Správu dat chápeme jako soubor disciplín, které se věnují zacházení s daty tak, aby při jejich vytváření, zpracování, uchovávání, zpřístupňování a využívání byla chráněna jejich důvěryhodnost a hodnota.
Realizaci rozhovorů o správě dat s úřady a tvorbě strategie předcházela příprava, která byla zaměřena na výběr a specifikaci relevantních oblastí důležitých pro dobrou správu dat ve veřejné správě. K tomu byl využit světově nejrozšířenější metodický rámec pro data management DAMA/DMBoK („Data Management Body of Knowledge“) v kombinaci se znalostmi a zkušenostmi dobré praxe data managmentu získanými od členů expertní skupiny, sestavené pro tento účel z oblasti komerčních společností a akademické sféry.
Výsledkem společné přípravy byla specifikace pěti doporučených oblastí správy dat pro veřejnou správu ČR:
Oblast Řízení a organizace správy dat je zaměřena na organizační, procesní a kompetenční zajištění správného chování, rozhodování a kontroly v oblasti péče o data tak, aby byla chráněna jejich důvěryhodnost a hodnota jakožto cenného zdroje.
Oblast Stanovení datových potřeb je zaměřena na zmapování relevantních oblastí dat v organizaci a jejich prioritizaci, identifikace příležitostí a potřeb v těchto oblastech, definici a prioritizaci požadavků na datová řešení a vytvoření plánu aktivit směřujících k jejich naplnění.
Oblast Popis dat a datových řešení je zaměřena na inventarizaci, evidenci, kategorizaci, popis, definici a modelování dat, ale také datových toků a všech IT komponent zapojených do řešení datových potřeb (primárních systémů, datových úložišť, datových sad a rozhraní, nástrojů pro ETL, analýzu a prezentaci dat).
Oblast Realizace datových řešení je zaměřena na implementaci nových a rozvoj stávajících datových řešení (probíhající často v rámci rozvoje informačních systémů) tak, aby bylo možné následné získávání/vytváření, ukládání, zpracování a zpřístupňování dat.
Oblast Zajištění a využití dat je zaměřena na provozování datových řešení, tj. reálné získávání/vytváření, ukládání, zpracování a zpřístupňování konkrétních dat tak, aby při tom byla zajištěna jejich dostupnost, bezpečnost, kvalita a interoperabilita; dále se zde řeší následná tvorba datových/analytických produktů (reportů, analýz, odpovědí na dotazy, datových sad apod.) pro podporu informovaného rozhodování ve veřejné správě a řízeného přístupu veřejnosti k datům veřejné správy.
V rámci každé z těchto oblastí řešíme několik konkrétnějších témat, která ukazuje následující schéma:
Další informace o oblastech a tématech správy dat uvádíme v přehledovém dokumentu.