English description below. Datová sada obsahuje záznamy o připravovaných stavebních projektech, veřejné i soukromé sféry, na území města Brna. Sběr záznamů probíhá průběžně, z veřejně dostupných zdrojů, zejména z webových stránek jednotlivých investorů, architektonických studií, veřejných diskuzních fór, apod. Zařazení projektu do databáze není deklarací schválení nebo souhlasu orgánů statutárního města Brna s realizací. Má pouze informativní charakter.Dataset contains records of planned construction projects, both public and private. Information in the dataset are only indicative. Coordinate system GCS WGS-84.
English description below Dataset obsahuje údaje o objektech, které spadají do kategorie cirkulární ekonomiky, tzn. bezobalové obchody, re-use centra, sdílené služby apod. Data jsou updatovaná 1x měsíčně. Souřadnicový systém: GCS WGS84. Datasets includes information about objects which belongs to the circular economy, eg. shared services, re-use centers, etc. App is updated once a month. Coordinates system: GCS WGS84
English description follows. Bodová vrstva všech dotací za posledních 5 let, které proudili do neziskového sektoru v České republice. Data pokrývají 4 zdroje financí - dotace EU, veřejné sbírky, veřejné zakázky a dotace z rozpočtu. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84 a jsou aktualizována 1x ročně. Zdrojem dat je Centrum pro výzkum neziskového sektoru Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Vizualizace dat najdete také na webu mapaneziskovek.czThe point layer of all subsidies for the last 5 years that flowed into the non-profit sector in the Czech Republic. The data covers 4 sources of financing - EU subsidies, public collections, public donations/collections and budget subsidies. The data is in the GCS WGS84 coordinate system and is updated once a year. The source of data is the Center for Non-Profit Sector Research of the Faculty of Economics and Administration of Masaryk University in Brno. You can also find data visualization on the mapaneziskovek.cz.
JSON feed: https://brno.zastupko.cz/flask/brno/zastupitelstvo/9/datasetEnglish description below. Datová sada obsahuje podrobné výsledky z hlasování na schůzích městského zastupitelstva. Zdrojem dat jsou oficiální zápisy z jednotlivých zasedání, které jsou zveřejňovány také na webu města.Data jsou poskytována ve formátu JSON, jejich schéma najdete zde. Záznamy lze řadit a stránkovat pomocí parametrů sort, limit a offset (více informací najdete v dokumentaci). Data jsou aktualizována v horizontu jednoho týdnu od skončení zastupitelstva.The dataset contains detailed results of votings at city council meetings. The source of the data is official records of individual meetings, which are also published on the city's website. The data is published as feed.The data is provided in JSON format, their scheme can be found here. Records can be sorted and paged using the sort, limit, and offset parameters (see the documentation for more information). The data is updated within one week period after the council meeting session.
Katastr nemovitostí (KN) tvoří vybrané části Souboru popisných informací (SPI) a Souboru grafických informací (SGI) automatizovaného informačního systému Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ISKN) vyjádřené ve formě digitální katastrální mapy (DKM) a databázových informací. Předmětem zobrazení souboru katastrálního stavu je polohopis a popis. Polohopis obsahuje hranice parcel, kultur a druhů pozemků a jejich vnitřní členění tak, jak je zachyceno v katastru nemovitostí. Popis obsahuje čísla parcel a další doplňující informace převzaté z katastru nemovitostí. DKM (SGI i SPI) spravuje a v aktuálním stavu udržuje Katastrální úřad pro Jihomoravský kraj (KÚ JMK). Tento úřad předává aktuální informace ke zpracování pro potřeby SMB v pravidelných, smluvně dohodnutých intervalech – vždy k prvnímu každého měsíce. Přesnost DKM na území města Brna je odvozena dle původu katastrální mapy a je charakterizována třídou přesnosti a charakteristikami kvality podrobných bodů. Je doložena rozborem a soustavou kontrolně měřených prvků v rámci obnovy SGI. Za správnost údajů o přesnosti DKM odpovídá její správce ČÚZK. Součástí dat jsou i hranice katastrálních území a názvy těchto území, která jsou k dispozici ke stažení jako open data. Tato data byla vytvořena s využitím dat RÚIAN od Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚZK), proto je možné užívat a šířit pouze za splnění podmínek ČÚZK. Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Hranice skupin hrobů na brněnských hřbitovech. Vytvořeno nad ortofotem a databází hrobových míst. Data jsou zobrazena v aplikaci Brněnské hřbitovy. Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Hranice hřbitovů vytvořené přibližně nad podkladem digitální katastrální mapy (DKM). Data jsou zobrazena v aplikaci Brněnské hřbitovy. Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Vrstva obsahuje zakreslení hranic hrobových míst. Vytvořeny byly na základě terénního šetření a digitalizace nad ortofotem. Data jsou zobrazena mj. v aplikaci Brněnské hřbitovy. Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Vrstva obsahuje automaty na svíčky, infotabule, vchody, odpadkové koše, kontejnery, kaple, kříže, pomníky, sochy, zdroje vody. Data vytvořena na základě podkladů od Správy hřbitovů a terénního šetření. Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Veřejná místa v Brně, kde je nainstalována indukční smyčka (tj. zařízení zesilující zvuk nedoslýchavým občanům se sluchadly) nebo je k dispozici personál, který ovládá znakový jazyk. Součástí dat jsou základní údaje (název objektu, příp. stručný popis), kontaktní údaje na objekty (adresa, telefon, webové stránky), příp. upřesnění polohy indukční smyčky. Data jsou zobrazena v aplikaci Mapa přístupnosti - sluchově postižení. Prostřednictvím této aplikace je možné upozorňovat na chyby v datech a navrhovat přidání dalších míst s indukční smyčkou nebo se znakujícím personálem. Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Správa majetku SMB, jsou data o nemovitém majetku SMB, zapisovaná na základě Metodiky zajištění správy nem. maj. včetně fyzické kontroly pozemku a její evidence z roku 2014. Garantem správnosti dat jsou dle metodiky útvary zajišťující správu - útvary MMB, které jsou zapsány v aplikaci Informace k nemovitostem KN - Správa majetku, jako zajišťující správu, nebo který byl určen jako zajišťující správu. Data jsou dělena do podkategorií/vrstev dle názvu správce. Aktualizace probíhá průběžně včetně opravy chybných záznamů. Data jsou zobrazena v interní aplikaci Informace k nemovitostem KN - Správa majetku, v interní mapové aplikaci Nemovitý majetek a ve veřejné aplikace Mapa majetku města Brna. Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Svěření majetku městským částem jsou data o nemovitém majetku SMB, zapisovaná na základě procesu svěřování majetku města MČ dle čl. 75 Statutu města Brna a č. 5 Přílohy Statutu města Brna, svěřený majetek je pak veden/aktualizován v Příloze č. 4 Statutu města Brna. Podkategorie svěření jsou pak garantovány následujícími odbory MMB : Kategorie I. - Školy a školská zařízení - Odborem školství, mládeže a tělovýchovy MMB,Kategorie II. - Obytné domy a pozemky, které s nimi tvoří jeden funkční celek - Bytovým odborem MMB, Kategorie III. - Ostatní nemovitý majetek – Majetkovým odborem MMB. Aktualizace dat probíhá průběžně (v Příloze č. 4 Statutu pak jednou za 1/2 roku), včetně opravy chybných záznamů. Data jsou zobrazena v interní aplikaci Informace k nemovitostem KN - Svěření majetku MČ, interní aplikaci Nemovitý majetek a veřejné aplikaci Mapa majetku města Brna. Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Instituce zabývající se problematikou domácího násilí (specializované poradny, manželské a rodinné poradny, krizová centra, azylová zařízení, orgány sociálně právní ochrany dětí, zdravotnická zařízení a policie). Součástí dat jsou kontaktní údaje na instituce (telefon, email, webové stránky). Data jsou aktuální k roku 2015. Data jsou zobrazena v mapové aplikaci Pomoc obětem domácího násilí. Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Datová sada obsahuje nádoby na separovaný odpad rozdělené podle jednotlivých komodit (papír, plasty a nápojové kartony, sklo barevné, sklo bílé, textil a biologický odpad), včetně informací o jejich vývozu. Data jsou součástí pasportu odpadového hospodářství. Data obsahují identifikátor (atribut "stanoviste_ogc_fid"), přes který lze data propojit se stanovišti, na kterých se kontejnery nacházejí. K jednomu stanovišti může být přiřazeno více kontejnerů na separovaný odpad. Reálně jsou kontejnery umístěny buď těsně vedle sebe nebo např. podél ulice i s několika metrovými rozestupy - přestože jsou stanoviště vedena jako bod. Správu mapy nádob na tříděný odpad zajišťuje OŽP MMB ve spolupráci se svozovou společností SAKO Brno, a.s. Data jsou zobrazena ve veřejné mapové aplikaci Mapa nádob na tříděný odpad a v interní aplikaci Mapa odpadového hospodářství . Součástí těchto aplikací je také vrstva Docházkové vzdálenosti, která vzniká automaticky vytvořením obalové zóny nad jednotlivými kontejnery na separovaný odpad. Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Významné instituce a další vytipované objekty s informacemi o bezbariérové přístupnosti pro osoby s omezenou schopností pohybu (vozíčkáři, rodiče s kočárky apod.). Jsou zahrnuta zdravotnická zařízení (nemocnice, ordinace a lékárny), kulturní objekty (galerie, divadla, koncertní sály, kina, knihovny, kostely apod.), úřady, finanční instituce (banky, bankomaty, pojišťovny), obchodní domy, restaurace a kavárny, hotely, sportoviště, family pointy a veřejné toalety. Součástí dat jsou kontaktní údaje na budovy (adresa, telefon, webové stránky), u některých budov také podrobné informace o přístupu a pohybu po budově, bezbariérových toaletách apod. Zdravotnická zařízení navíc obsahují další velmi podrobné informace. Je zde popsán přístup k budově od MHD, parkování, nejbližší lékárna (pokud se nachází v budově nebo v její blízkosti), zda je v areálu park či občerstvení. Dále data obsahují informace o informačním systému (navigaci po objektu) a dalších zejména zdravotně-sociálních službách. Stanovení přístupnosti objektů vychází z Metodiky kategorizace přístupnosti objektů od Pražské organizace vozíčkářů. Podrobnější vysvětlení viz podrobná legenda k mapové aplikaci. Popisná data (kromě informací o zdravotnických zařízeních) jsou dostupná i v anglickém jazyce. Všechny objekty kromě zdravotnických zařízení jsou zmapovány pouze v centru města Brna, zdravotnická zařízení jsou zmapována na celém území města Brna. Data jsou aktualizována jednou za 3 roky, případně průběžně, pokud je zjištěna chyba. S těmito daty souvisí datová sada Mapa přístupnosti - vstupy do budov. Data jsou zobrazena v aplikaci Mapa přístupnosti Brna. Prostřednictvím této aplikace je možné upozorňovat na chyby v datech a navrhovat zmapování nových budov. Dále jsou data zobrazena také v tištěných publikacích Atlas přístupnosti centra města Brna pro osoby s omezenou schopností pohybu a Atlas přístupnosti zdravotnických zařízení ve městě Brně vydávaných Magistrátem města Brna. Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Tato datová sada navazuje na datovou sadu Mapa přístupnosti - budovy a zobrazuje místa bezbariérových vstupů do větších budov nebo areálů zmapovaných v rámci této datové sady. Pro propojení obou datových sad (tedy k jednoznačnému určení, který vstup patří ke které budově) slouží Propojovací tabulka budov a vstupů do budov. Vazba mezi oběma datovými sadami je M:N - tedy jedna budova může mít více bezbariérových vstupů a zároveň jeden bezbariérový vstup může vést do více budov. Data jsou aktualizována společně (tedy jednou za 3 roky nebo průběžně např. v případě zjištění chyby). Data jsou zobrazena v aplikaci Mapa přístupnosti Brna. Prostřednictvím této aplikace je možné upozorňovat na chyby v datech a navrhovat přidání nových bezbariérových vstupů. Dále jsou data zobrazena také v tištěných publikacích Atlas přístupnosti centra města Brna pro osoby s omezenou schopností pohybu a Atlas přístupnosti zdravotnických zařízení ve městě Brně vydávaných Magistrátem města Brna. Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Sídla mateřských škol, u kterých je zřizovatelem město Brno - dle seznamu Odboru školství, mládeže a tělovýchovy (OŠMT). Součástí dat je kód školy dle Katalogu mateřských škol, základních škol a školních jídelen, název mateřské školy a adresa. Data jsou zobrazena v mapové aplikaci Spádovost mateřských škol a na webu Zápis do mateřských škol ve městě Brně. Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Adresy přiřazené dle spádovosti k jednotlivým mateřským školám. Data obsahují všechny brněnské adresní body s kódem škol pro přiřazení ke spádovým mateřským školám. Data byla vytvořena dle přílohy platné vyhlášky o spádovosti mateřských škol. Data jsou zobrazena v mapové aplikaci Spádovost mateřských škol a na webu Zápis do mateřských škol ve městě Brně. Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
English description below. Polygonová vrstva městské zástavby dle typologie vymezené Kanceláří architekta města. Brno je z hlediska své zástavby velmi různorodé a lidé z různých typů zástavby nemusí mít na bydlení stejné názory, i když jsou třeba ve stejně vzdělaní nebo stejného věku. Proto ve výzkumu i v následné analýze pracujeme i s kategorií územního typu. Brno lze totiž dle charakteru zástavby rozdělit do 6 územních typů:1) Historické centrum – jedná se o oblast vymezenou hranicí Městské památkové rezervace.2) Vnitřní centrum – oblast bezprostředně navazující na historické centrum. Většinou bloková zástavba městských domů z 19. a přelomu 19. a 20. století.3) Širší centrum – oblast přiléhající k historickému a vnitřnímu městskému centru. Bloková struktura méně zřetelná, mix bytových a rodinných domů.4) Vilové čtvrtě – oblast rezidenčních čtvrtí rodinných domů s vyšším socioekonomickým statusem.5) Sídliště – oblast velkokapacitních monofunkčních modernistických sídlišť, které vznikaly od60. let po současnost a také nová zástavba obytných souborů.6) Příměstská zástavba – Oblasti na městské periférii s čitelným venkovským charakterem. Jsou zde zahrnuty venkovské struktury původních obcí i nová výstavba (suburbia).Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.Polygon layer of types of built-up areas in the city according to the typology defined by the Office of the Architect of the City. Brno is very diverse in terms of its population and people do not have the same views on housing, even if they are of the same education or the same age. Therefore, in research and subsequent analysis, we also work with the category of territorial type. According to the nature of the development, Brno can be divided into 6 territorial types:1) Historical center - this is an area defined by the boundaries of the Core protected area.2) Inner center - the area immediately adjacent to the historic center. Mostly block of town houses from the 19th and the turn of the 19th and 20th centuries.3) Wider center - an area adjacent to the historic and inner city center. Block structure less clear, mix of apartment and family houses.4) Residential areas - the area of residential areas of family houses with higher socio-economic status.5) Housing estates - the area of large - capacity mono-functional modernist settlements, which arose from60s to the present and also new construction of residential complexes.6) Suburban development - Areas on the outskirts of the city with a legible rural character. It includes rural structures of the original villages as well as new construction (suburbia).Coordinate system is GCS WGS84.
[Mapová aplikace v testovacím provozu - datové podklady budou dále zpřesňovány] Poskytuje komplexní a přehledné informace o kvalitě života v jednotlivých částech města a umožňuje uživatelům snadno zjistit, zda vybrané místo k bydlení splňuje jejich požadavky z hlediska různých aspektů. Mezi ně patří například dostupnost zeleně, základních a mateřských škol, lékařů, obchodů či míra znečištění ovzduší. Uživatelé si mohou snadno vybrat oblast na mapě i kategorie, které je nejvíce zajímají. Mohou volit ze všech 11 sledovaných kategorií, nebo si pro snadnější výběr vybrat jednu ze tří person reprezentující různé kategorie uživatelů (bezdětné osoby, rodiny s dětmi, seniory).
Mobiliář může obsahovat zahrazovací sloupky, zábradlí, závory apod. Součástí dat může být technický stav a fotografie. Data vznikla na základě potřeb úřadů městských částí vést si a udržovat přehled o městském mobiliáři. Data byla převzata z pasportu zeleně a v některých případech doplněna terénním mapováním. Naplnění a údržba dat je v kompetenci jednotlivých úřadů městských částí a liší se tedy v rozsahu mapovaných prvků, míře podrobnosti a způsobu aktualizace. Některé městské části nejsou zmapovány vůbec. Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Mobiliář může obsahovat stojany a boxy na kola, nájezdové rampy pro hendikepované, ukazatele (měřiče) rychlosti, parkomaty, dopravní kamery, dopravní značky apod. Součástí dat mohou být fotografie. Data vznikla na základě potřeb úřadů městských částí vést si a udržovat přehled o městském mobiliáři. Data byla převzata z pasportu zeleně a v některých případech doplněna terénním mapováním. Naplnění a údržba dat je v kompetenci jednotlivých úřadů městských částí a liší se tedy v rozsahu mapovaných prvků, míře podrobnosti a způsobu aktualizace. Některé městské části nejsou zmapovány vůbec. Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Mobiliář může obsahovat bodové znázornění hřišť, dětských hřišť, herních prvků dětských hřišť, výsledkových tabulí, sportovního vybavení apod. Součástí dat mohou být fotografie. Data vznikla na základě potřeb úřadů městských částí vést si a udržovat přehled o městském mobiliáři. Data byla sesbírána terénním mapováním (převážně v letech 2015-2017) nebo byla převzata z pasportu zeleně. Naplnění a údržba dat je v kompetenci jednotlivých úřadů městských částí a liší se tedy v rozsahu mapovaných prvků, míře podrobnosti a způsobu aktualizace. Některé městské části nejsou zmapovány vůbec. Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Mobiliář může obsahovat telefonní budky, poštovní schránky, nádoby na zimní posyp, kamery, monitorovací zařízení, mobilní WC, psí pisoáry, výuková zařízení, stožáry, sloupy, vlajkové nosiče, ozvučovací systémy, mříže ke stromům, slavnostní LED osvětlení, reklamní tabule, plakátovací plochy, drobné umělecké objekty apod. Součástí dat mohou být fotografie. Data vznikla na základě potřeb úřadů městských částí vést si a udržovat přehled o městském mobiliáři. Data byla převzata z pasportu zeleně a v některých případech doplněna terénním mapováním. Naplnění a údržba dat je v kompetenci jednotlivých úřadů městských částí a liší se tedy v rozsahu mapovaných prvků, míře podrobnosti a způsobu aktualizace. Některé městské části nejsou zmapovány vůbec. Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Mobiliář může obsahovat orientační cedule, zastávkové označníky, informační a zákazové tabule, pamětní desky, turistické rozcestníky KČT apod. Součástí dat mohou být fotografie. Data vznikla na základě potřeb úřadů městských částí vést si a udržovat přehled o městském mobiliáři. Data byla převzata z pasportu zeleně a v některých případech doplněna terénním mapováním. Naplnění a údržba dat je v kompetenci jednotlivých úřadů městských částí a liší se tedy v rozsahu mapovaných prvků, míře podrobnosti a způsobu aktualizace. Některé městské části nejsou zmapovány vůbec. Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.