maximálního množství veřejných dat a zlepšení postavení ČR v mezinárodním hodnocení oblasti otevřených dat.
Evropská komise spustila veřejné konzultace k prováděcímu aktu o datových sadách s vysokou socio-ekonomickou hodnotou. Tzv. High Value Datasets budou publikovány jako otevřená data napříč všemi členskými státy EU v šesti kategoriích - geoprostorové údaje, pozorování Země a životní prostředí, meteorologie, statistika, společnosti a vlastnictví společností, mobilita. Zapojit se můžete do 21. června 2022 přímo na stránkách Komise.
Na konferenci ISSS 2022 vystoupí Jakub Malina s prezentací na téma „Vývoj agendy otevřených dat … a co dál?“. Přijďte si poslechnout, v jakém stavu je agenda otevřených dat, co se podařilo a co čeká úřady do budoucna. Najdete nás v přednáškovém sále v úterý 17. května v čase 10:30–11:15.
Dne 11. května 2022 byly v Praze vyhlášené výsledky dalšího ročníku soutěže eOsobnost eGovernmentu, která oceňuje ty, kteří se osobně věnují rozvoji elektronizace veřejné správy v ČR. V kategorii věnované centrálním úřadům se na druhém místě umístil národní koordinátor otevřených dat Jakub Malina.
Na stránkách Portálu otevřených dat v sekci věnované Datové kvalitě nově naleznete dashboardy, které přinášejí jiný pohled na stav datových sad v Národním katalogu otevřených dat. Dashboardy slouží nejen pro analytické potřeby týmu národního koordinátora pro otevřená data, ale mohou fungovat jako výborný nástroj kontroly stavu dat pro uživatele a především jejich poskytovatele.
Tento týden startuje v sekci Články nová čtenářská série zaměřená na sdílení praxe v otevřených datech v ČR. V následujících měsících vám budeme pravidelně zprostředkovávat zkušenosti poskytovatelů a uživatelů z řad opendatové komunity s otevíráním dat, zlepšováním kvality dat a jejich využíváním. První své zkušenosti sdílí zástupci Královéhradeckého kraje, kteří ve svém příspěvku popisují cestu za zvýšením interoperability vlastních dat. Chcete taky sdílet svůj příběh, inspirovat ostatní k publikaci nových a kvalitnějších otevřených dat nebo podpořit další využití otevřených dat? Kontaktujte nás na otevrenadata@dia.gov.cz.
Evropská komise organizuje 23. března 2022 informační setkání k výzvě, která umožňuje čerpat finanční prostředky pro publikaci tzv. datových sad s vysokou socioekonomickou hodnotou. Webinář se bude podrobně zabývat očekávaným rozsahem žádostí a požadavky pro participaci, nebo zapojení partnerů.
Všechny zveřejněné číselníky musí splňovat nově vydanou otevřenou formální normu pro číselníky. Tento datový standard je předpokladem k tomu, aby bylo možné data vzájemně propojovat a informační systémy mohly lépe spolupracovat.
Od 1.2.2022 musí státní orgány, krajské úřady a obecní úřady obcí s rozšířenou působností publikovat úřední desky jako otevřená data. Ke dni 1.2.2022 je v Národním katalogu otevřených dat registrováno 102 datových sad dle otevřené formální normy pro úřední desky. Správnou publikaci úředních desek si mohou poskytovatelé ověřit v testovací aplikaci.
Z testovacího provozu do produkce spouštíme novou verzi Národního katalogu otevřených dat (NKOD). Nyní můžete datové sady sdružovat do datových sérií a registrovat kromě souborů ke stažení i datové služby (API). Lze také označit, kterými specifikacemi a Otevřenými formálními normami se datová sada řídí, nebo vyplňovat metadata i v angličtině. K dispozici jsou také nová rozhraní GraphQL a Linked Data Fragments.
K čemu je dobré popisovat význam dat? Jak vytvářet popisy dat pomocí významových slovníků? Jaké nástroje lze pro tvorbu významových slovníků použít? To vše se dozvíte v novém školení Modelování významu dat ve veřejné správě. První běh se uskuteční již 6.1.2022 v online formě.
V pátek 5. listopadu 2021 proběhla v Národní technické knihovně v Praze výroční konference Otevřená data 2021. Odkazy na video nahrávku celé konference a prezentace všech přednášejících najdete na webu konference.
Od 9 do 16 hodin dnes probíhá v Národní technické knihovně v Praze konference zaměřená na aktuální témata v oblasti otevřených dat. Na konferenci je možné se připojit také online. Informace o právě probíhajících přednáškách najdete v programu konference.
Dne 16. 11. 2021 proběhne speciální online workshop zaměřený na aktuální povinnost publikace metadat informací zveřejněných na úředních deskách v podobě otevřených dat. Tato povinnost vyplývá z novelizace zákona č.106/1999 Sb. Záznam najdete na YouTube.
Konference Otevřená data 2021 se letos uskuteční 5. listopadu a bude probíhat hybridní formou - prezenčně i on-line s využitím technologie WebEx. Program konference je bohatý, kromě týmu Národního koordinátora otevřených dat vystoupí také poskytovatelé a uživatelé otevřených dat.
Do 20. října 2021 můžete přihlašovat své aplikace do soutěže Společně otevíráme data, ve které Nadace OSF oceňuje nejlepší aplikace postavené nad otevřenými daty v ČR. Letos se klání uskuteční ve 4 kategoriích - městská data, zdraví, vzdělávání, klima a životní prostředí.
Ministerstvo vnitra již několik let nabízí bezplatná školení v oblasti otevřených dat pro všechny zájemce z řad pracovníků státní správy a samosprávy i odborné veřejnosti. V rámci rozšiřování těchto vzdělávacích aktivit a zvyšování jejich dostupnosti je od září 2021 na Portálu otevřených dat k dispozici nová forma vzdělávání: e-learningové kurzy.
Pracujete s otevřenými daty? Máte zajímavý příklad využití otevřených dat? Nebo naopak publikujete zajímavá otevřená data a chcete je představit potenciálním uživatelům? Napište nám a vystupte v listopadu na výroční konferenci Otevřená data 2021!
První ročník „Dnů otevřených dat EU“ se bude konat ve dnech 23.–25. listopadu 2021. Akce poslouží jako centrum poznatků o otevřených datech, které mohou využít subjekty z veřejného sektoru a přínosy tak předat dál občanům a podnikům. Inspirujte se a seznamte se s nejnovějšími trendy a inovativními řešeními!
V pátek 7. května 2021 v 10.30 pořádá Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR druhý webinář nad zdravotnickými daty. Cílem webináře je odpovědět na klíčové otázky o zdravotnických datech. Opět se můžete těšit na dva hosty, kteří zhodnotí aktuální stav otevřených dat a poskytnou zkušenosti s jejich zpracováním.
V pátek 26. března 2021 v 10:30 pořádá Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR první online diskusní setkání nad zdravotnickými daty. Cílem webináře je odpovědět na aktuální otázky o zdravotnických datech. Pro účast na webináři je nutno se registrovat.
Rozšířili jsme náš rozcestník vzdělávací sekce a přidali aktualizovaný přehled online školení v oblasti otevřených dat. Intenzivně pracujeme na e-learningovém školení, které plánujeme spustit v září.
Šestý ročník Open Data Expo i letos představí instituce, které otevírají svá data nebo s nimi inovativně pracují. Tématem letošního ročníku je práce s daty v době krize. Registrujte se na Expo a přijďte za námi do naší virtuální kavárny si popovídat o otevřených datech.
Byla vydána nová verze Otevřené formální normy Rozhraní katalogů otevřených dat: DCAT-AP-CZ. Nově podle ní lze v lokálním katalogu otevřených dat mimo jiné popisovat datové služby, tvořit hierarchie datových sad nebo mít metadata i v angličtině.
Otevřeli jsme registraci na on-line úvodní školení otevřených dat. Každý první a třetí čtvrtek v měsíci se můžete dozvědět základní informace z oblasti otevřených dat a rozšířit řady desítek jejich poskytovatelů.
Spolu s prezentacemi jsme zveřejnili i videozáznam z konference Otevřená data 2020.
V pátek 23. října se uskutečnila výroční konference Otevřená data ve veřejné správě. Vzhledem k epidemiologické situaci se konference konala online. Více než 140 účastníků mělo možnost shlédnout příspěvky zástupců Ministerstva vnitra a dalších institucí státní správy a samosprávy. Velká pozornost byla tentokrát věnována využití otevřených dat v praxi - představena byla zatím opomíjená oblast využití otevřených dat ve výuce a vzdělávání na různých typech škol. Další příklady využití otevřených dat se týkaly žurnalistiky, wikidat nebo konkrétního přínosu obcím.
Konference Otevřená data 2020 se bude vzhledem k okolnostem konat online. Bližší informace o programu najdete na webu konference. Účast na konferenci je zdarma po předchozí registraci. Těšíme se na Vás příští pátek 23.10.2020 od 9h online!
V pátek 23. října 2020 v Národní technické knihovně v Praze se uskuteční konference Otevřená data 2020! Poznačte si do kalendáře!
Vláda v pondělí 13. července projednala Výroční zprávu o stavu otevřených dat za rok 2019.
Od 30. června se otevírá výzva CEF podání návrhů projektů využití otevřených dat veřejné správy EU.
Publikace takzvaných datových sad s vysokou hodnotou, což je termín, který zavádí evropská směrnice o otevřených datech (2019/1024), nesplní očekávání, pokud nebude společně s jejich seznamem řádně řešena i jejich datová kvalita.
Zapojte se do sběru návrhů datových sad s vysokou hodnotou v šesti kategoriích (geoprostorové údaje, pozorování Země a životní prostředí, meteorologie, statistika, společnosti a vlastnictví společností, mobilita), které budou povinně publikovány jako otevřená data napříč všemi členskými zeměmi EU jakožto součást nově schválené směrnice o otevřených datech.
Minulý týden Evropská komise zveřejnila na Evropském datovém portále výsledky každoroční studie hodnotící členské státy EU v oblasti otevřených dat tzv. European Open Data Maturity Report 2019. Česká republika se v celkovém pořadí posunula z 21. na 19. místo a přesunula se do skupiny Followers.
Dne 20. 6. 2019 byla v Úředním věstníku EU pod číslem 2019/1024 publikována směrnice o otevřených datech a opakovaném použití informací veřejného sektoru. Tato směrnice s účinností od července 2021 nahradí původní směrnici o informacích veřejného sektoru (PSI) z roku 2003/98 /ES a její novější úpravu z roku 2013 (2013/37/EU).
V pátek 27. září proběhla v Národní technické knihovně v Praze již čtvrtá výroční konference Otevřená data ve veřejné správě.
Připravili jsme první článek z plánované série článků o možnostech práce s otevřenými daty z Registru práv a povinností. Ukazuje, jak můžete z Registru práv a povinností získávat data o úkonech, které vykonává veřejná správa. To zahrnuje např. data o tom, na jaké úřady může občan nebo podnikatel přijít, pokud potřebuje daný úkon vyřídit, a kde tyto úřady jsou. Nebo např. data o tom, zda může úkon vyřídit online.
Portréty přednášejících a program největší české konference o otevřených datech je zveřejněn. Budeme se na vás těšit 27. 9. 2019 v Národní technické knihovně v Praze (NTK).
Největší hackathon nad otevřenými daty veřejné správy startuje již o víkendu 13. - 14.9. 2019 v sídle Nejvyššího kontrolního úřadu. Do letošního ročníku se zapojil rekordní počet institucí. Registrace pro letošní ročník je otevřena! Veškeré informace o hackathonu najdete na hackujstat.cz.
Od 4.7. do 14.11. je otevřena výzva na příjem žádostí v rámci programu Connecting Europe Facility v oblasti “Public Open Data”. Finanční prostředky ve výši 5 mil. euro jsou určeny na budování přeshraničních služeb využívající otevřená data a na podporu ekosystémů využívajících otevřená data. Výzva je zaměřena i na tvorbu seznamu datových sad s vysokou-socioekonomickou hodnotou. Evropská komise k této výzvě 10.7. organizuje informační webinář CEF Telecom Call.
Pomozte nám poznat ekonomický dopad otevřených dat vyplněním dotazníku, který je zaměřený na jejich využívání v soukromém sektoru a je součástí projektu Evropské komise Economic Impact of Open Data 2020. Výsledky budou zveřejněny na začátku roku 2020.
Průběžně pracujeme na technických standardech pro otevřená data tzv. otevřených formálních normách (OFN). Aby byla odpovídající data použitelná, potřebujeme zpětnou vazbu od vás, praktiků. Připomínkujte a navrhujte nové! Co nevidět vydáme OFN pro prostorová data.
Zarezervujte si datum 27.9.2019. Poslední zářijový pátek se bude konat výroční konference “Otevřená data ve veřejné správě 2019”. Již nyní pracujeme na programu a sháníme pro vás zajímavé přednášející nejen z České republiky, ale i ze zahraničí.
S ohledem na nově schválený zákon o zpracování osobních údajů jsme zaktualizovali manuál, jak správně nakládat s osobními údaji v otevřených datech.
Prostřednictvím registračních formulářů můžete registrovat další datové sady a lokální katalogy v nové verzi Národního katalogu otevřených dat. Nevíte jak na to či co celý proces registrace obnáší? Přečtěte si o procesu registrace datové sady a procesu registrace lokálního katalogu v sekci pro poskytovatele dat.
Ministerstvo vnitra se opět zúčastní akce Open Data Expo 2019. Přijďte se s námi pobavit na akci, kde se nad otevřenými daty setkávají firmy, státní správa, zástupci akademického sektoru i veřejnosti.
I v roce 2019 budeme školit otevřená data na ministerstvech, krajských úřadech, městech, ale i centrálních úřadech. Máte zájem o školení pro váš úřad? Napište si o školení skrze náš registrační formulář.
Přečtěte si speciální přílohu Respektu o otevřených datech. Události letošního roku, zajímavé pohledy na otevřená data a jejich využití a výsledky soutěže o nejlepší aplikace pracující s otevřenými daty.
Ve dnech 6. a 7.12. pořádali zástupci Evropské komise a Evropského datového portálu ve spolupráci s Odborem hlavního architekta Ministerstva vnitra ČR workshop k tématu otevřených propojených dat (angl. Linked Open Data).
Podle studie Open Data Maturity in Europe 2018 se Česká republika umístila na posledním místě ve druhé nejlepší skupině v tzv. “fast-trackers.”
Šestý ročník soutěže o nejlepší aplikaci nad otevřenými daty má své vítěze.
Jaké jsou nejčastější chyby při publikaci otevřených dat? Jak se těmto chybám vyvarovat? Sepsali jsme pro vás nejčastější chyby ze strany poskytovatelů dat a tipy, jak se těmto chybám vyhnout.
Prezentace z výroční konference jsou zveřejněny v sekci konference na Portálu otevřených dat.
Připravili jsme manuál na zacházení s osobními údaji v kontextu otevřených dat.
Máte náměty či požadavky na konkrétní data, které by stát měl povinně zveřejňovat jako opendata? Přijďte se s námi o tom pobavit! Veřejná konzultace proběhne 20.11.2018. Registrace je nutná.
Blíží se naše výroční konference. Neváhejte a registrujte se ještě dnes!
Vytvořili jsme návod, jak dostat otevřená data snadno a rychle. A správně.
Instituce opět nabídnou svá data programátorům! Zapojte se také 14. a 15. září v sídle NKÚ.
Do nařízení vlády č. 425/2016 Sb. po jednání vlády přibylo 13 povinně zveřejňovaných datových sad!
Vyšla Výroční zpráva o stavu publikace otevřených dat v České republice za rok 2017!
Spustili jsme nový portál otevřených dat v ČR!