Na pátém ročníku hackathonu veřejné správy se poprvé utkali šampioni z krajských kol. Nad otevřenými daty vznikly užitečné i zábavné aplikace

, Radka Domanská

Hackathony nad otevřenými daty se staly už tradičním zdrojem inovací a inspirace ve veřejné správě. 19. a 20. ledna se konal již pátý ročník celostátní akce #hackujstat, kterou opět pořádal ve svém sídle Nejvyšší kontrolní úřad. První hackathon veřejné správy se uskutečnil v roce 2017 a od té doby stále roste popularita podobných akcí také u dalších institucí. Například Královéhradecký kraj organizuje hackathon nad svými otevřenými daty od roku 2019 a díky této akci dokázal zlepšit kvalitu svých otevřených dat. O tom, že odvedl dobrou práci svědčí i to, že kvalitu jeho dat ve srovnání s jinými kraji na lednovém hackathonu ocenil i jeden z týmů.

Letošní ročník #hackujstat byl výjimečný v tom, že poprvé navázal na krajské hackathony, kterých se účastnili studující ze středních a vysokých škol. Organizátoři vyzvali vítěze těchto krajských kol, aby na akci rozvíjeli své projekty nebo zkusili za 24 hodin vytvořit nové. Pozvání přijali šampioni z hackathonů v Královéhradeckém, Plzeňském, Ústeckém a Olomouckém kraji. Zapojení týmů z různých koutů ČR dalo soutěži nový rozměr a zároveň tak vznikla platforma pro spolupráci mezi jednotlivými týmy na celostátní úrovni. Hackathonu se tradičně účastní i zástupci řady veřejných institucí. Ti zde prezentují účastníkům své datové sady a zároveň je motivují k využití svých dat. Jsou často také mentory, kteří pomáhají soutěžícím při hledání, interpretaci a využívání dat. Studující z jednotlivých týmů tak mohou nejen pracovat s daty veřejné správy, ale také se učit od profesionálů ve svém oboru.

Výsledky a projekty

Výsledky letošního hackathonu potvrdily, že studující ze středních a vysokých škol umí dobře pracovat s daty i novými technologiemi. V kategorii nových projektů zvítězila aplikace “Můžu zde?”, která umožňuje rychle a jednoduše zjistit pravidla pro konkrétní místo, například ohledně konzumace alkoholu, kouření, parkování nebo sběru elektroodpadu. V kategorii rozvinutých projektů pak vyhrál portál “ŠkolkaPlus”, který poskytuje přehledné informace pro výběr mateřské školy v západních Čechách. Všechny projekty z hackathonu najdete na webu akce https://hackujstat.cz/.

Výzva pro budoucnost: Podpora a udržitelnost projektů

I přes úspěchy a popularitu hackathonů je na místě si klást otázky ohledně dlouhodobé udržitelnosti produktů, které na nich vznikají. Týmy často nemají dostatek podpory a motivace k tomu, aby dokončily své projekty po skončení akce a dál je rozvíjely. Klíčové proto je najít způsoby, jak podporovat studující v další práci a umožnit jim dokončit své inovace například formou dohody s veřejnou správou nebo během studia, na kroužcích a letních školách.

Hackathony nad otevřenými daty už dávno nejsou jen o vizualizaci informací. Účastníci se snaží identifikovat a řešit existující problémy a poukázat na nedostatky nebo chybějící data. Tyto akce se tak staly nejen prostředkem pro podporu otevřených dat a komunity kolem nich, ale také platformou pro konkrétní praktické využití dat a také místem pro poukázání na problémy související se správou dat. Výzvy k větší udržitelnosti projektů nám ukazují, že je třeba neustále hledat cesty, jak podporovat a motivovat talenty, které v těchto soutěžích vyniknou.