3D model mostů zobrazuje mosty na území města Brna v jednoduché podobě ploch ve 3D. Model mostů vznikl v roce 2017 metodou stereofotogrammetrie z leteckých měřických snímků z března 2017. Přesnost zjištění výšky a souřadnic metodou stereofotogrammetrie je odhadována do 20 cm.Model je ke stažení v několika formátech:DGN (SJTSK)DWG (SJTSK)SHP (SJTSK)
Registr územní identifikace, adres a nemovitostí (RÚIAN) je jedním ze čtyř základních registrů České republiky, jeho fungování je upraveno zákonem č. 111/2009 Sb., o základních registrech, ve znění pozdějších předpisů. Plně funkční je od 1. 7. 2012. Správcem RÚIAN je Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK). Je součástí Informačního systému veřejné správy. RÚIAN vede popisné a lokalizační údaje o územních prvcích, územně evidenčních jednotkách, účelových územních prvcích, jejich vazbách a o adresách. Z pohledu veřejné správy je nejdůležitějším referenčním prvkem RÚIAN adresa, na kterou se odkazují ostatní informační systémy veřejné správy. V rámci projektu RÚIAN funguje agendový Informační systém územní identifikace (ISÚI). Prostřednictvím ISÚI dochází k zápisu nových a aktualizaci či rušení existujících záznamů v RÚIAN. Editory územních prvků jsou, vedle správce registru, obce, stavební úřady a ČSÚ. Pro vnitřní potřeby města Brna byla nad rámec RÚIAN vytvořena datová vrstva specifických čísel stavebních objektů (Identifikační bod objekt - IBO). Tato čísla zajišťují jednoznačnou identifikaci a lokalizaci i těch stavebních objektů ve městě, na které se nevztahuje žádná ze stávajících územních identifikací. Jedná se o: Číslo areálové - slouží k podrobné lokalizaci objektů v areálech a je přidělováno budovám, které v nich leží a nemají přiděleno číslo popisné, popřípadě evidenční. Číslo je složeno z čísla popisného hlavní budovy areálu (zpravidla vrátnice, administrativní centrum apod.) a z dodatečného, v rámci areálu jednoznačného, identifikátoru – tzv. přípony. Přípona může nabývat alfabetických, alfanumerických i numerických hodnot. Číslo zástavby umožňuje lokalizaci objektů, které nemají přiděleno žádné standardní číslo územní identifikace (ani číslo areálové) a je přidělováno všem budovám, které byly identifikovány jako stavební objekty (chaty, komíny, kapličky, regulační stanice, drobné stavební objekty, garáže, ...). Tato datová vrstva je udržována v aplikaci Registr územní identifikace Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Datová sada obsahuje data záplavových území včetně menších přítoků při úrovni povodně Q5, Q20, Q100 a vymezení aktivní zóny záplavového území města Brna. Podle Zákona o vodách (vodní zákon) č. 254/2001 Sb. § 66 odst. jsou záplavová území administrativně určená území, která mohou být při výskytu přirozené povodně zaplavena vodou. Rozsah záplavového území stanovuje vodoprávní úřad na základě hydrotechnických výpočtů správce dotčeného vodního toku. V zastavěných územích, zastavitelných plochách a dalších územích vymezí vodoprávní úřad na návrh správce vodního toku aktivní zónu záplavového území podle nebezpečnosti povodňových průtoků. Záplavová území a jejich aktivní zóny stanovuje vodoprávní úřad opatřením obecné povahy. Způsob a rozsah zpracovávání návrhu a stanovování záplavových území je upraven vyhláškou MŽP č.79/2018 Sb., o způsobu a rozsahu zpracování návrhu a stanovování záplavových území a jejich dokumentace, v platném znění. Záplavová území se stanovují hydraulickým výpočtem nejvyšších hladin vody pro průtoky s různou dobou opakování. Aktivní zóna záplavového území se stanovuje podle nebezpečnosti povodňového průtoku na základě zpracování map povodňového ohrožení. Povodňovým ohrožením se přitom rozumí vyhodnocení intenzity povodně na základě hydraulického výpočtu definované hloubkou a rychlostí proudění vody při povodních s různou dobou opakování. Při reálné povodňové situaci existuje mnoho ovlivňujících faktorů, které mohou způsobit odlišnost skutečného rozlivu od stanoveného záplavového území. Jedná se například o hromadění splavenin na průtokově nevhodných objektech, délka trvání a objem povodňové vlny, intenzita a doba trvání srážky a její plošný rozsah, nasycenost povodí a vsakovací schopnost půdy, stav vegetace, střet povodňových průtoků na soutoku vodních toků, porušení koryt vodních toků nebo staveb v inundaci, zvláštní povodně způsobené porušením vodních děl, ledové jevy apod. Záplavové území zahrnuje pouze rozliv z uvedeného vodního toku, nezohledňuje rozliv způsobený povrchovým odtokem při intenzivní srážkové činnosti, výronem vody z kanalizační sítě nebo zaplavení spodní vodou v důsledku stoupání hladiny podzemních vod. Data povodní Q5, Q20, Q100 a aktivní zóny jsou zobrazeny v aplikaci Voda v Brně. Bližší informace o záplavových územích jsou k dispozici na stránkách „Povodňový plán České republiky“ včetně grafického znázornění v mapové podobě. Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
English description below. Dopravní intenzity pěších a cyklistů z každoroční květnové akce "Do práce na kole" pořádané spolkem Automat. Data zahrnují atributy o počtech průjezdů v jednotlivých úsecích cestní sítě, a to v letech 2021 až 2023. Data zahrnují počty pěších i cyklistů (cyklisté tvoří 95 % celého souboru). Data byla upravena s použitím cestní sítě Open Street Map.Data jsou aktualizována 1x ročně. Souřadnicový systém: GCS WGS84.Z důvodu změny metodiky jsou data z let 2018 až 2022 v samostatné datové sadě. Traffic movements of cyclists and pedestrians from the "Bike to work" event provided by Automat company. Data is collected on May each year. Dataset includes attributes: count of cyclists per each section of road from 2021 to 2023 and overall amount. Data was enhanced using Open Street Map. Data is updated once a year. Coordinates system: GCS WGS84.Data created by older methodology from years 2018 – 2022 are available in separate dataset.
English description below. Datová sada obsahuje záznamy o připravovaných stavebních projektech, veřejné i soukromé sféry, na území města Brna. Sběr záznamů probíhá průběžně, z veřejně dostupných zdrojů, zejména z webových stránek jednotlivých investorů, architektonických studií, veřejných diskuzních fór, apod. Zařazení projektu do databáze není deklarací schválení nebo souhlasu orgánů statutárního města Brna s realizací. Má pouze informativní charakter.Dataset contains records of planned construction projects, both public and private. Information in the dataset are only indicative. Coordinate system GCS WGS-84.
Vymezení ploch definovaných jako tzv. brownfields. Brownfields jsou definované jako "plochy uvnitř urbanizovaného území, které ztratily svoji původní funkci, jsou úplně, popřípadě zčásti opuštěné nebo minimálně využívané". Může se jednat o průmyslové, zemědělské, vojenské areály, drážní pozemky a také o areály veřejné vybavenosti (např. zařízení zdravotnictví, sportu aj.). Fyzicky a ekonomicky negativně ovlivňují své okolí a v důsledku své původní činnosti jsou pravděpodobně kontaminovány nebo jinak zdevastovány, což snižuje jejich atraktivitu pro budoucí využití." Více informací lze nalézt v dokumentu Vymezení lokalit brownfields v zastavěném území města Brna z roku 2014. Součastí dat je původní a doporučené využití plochy, kategorie brownfield a další informace. Data jsou zobrazena v mapové aplikaci Brownfields - rozvojové lokality. Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
English description below Dataset obsahuje údaje o objektech, které spadají do kategorie cirkulární ekonomiky, tzn. bezobalové obchody, re-use centra, sdílené služby apod. Data jsou updatovaná 1x měsíčně. Souřadnicový systém: GCS WGS84. Datasets includes information about objects which belongs to the circular economy, eg. shared services, re-use centers, etc. App is updated once a month. Coordinates system: GCS WGS84
Datová sada obsahující bodově znázorněné cykloboxy. Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
English description below. Data zobrazují intenzity cyklistů a chodců na strategicky umístěných cyklodetektorech v rámci města Brna. Aktualizace probíhá každou hodinu. Data jsou vždy hodinovým souhrnem za dané časové období. Konec časového intervalu je uveden v atributu EndOfInterval, kdy uvedená hodina značí koncovou hodinu období za kterou jsou data sesbíraná. Detektory Kounicova A, Kounicova B, Lidicka A, Lidicka B, Nové sady A, Nové sady B zaznamenávají jenom atribut SecondDirection.Cyclists. Ostatní atributy u těchto detektorů mají zapsanou statickou 0.Bližší popis obsažených atributů je uveden zde. Historická data stará maximálně rok, najdete zde.The data show the intensities of cyclists and pedestrians at strategically located cycling detectors within the city of Brno. The data is updated hourly and is always an hourly summary for a given time period. The end of the time interval is indicated in the EndOfInterval attribute, where the hour indicated marks the end hour of the period for which the data is collected. Kounicova A, Kounicova B, Lidicka A, Lidicka B, Nové sady A, Nové sady B detectors record only the SecondDirection.Cyclists attribute. Other attributes for these detectors have a written non-changing(static) 0.A more detailed description of the included attributes is given here. Historical, up to a year old data, can be found here.
Datová sada obsahuje zrealizovaná cyklistická opatření v rámci území Brna např. (cyklostezky, jízdní pruhy pro cyklisty, cykloobousměrky a další). Data jsou spravována Odborem dopravy a aktualizována v co nejkratší době po realizaci daného opatření. Data jsou k nahlédnutí v aplikaci Cyklistická opatření. Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Digitální model povrchu vznikl metodou autokorelace obrazových bodů z leteckých měřických snímků z jara roku 2024 jako meziprodukt při tvorbě ortofota. Obsahuje všechny objekty, které se nacházely na zemském povrchu v době snímkování (auta, budovy, stromy, ad.). Původní model byl v rozlišení 10 cm/px, pro webové použití byl generalizován na 25 cm/px. Souřadnicový systém georeferencovaného rastru (TIFF) je S-JTSK (EPSG 5514). Hodnoty výšek jsou v systému Bpv.Image službu lze načíst do programu ArcGIS Pro, vizualizovat pomocí Processing templates (Shaded Relief, Hillshade, ApectSlope, Slope), příp. vlastních při zvolení Processing Template - None, kdy se uživateli zjeví původní hodnoty pixelů a model je tak dostupný k vlastním analýzám.Zde je možné stáhnout data digitálního modelu povrchu v originálním rozlišení (10 cm/px) z aktuálního roku: 2024 a data ve stejném formátu z předchozích let: 2022, 2023. V dřívějších letech byla tvořena data s jinou technickou specifikací. Jako opendata je publikovaný digitální model povrchu z roku 2019, zde odkaz na popis a přímo data ke stažení.Nově je také dostupný Digitální model povrchu - elevation layer, který se hodí jako podklad do lokálních scén 3D prostředí apod.
English description below. Data zobrazují nehody na území města Brna od roku 2010. Záznamy pocházejí z dat Policie České republiky. Datová sada je aktualizovaná jednou ročně a je v souřadnicovém systému WGS 84. Bližší informace v přiloženém popisu.The data show accidents in the city of Brno since 2010. The records come from data from the Police of the Czech Republic. The data set is updated once a year and is in the WGS 84 coordinate system. More information in the attached description
English description below. Bodová vrstva s lokalizací brněnských kulturních událostí. Informace převzaty z oficiálního turistického průvodce Brnem www.gotobrno.cz, který provozuje TIC BRNO, příspěvková organizace. Při používání dat prosíme vždy uvádět jako zdroj www.gotobrno.cz. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84 a jsou aktualizována denně.Point layer with localization of Brno cultural events. Information taken from the official tourist guide of Brno www.gotobrno.cz, which is operated by TIC BRNO, contributory organization of Brno City. When using data, please always mention www.gotobrno.cz as a source. The data is in the GCS WGS84 coordinate system and is updated daily.
English description follows. Bodová vrstva všech dotací za posledních 5 let, které proudili do neziskového sektoru v České republice. Data pokrývají 4 zdroje financí - dotace EU, veřejné sbírky, veřejné zakázky a dotace z rozpočtu. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84 a jsou aktualizována 1x ročně. Zdrojem dat je Centrum pro výzkum neziskového sektoru Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Vizualizace dat najdete také na webu mapaneziskovek.czThe point layer of all subsidies for the last 5 years that flowed into the non-profit sector in the Czech Republic. The data covers 4 sources of financing - EU subsidies, public collections, public donations/collections and budget subsidies. The data is in the GCS WGS84 coordinate system and is updated once a year. The source of data is the Center for Non-Profit Sector Research of the Faculty of Economics and Administration of Masaryk University in Brno. You can also find data visualization on the mapaneziskovek.cz.
English description below. Bodová vrstva firem se sídlem v Brně, které mají 5 a více zaměstnanců. Jedná se o aktuální data které pocházejí z databáze D&B Hoovers a jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84. Data jsou aktualizována 2x ročně, vždy v lednu a červenci.Point layer of all companies based in Brno with 5 or more employees. Coordinate system - GCS WGS84. The data is updated 2 times a year, always in January and July.
Průmyslové areály, kde v minulosti bylo nebo je nakládáno s látkami škodlivými životnímu prostředí nebo zde byla provozována činnost, při které mohlo dojít k negativnímu ovlivnění životního prostředí. Existuje zde riziko znečištění stavebních konstrukcí, zemin a podzemních vod organickými a anorganickými látkami. Typ potenciální kontaminace závisí na výrobní činnosti provozované v areálu nebo jeho využití. Mezi nejčastější kontaminanty patří ropné látky, chlorované alifatické uhlovodíky (ClU), monocyklické aromatické uhlovodíky (benzen, toluen, ethylbenzen, xyleny, styren, fenoly), polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU), polychlorované bifenyly (PCB) a kovy (např. Cd, Cr, Cu, Hg, Pb, Zn). Průmyslový areál může být rovněž zdrojem tranzitní kontaminace, která migruje ve směru proudění podzemních vod i mimo hranice areálu. V současné době je s potencionálními kontaminanty nakládáno podle platných předpisů o ochraně životního prostředí a k úniku těchto látek dochází výjimečně. Prokázané kontaminace jsou především pozůstatkem dřívější výrobní činnosti, jedná se tedy většinou o tzv. staré ekologické zátěže. V případě převodu vlastnictví pozemků v místech těchto areálů, případně připravovaných stavebních prací se zásahem do pozemků, je doporučeno zpracovat průzkum znečištění horninového prostředí nebo rizikovou analýzu. Součástí dat je současný a původní název nebo majitel areálu (aktuálnost negarantujeme), katastrální území, lokalizace (adresa), stručný popis využití areálu v minulosti a v současnosti, bibliografické odkazy na zprávy vztahující se k danému areálu (ekologické audity, rizikové analýzy, zprávy o průzkumu), příp. oskenovaná vodoprávní rozhodnutí o nakládání s podzemními vodami - povolení k čerpání podzemních vod (tato povolení jsou připojena i k hydrogeologickým objektům v datové sadě "Hydrogeologické vrty a studny", pokud bylo možné dokumenty přiřadit ke konkrétním čerpaným objektům), povolení zasakování srážkových odpadních vod do horninového prostředí nebo rozhodnutí o sanačním opatření. Data jsou součástí pasportu geologie, hydrogeologie a inženýrské geologie (nyní Georizika) města Brna, který byl vytvořen v roce 2004 a je vždy ke konci roku aktualizován externí firmou. Generel byl vytvořen pro pracovníky úřadů, kteří se odborně vyjadřují k investičním akcím, projektové dokumentaci nebo vydávají rozhodnutí dle příslušných zákonů (stavební zákon, vodní zákon). Nyní je využíván i pracovníky příspěvkových organizací (např. KAM) a poskytován jako podklad pro zpracovatele studií zadávaných Statutárním městem Brno (SMB). Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Datová sada je součástí dat zaměřujících se na kontaminaci podzemních vod. Tu tvoří hydrogeologické objekty - průzkumné a monitorovací vrty, studny, čerpané vrty (tj. objekty pravidelně čerpané převážně pro technologické účely), sanačně čerpané vrty a vrty zasahující do neogenní zvodně (zasahuje-li vrt do neogenní zvodně a zároveň je jímacím vrtem, je zařazen do vrtů zasahujících do neogenní zvodně). Dále se data zaměřují na zdokumentovaný nebo předpokládaný tranzit kontaminace (ClU a NEL). Součástí dat je název objektu, využití (typ) objektu, příp. oskenovaná vodoprávní rozhodnutí o nakládání s podzemními vodami - povolení k čerpání podzemních vod (rozhodnutí jsou zároveň připojena i k areálům, pro které byla rozhodnutí vydána). Data obsahují dále dokumentaci vrtu (rok vyhloubení, lokalizace, výškové zaměření, údaje o hloubce vrtu a jeho technickém provedení), petrografický popis vrtného jádra a stratigrafie vrtného profilu (u vrtů zasahujících do neogenní zvodně), údaje o hladině podzemní vody a odkazy na zprávy, ze kterých byla data čerpána. Dokumentace vrtu rovněž zahrnuje koncentrace kontaminantů stanovené při posledních třech odběrech podzemní vody, pokud zde byly provedené. Sledovanými kontaminanty jsou ropné látky (uhlovodíky C10 – C40), CIU (chlorované uhlovodíky), BTEX (benzen, toluen, ethylbenzen, xylen), PAU (polycyklické aromaticé uhlovodíky), fenoly, PCB (polychlorované bifenyly) a těžké kovy. U koncentrace jednotlivých kontaminantů je uvedeno porovnání s kritériem znečištění stanoveným MP MŽP v roce 2014. Data jsou součástí pasportu geologie, hydrogeologie a inženýrské geologie (nyní Georizika) města Brna, který byl vytvořen v roce 2004 a je vždy ke konci roku aktualizován externí firmou. Generel byl vytvořen pro pracovníky úřadů, kteří se odborně vyjadřují k investičním akcím, projektové dokumentaci nebo vydávají rozhodnutí dle příslušných zákonů (stavební zákon, vodní zákon). Nyní je využíván i pracovníky příspěvkových organizací (např. KAM) a poskytován jako podklad pro zpracovatele studií zadávaných Statutárním městem Brno (SMB). Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Datová sada je součástí dat zaměřujících se na oblast nerostných surovin. V datové sadě jsou obsažena data o chráněných ložiskových územích, průzkumných územích, dobývacích prostorech a ložiskách. Součástí dat jsou informace o umístění plochy v rámci k.ú., název či označení plochy, údaj o surovině, která se ve vybraném území nachází a je nebo byla v minulosti těžena, o stavu těžby a subjektu, který těžbu provádí. Dále je zde dostupný odkaz na rozhodnutí orgánů státní správy ohledně povolení těžby a vymezení území prostřednictvím souřadnic. Zásady ochrany a hospodárného využívání nerostného bohatství jsou stanoveny prostřednictvím zákona č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství (horní zákon) na ochranu ložiska nerostných surovin. Data jsou součástí pasportu geologie, hydrogeologie a inženýrské geologie (nyní Georizika) města Brna, který byl vytvořen v roce 2004 a je vždy ke konci roku aktualizován externí firmou. Generel byl vytvořen pro pracovníky úřadů, kteří se odborně vyjadřují k investičním akcím, projektové dokumentaci nebo vydávají rozhodnutí dle příslušných zákonů (stavební zákon, vodní zákon). Nyní je využíván i pracovníky příspěvkových organizací (např. KAM) a poskytován jako podklad pro zpracovatele studií zadávaných Statutárním městem Brno (SMB). Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Datová sada je součástí dat zaměřujících se na inženýrsko-geologickou charakteristiku území. Ta je řešena ve třech úrovních. V první vrstvě je celé území Brna orientačně rozděleno na oblasti z hlediska základových poměrů. Data poskytují prvotní informaci o tom, zda jde o území s jednoduchými nebo složitými základovými poměry a to jak pro běžnou zástavbu, tak pro náročné stavby a údaje o možném výskytu rizikových faktorů (svahové nestability a velmi mocné navážky). Ve druhé vrstvě jsou vyznačeny oblasti již zdokumentovaných svahových nestabilit a skalních řícení s podrobnými informacemi o podstatě inženýrsko-geologického rizika, stupni aktivity sesuvu, omezení stavební činnosti a sanačních opatřeních. Třetí vrstva zahrnuje vrtnou prozkoumanost území. Data k inženýrsko-geologickým vrtům obsahují dokumentaci vrtu (přesnou lokalizaci, výšku terénu, údaje o hladině podzemní vody) a petrografický popis zastižených hornin s jejich geotechnickým zatříděním (obj. tíha, modul deformace – Edef, únosnost základové půdy – Rdt). Data jsou součástí pasportu geologie, hydrogeologie a inženýrské geologie (nyní Georizika) města Brna, který byl vytvořen v roce 2004 a je vždy ke konci roku aktualizován externí firmou. Generel byl vytvořen pro pracovníky úřadů, kteří se odborně vyjadřují k investičním akcím, projektové dokumentaci nebo vydávají rozhodnutí dle příslušných zákonů (stavební zákon, vodní zákon). Nyní je využíván i pracovníky příspěvkových organizací (např. KAM) a poskytován jako podklad pro zpracovatele studií zadávaných Statutárním městem Brno (SMB). Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Datová sada je součástí dat zaměřujících se na kontaminaci podzemních vod. Tu tvoří hydrogeologické objekty - průzkumné a monitorovací vrty, studny, čerpané vrty (tj. objekty pravidelně čerpané převážně pro technologické účely), sanačně čerpané vrty a vrty zasahující do neogenní zvodně (zasahuje-li vrt do neogenní zvodně a zároveň je jímacím vrtem, je zařazen do vrtů zasahujících do neogenní zvodně). Dále se data zaměřují na zdokumentovaný nebo předpokládaný tranzit kontaminace (ClU a NEL). Součástí dat je název objektu, využití (typ) objektu, příp. oskenovaná vodoprávní rozhodnutí o nakládání s podzemními vodami - povolení k čerpání podzemních vod (rozhodnutí jsou zároveň připojena i k areálům, pro které byla rozhodnutí vydána). Data obsahují dále dokumentaci vrtu (rok vyhloubení, lokalizace, výškové zaměření, údaje o hloubce vrtu a jeho technickém provedení), petrografický popis vrtného jádra a stratigrafie vrtného profilu (u vrtů zasahujících do neogenní zvodně), údaje o hladině podzemní vody a odkazy na zprávy, ze kterých byla data čerpána. Dokumentace vrtu rovněž zahrnuje koncentrace kontaminantů stanovené při posledních třech odběrech podzemní vody, pokud zde byly provedené. Sledovanými kontaminanty jsou ropné látky (uhlovodíky C10 – C40), CIU (chlorované uhlovodíky), BTEX (benzen, toluen, ethylbenzen, xylen), PAU (polycyklické aromaticé uhlovodíky), fenoly, PCB (polychlorované bifenyly) a těžké kovy. U koncentrace jednotlivých kontaminantů je uvedeno porovnání s kritériem znečištění stanoveným MP MŽP v roce 2014. Data jsou součástí pasportu geologie, hydrogeologie a inženýrské geologie (nyní Georizika) města Brna, který byl vytvořen v roce 2004 a je vždy ke konci roku aktualizován externí firmou. Generel byl vytvořen pro pracovníky úřadů, kteří se odborně vyjadřují k investičním akcím, projektové dokumentaci nebo vydávají rozhodnutí dle příslušných zákonů (stavební zákon, vodní zákon). Nyní je využíván i pracovníky příspěvkových organizací (např. KAM) a poskytován jako podklad pro zpracovatele studií zadávaných Statutárním městem Brno (SMB). Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Datová sada je součástí dat zaměřujících se na oblast nerostných surovin. V datové sadě jsou obsažena data o chráněných ložiskových územích, průzkumných územích, dobývacích prostorech a ložiskách. Součástí dat jsou informace o umístění plochy v rámci k.ú., název či označení plochy, údaj o surovině, která se ve vybraném území nachází a je nebo byla v minulosti těžena, o stavu těžby a subjektu, který těžbu provádí. Dále je zde dostupný odkaz na rozhodnutí orgánů státní správy ohledně povolení těžby a vymezení území prostřednictvím souřadnic. Zásady ochrany a hospodárného využívání nerostného bohatství jsou stanoveny prostřednictvím zákona č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství (horní zákon) na ochranu ložiska nerostných surovin. Data jsou součástí pasportu geologie, hydrogeologie a inženýrské geologie (nyní Georizika) města Brna, který byl vytvořen v roce 2004 a je vždy ke konci roku aktualizován externí firmou. Generel byl vytvořen pro pracovníky úřadů, kteří se odborně vyjadřují k investičním akcím, projektové dokumentaci nebo vydávají rozhodnutí dle příslušných zákonů (stavební zákon, vodní zákon). Nyní je využíván i pracovníky příspěvkových organizací (např. KAM) a poskytován jako podklad pro zpracovatele studií zadávaných Statutárním městem Brno (SMB). Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Datová sada je součástí dat zaměřujících se na kontaminaci podzemních vod a zemin. Obsahuje graficky vymezené plochy s prokázanou kontaminací podzemních vod, oblasti s předpokládaným tranzitem kontaminace od zdrojů znečištění ve směru proudění podzemních vod a území, ve kterém byla prokázaná kontaminace zemin. Přesné informace o koncentracích kontaminantů v podzemních vodách jsou součástí databáze hydrogeologických objektů (viz Georizika - Hydrogeologické vrty a studny). Porovnání stanovených koncentrací s kritériem znečištění, stanoveným MP MŽP v roce 2014, je uvedeno jak v databázi, tak i v mapovém podkladě v místě odběru podzemní vody z hydrogeologického objektu. Podkladem údajů pro kontaminaci zemin jsou sondy pro odběr zeminy. Data k uvedeným sondám obsahují dokumentaci sondy (přesné lokalizační údaje, odkaz na zprávu, ze které byly údaje převzaty, datum a hloubky odběru), petrografický popis zastižených hornin a stanovené koncentrace uhlovodíků C10 – C40, chlorovaných uhlovodíků (ClU), skupiny BTEX (benzen, toluen, ethylbenzen, xylen), polycyklických aromatických uhlovodíků (PAU), polychlorovaných bifenylů (PCB) a těžkých kovů. Zjištěné koncentrace kontaminantů jsou porovnány s kritériem znečištění, stanoveným MP MŽP v roce 2014. V poslední vrstvě této datové sady jsou vyznačena místa, ve kterých v současné době probíhá nebo se v minulosti uskutečnila sanace podzemních vod nebo horninového prostředí. Databázové informace jsou zaměřené na typ a stav sanace, odkazy sanačních zpráv a na sanační rozhodnutí, obsahující sanační limit stanovený ČIŽP. Data jsou součástí pasportu geologie, hydrogeologie a inženýrské geologie (nyní Georizika) města Brna, který byl vytvořen v roce 2004 a je vždy ke konci roku aktualizován externí firmou. Generel byl vytvořen pro pracovníky úřadů, kteří se odborně vyjadřují k investičním akcím, projektové dokumentaci nebo vydávají rozhodnutí dle příslušných zákonů (stavební zákon, vodní zákon). Nyní je využíván i pracovníky příspěvkových organizací (např. KAM) a poskytován jako podklad pro zpracovatele studií zadávaných Statutárním městem Brno (SMB). Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Datová sada je součástí dat zaměřujících se na kontaminaci podzemních vod a zemin. Obsahuje graficky vymezené plochy s prokázanou kontaminací podzemních vod, oblasti s předpokládaným tranzitem kontaminace od zdrojů znečištění ve směru proudění podzemních vod a území, ve kterém byla prokázaná kontaminace zemin. Přesné informace o koncentracích kontaminantů v podzemních vodách jsou součástí databáze hydrogeologických objektů (viz Georizika - Hydrogeologické vrty a studny). Porovnání stanovených koncentrací s kritériem znečištění, stanoveným MP MŽP v roce 2014, je uvedeno jak v databázi, tak i v mapovém podkladě v místě odběru podzemní vody z hydrogeologického objektu. Podkladem údajů pro kontaminaci zemin jsou sondy pro odběr zeminy. Data k uvedeným sondám obsahují dokumentaci sondy (přesné lokalizační údaje, odkaz na zprávu, ze které byly údaje převzaty, datum a hloubky odběru), petrografický popis zastižených hornin a stanovené koncentrace uhlovodíků C10 – C40, chlorovaných uhlovodíků (ClU), skupiny BTEX (benzen, toluen, ethylbenzen, xylen), polycyklických aromatických uhlovodíků (PAU), polychlorovaných bifenylů (PCB) a těžkých kovů. Zjištěné koncentrace kontaminantů jsou porovnány s kritériem znečištění, stanoveným MP MŽP v roce 2014. V poslední vrstvě této datové sady jsou vyznačena místa, ve kterých v současné době probíhá nebo se v minulosti uskutečnila sanace podzemních vod nebo horninového prostředí. Databázové informace jsou zaměřené na typ a stav sanace, odkazy sanačních zpráv a na sanační rozhodnutí, obsahující sanační limit stanovený ČIŽP. Data jsou součástí pasportu geologie, hydrogeologie a inženýrské geologie (nyní Georizika) města Brna, který byl vytvořen v roce 2004 a je vždy ke konci roku aktualizován externí firmou. Generel byl vytvořen pro pracovníky úřadů, kteří se odborně vyjadřují k investičním akcím, projektové dokumentaci nebo vydávají rozhodnutí dle příslušných zákonů (stavební zákon, vodní zákon). Nyní je využíván i pracovníky příspěvkových organizací (např. KAM) a poskytován jako podklad pro zpracovatele studií zadávaných Statutárním městem Brno (SMB). Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Datová sada je součástí dat zaměřujících se na oblast nerostných surovin. V datové sadě jsou obsažena data o chráněných ložiskových územích, průzkumných územích, dobývacích prostorech a ložiskách. Součástí dat jsou informace o umístění plochy v rámci k.ú., název či označení plochy, údaj o surovině, která se ve vybraném území nachází a je nebo byla v minulosti těžena, o stavu těžby a subjektu, který těžbu provádí. Dále je zde dostupný odkaz na rozhodnutí orgánů státní správy ohledně povolení těžby a vymezení území prostřednictvím souřadnic. Zásady ochrany a hospodárného využívání nerostného bohatství jsou stanoveny prostřednictvím zákona č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství (horní zákon) na ochranu ložiska nerostných surovin. Data jsou součástí pasportu geologie, hydrogeologie a inženýrské geologie (nyní Georizika) města Brna, který byl vytvořen v roce 2004 a je vždy ke konci roku aktualizován externí firmou. Generel byl vytvořen pro pracovníky úřadů, kteří se odborně vyjadřují k investičním akcím, projektové dokumentaci nebo vydávají rozhodnutí dle příslušných zákonů (stavební zákon, vodní zákon). Nyní je využíván i pracovníky příspěvkových organizací (např. KAM) a poskytován jako podklad pro zpracovatele studií zadávaných Statutárním městem Brno (SMB). Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Datová sada je součástí dat zaměřujících se na kontaminaci podzemních vod. Tu tvoří hydrogeologické objekty - průzkumné a monitorovací vrty, studny, čerpané vrty (tj. objekty pravidelně čerpané převážně pro technologické účely), sanačně čerpané vrty a vrty zasahující do neogenní zvodně (zasahuje-li vrt do neogenní zvodně a zároveň je jímacím vrtem, je zařazen do vrtů zasahujících do neogenní zvodně). Dále se data zaměřují na zdokumentovaný nebo předpokládaný tranzit kontaminace (ClU a NEL). Součástí dat je název objektu, využití (typ) objektu, příp. oskenovaná vodoprávní rozhodnutí o nakládání s podzemními vodami - povolení k čerpání podzemních vod (rozhodnutí jsou zároveň připojena i k areálům, pro které byla rozhodnutí vydána). Data obsahují dále dokumentaci vrtu (rok vyhloubení, lokalizace, výškové zaměření, údaje o hloubce vrtu a jeho technickém provedení), petrografický popis vrtného jádra a stratigrafie vrtného profilu (u vrtů zasahujících do neogenní zvodně), údaje o hladině podzemní vody a odkazy na zprávy, ze kterých byla data čerpána. Dokumentace vrtu rovněž zahrnuje koncentrace kontaminantů stanovené při posledních třech odběrech podzemní vody, pokud zde byly provedené. Sledovanými kontaminanty jsou ropné látky (uhlovodíky C10 – C40), CIU (chlorované uhlovodíky), BTEX (benzen, toluen, ethylbenzen, xylen), PAU (polycyklické aromaticé uhlovodíky), fenoly, PCB (polychlorované bifenyly) a těžké kovy. U koncentrace jednotlivých kontaminantů je uvedeno porovnání s kritériem znečištění stanoveným MP MŽP v roce 2014. Data jsou součástí pasportu geologie, hydrogeologie a inženýrské geologie (nyní Georizika) města Brna, který byl vytvořen v roce 2004 a je vždy ke konci roku aktualizován externí firmou. Generel byl vytvořen pro pracovníky úřadů, kteří se odborně vyjadřují k investičním akcím, projektové dokumentaci nebo vydávají rozhodnutí dle příslušných zákonů (stavební zákon, vodní zákon). Nyní je využíván i pracovníky příspěvkových organizací (např. KAM) a poskytován jako podklad pro zpracovatele studií zadávaných Statutárním městem Brno (SMB). Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.