Meteorologická data měřená v intervalu 10 minut (dostupnost dat se liší dle pozorovacího programu stanic), seznam pozorovaných prvků na jednotlivých stanicích je uveden v metadatech stanic. Měřené prvky: teplota vzduchu (°C), maximální teplota vzduchu (°C), minimální teplota vzduchu (°C), přízemní teplota vzduchu (°C), relativní vlhkost vzduchu (%), tlak vzduchu (hPa), trvání slunečního svitu (s), úhrn srážek (mm), výška sněhové pokrývky (cm), vodní hodnota sněhové pokrývky (mm), směr a rychlost větru (stupně, m/s), průměrný směr a rychlost větru (stupně, m/s), maximální náraz větru a jeho směr(m/s, stupně), čas výskytu maximálního nárazu větru (kód), teplota půdy v 5, 10, 20, 50 a 100 cm (°C), průměrná intenzita globálního záření(W/m2), průměrná intenzita rozptýleného záření (W/m2), průměrná intenzita erythemového UV záření (mW/m2). Prvky odvozené z 10minutových měření automatických meteorologických stanic, prvky měřené a pozorované v intervalu 1 hodina a dopočtené charakteristiky v intervalu 1 hodina: tlak vodní páry (hPa), úhrn trvání slunečního svitu (h), úhrn srážek (mm), pokrytí oblohy oblačností (osminy), teplota rosného bodu (°C),, vodorovná dohlednost (kód), tlak vzduchu (hPa), tlak vzduchu přepočtený na hladinu moře (hPa), geopotenciální výška standardní tlakové hladiny 925 hPa (m), geopotenciální výška standardní tlakové hladiny 850 hPa (m), tlaková tendence (hPa), stav počasí v termínu pozorování (kód), průběh počasí (kód).
Opatření č. 2/20 MŽP o vydání úplného znění zřizovací listiny státní organizace ČHMÚ
Dle nařízení Evropského parlamentu a rady EU 2018/1999 jsou všechny členské státy EU povinny každoročně do 31. července aktuálního roku (t) podávat zprávy o přibližných (aproximativních) inventurách emisí skleníkových plynů za rok (t-1). Jedná se pouze o přibližné odhady. Finální inventury emisí skleníkových plynů jsou publikována následující rok (t+1).
Účel: Zákon č. 262/2024 Sb., o veřejné hydrometeorologické službě ve znění provádějících předpisů
5denní klimatologické charakteristiky (průměr, úhrn, maximum a minimum) jsou odvozeny z denních klimatologických charakteristik, dostupnost charakteristik se liší dle pozorovacího programu stanic. Seznam pozorovaných prvků na jednotlivých stanicích je uveden v metadatech stanic. Klimatologické charakteristiky: teplota vzduchu (°C), maximální teplota vzduchu (°C), minimální teplota vzduchu (°C), relativní vlhkost vzduchu (%), tlak vzduchu (hPa), trvání slunečního svitu (h), úhrn srážek (mm), výška sněhové pokrývky (cm), výška nového sněhu (cm), rychlost větru (m/s).
Zákon č. 262/2024 Sb., o veřejné hydrometeorologické službě ve znění provádějících předpisů
Meteorologická data měřená v denním kroku, data z klimatologických termínů 7, 14 a 21 h místního středního slunečního času a odvozené denní charakteristiky (dostupnost dat se liší dle pozorovacího programu stanic), seznam pozorovaných prvků na jednotlivých stanicích je uveden v metadatech stanic. Měřené prvky: teplota vzduchu (°C), maximální teplota vzduchu (°C), minimální teplota vzduchu (°C), minimální teplota vzduchu za noc (°C), přízemní teplota vzduchu (°C), relativní vlhkost vzduchu (%), tlak vodní páry (hPa), tlak vzduchu (hPa), trvání slunečního svitu (s), úhrn srážek (mm), index předchozích srážek (mm), výška sněhové pokrývky (cm), výška nového sněhu (cm), denní rozdíl celkové výšky sněhu (cm), vodní hodnota sněhové pokrývky (mm), směr a rychlost větru (stupně, m/s), maximální náraz větru a jeho směr (m/s, stupně), čas výskytu maximálního nárazu větru (kód), teplota půdy v 5, 10, 20, 50 a 100 cm (°C), výpar z vodní hladiny (mm), denní sumy globálního záření (kJ/m2), denní sumy rozptýleného záření (kJ/m2), ozon (kód).
Opatření č. 2/20 MŽP o vydání úplného znění zřizovací listiny státní organizace ČHMÚ
Měsíční klimatologické charakteristiky (průměr, úhrn, maximum, minimum, počet charakteristických dní) jsou odvozeny z denních klimatologických charakteristik. Průměrné, maximální a minimální hodnoty jsou spočteny za podmínky, že v daném měsíci nechybí více než 5 hodnot a hodnoty chybí maximálně ve třech za sebou jdoucích dnech. Suma je spočtena za podmínky, že jsou k dispozici všechna naměřená data za daný časový úsek. Dostupnost charakteristik se liší dle pozorovacího programu stanic. Seznam pozorovaných prvků na jednotlivých stanicích je uveden v metadatech stanic. Zpracovány jsou tyto klimatologické charakteristiky: teplota vzduchu, maximální teplota vzduchu, minimální teplota vzduchu, přízemní teplota vzduchu, relativní vlhkost vzduchu, tlak vodní páry, sytostní doplněk, tlak vzduchu, tlak vzduchu redukovaný na hladinu moře, trvání slunečního svitu, pokrytí oblohy oblačností, úhrn srážek, výška sněhové pokrývky, vodní hodnota sněhové pokrývky, směr a rychlost větru, maximální náraz větru, teplota půdy v 5, 10, 20, 50 a 100 cm.
Zákon č. 262/2024 Sb., o veřejné hydrometeorologické službě ve znění provádějících předpisů
Koncentrace naměřené všemi monitorovacími sítěmi jsou ukládány do imisní databáze ISKO. V databázi jsou archivovány údaje již od počátku měření, koncentrace oxidu siřičitého a suspendovaných částic ze staničních sítí ČHMÚ v severních Čechách a v Praze již od roku 1971. S imisními daty jsou do imisní databáze ukládána i doprovodná meteorologická data, která jsou měřena na velké části automatizovaných imisních stanic ČHMÚ a jsou využívána pro hodnocení imisně-meteorologických vztahů. Imisní databáze ISKO zahrnuje kromě výsledků měření ČHMÚ, které zajišťují pracovníci Imisního monitoringu v centru i na pobočkách, i data poskytovaná spolupracujícími institucemi. Jedná se zejména o Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem, Státní zdravotní ústav, ČEZ, a. s., městské úřady a další přispěvatele. V databázi jsou též zahrnuty informace z příhraničních oblastí Slovenska, Německa, Polska a Rakouska. Přehled koncentrací látek znečišťujících ovzduší, pro které jsou stanoveny imisní limity pro ochranu lidského zdraví, naměřené na staničních sítích sledování kvality venkovního ovzduš: r23As – Přehled stanic s ročními průměrnými koncentracemi As, 2023; r23BaP – Přehled stanic s ročními průměrnými koncentracemi benzo[a]pyrenu, 2023; r23BZN – Přehled stanic s ročními průměrnými koncentracemi benzenu, 2023; r23Cd – Přehled stanic s ročními průměrnými koncentracemi kadmia, 2023; r23NO2 – Přehled stanic s koncentracemi NO2 (roční průměrné a 19. nejvyšší hodinové koncentrace), 2023; r23O3 – Přehled stanic s hodnotami přízemního ozonu (max. denní 8hod. klouzavý průměr, v průměru za 3 roky), 2023; r23PM10 – Přehled stanic s koncentracemi PM10 (roční průměrné a 36. nejvyšší 24hodinové koncentrace), 2023; r23PM25 – Přehled stanic s ročními průměrnými koncentracemi PM2,5, 2023; r23SO2zdr – Přehled stanic s koncentracemi SO2 (25. nejvyšší hodinové koncentrace a 4. nejvyšší 24hodinové koncentrace), 2023. Přehled koncentrací látek znečišťujících ovzduší, pro které jsou stanoveny imisní limity pro ochranu ekosystémů a vegetace, naměřené na stanicích Státní imisní sítě: r23AOT40 – hodnoty expozičního indexu AOT40, průměr za 5 let, 2023 [µg.m-3.h]; r23NOx – Přehled stanic s ročními průměrnými koncentracemi NOx, 2023; r23SO2zp – Přehled stanic s koncentracemi SO2 (zimní průměr), 2023; r23SO2rp – Přehled stanic s ročními průměrnými koncentracemi SO2, 2023.
Zákon č. 262/2024 Sb., o veřejné hydrometeorologické službě ve znění provádějících předpisů
Koncentrace látek znečišťujících ovzduší v gridu 1x1 km, rok 2023. Imisní limity pro ochranu lidského zdraví SO2 – 4. nejvyšší 24hod. koncentrace SO2 [µg.m-3], PM10 – roční průměrná koncentrace [µg.m-3], PM10 – 36. nejvyšší průměrná 24hod. koncentrace [µg.m-3], PM2.5 – roční průměrná koncentrace [µg.m-3], NO2 – roční průměrná koncentrace [µg.m-3], O3 – 26. nejvyšší maximální denní 8hod. klouzavý průměr koncentrace v průměru za 3 roky, 2021–2023 [µg.m-3], As – roční průměrná koncentrace [ng.m-3], Cd – roční průměrná koncentrace [ng.m-3], benzo[a]pyren – roční průměrná koncentrace [ng.m-3], benzen – roční průměrná koncentrace [µg.m-3]. Oblasti s překročením imisních limitů bez zahrnutí O3. Oblasti s překročením imisních limitů se zahrnutím O3. Imisní limity pro ochranu ekosystémů a vegetace O3 – hodnoty expozičního indexu AOT40, průměr za 5 let, 2019–2023 [µg.m-3], NOx – roční průměrná koncentrace [µg.m-3], SO2 – rok (roční průměr) a zimní období (zimní průměr) [µg.m-3]. Legislativa (zákon 201/2012 Sb. v platném znění) vyžaduje, aby primárním zdrojem hodnocení byly výsledky stacionárních měření. Naměřené koncentrace mohou být při tvorbě map znečisťujících látek doplněny modelováním a indikativním měřením, aby výsledný odhad poskytoval dostatečné informace o prostorovém rozložení koncentrací znečišťujících látek v ovzduší. V ČR je využíván zejména Eulerovský chemický disperzní model CAMx, doplňkově též Gaussovský model SYMOS a evropský Eulerovský model EMEP. Dále jsou to v případě jednotlivých znečišťujících látek např. nadmořská výška či populační hustota.
Zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, v platném znění
Kombinovaný odhad plošných 1hodinových srážkových úhrnů MERGE na území Česka. Plošný odhad 1h srážkových úhrnů vypočtený kombinací radarového odhadu srážek z radarů ČHMÚ Brdy-Praha a Skalky a údajů ze srážkoměrů ČHMÚ a partnerských organizací geostatistickou metodou kriging s externím driftem. Dvourozměrná informace je ukládána v georeferencovaném gridovém poli s prostorovým rozlišením 1x1km v projekci kompatibilní s webovými mapovými podklady OpenStreetMaps/GoogleMaps/Mapy.cz (EPSG:3857). Sloučená informace je vytvářena v časovém kroku 10 minut.
Opatření č. 2/20 MŽP o vydání úplného znění zřizovací listiny státní organizace ČHMÚ
Koncentrace naměřené všemi monitorovacími sítěmi jsou ukládány do imisní databáze ISKO. V databázi jsou archivovány údaje již od počátku měření, koncentrace oxidu siřičitého a suspendovaných částic ze staničních sítí ČHMÚ v severních Čechách a v Praze již od roku 1971. S imisními daty jsou do imisní databáze ukládána i doprovodná meteorologická data, která jsou měřena na velké části automatizovaných imisních stanic ČHMÚ a jsou využívána pro hodnocení imisně-meteorologických vztahů. Imisní databáze ISKO zahrnuje kromě výsledků měření ČHMÚ, které zajišťují pracovníci Imisního monitoringu v centru i na pobočkách, i data poskytovaná spolupracujícími institucemi. Jedná se zejména o Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem, Státní zdravotní ústav, ČEZ, a. s., městské úřady a další přispěvatele. V databázi jsou též zahrnuty informace z příhraničních oblastí Slovenska, Německa, Polska a Rakouska. Přehled koncentrací látek znečišťujících ovzduší, pro které jsou stanoveny imisní limity pro ochranu lidského zdraví, naměřené na staničních sítích sledování kvality venkovního ovzduš: r18–r22As – Přehled stanic s ročními průměrnými koncentracemi As, 2018–2022; r18–r22BaP – Přehled stanic s ročními průměrnými koncentracemi benzo[a]pyrenu, 2018–2022; r18–r22BZN – Přehled stanic s ročními průměrnými koncentracemi benzenu, 2018–2022; r18–r22Cd – Přehled stanic s ročními průměrnými koncentracemi kadmia, 2018–2022; r18–r22NO2 – Přehled stanic s koncentracemi NO2 (roční průměrné a 19. nejvyšší hodinové koncentrace), 2018–2022; r18–r22O3 – Přehled stanic s hodnotami přízemního ozonu (max. denní 8hod. klouzavý průměr, v průměru za 3 roky), 2018–2022; r18–r22PM10 – Přehled stanic s koncentracemi PM10 (roční průměrné a 36. nejvyšší 24hodinové koncentrace), 2018–2022; r18–r22PM25 – Přehled stanic s ročními průměrnými koncentracemi PM2,5, 2018–2022; r18–r22SO2zdr – Přehled stanic s koncentracemi SO2 (25. nejvyšší hodinové koncentrace a 4. nejvyšší 24hodinové koncentrace), 2018–2022. Přehled koncentrací látek znečišťujících ovzduší, pro které jsou stanoveny imisní limity pro ochranu ekosystémů a vegetace, naměřené na stanicích Státní imisní sítě: r18–r22AOT40 – hodnoty expozičního indexu AOT40, průměr za 5 let, 2018–2022 [µg.m-3.h]; r18–r22NOx – Přehled stanic s ročními průměrnými koncentracemi NOx, 2018–2022; r18–r22SO2zp – Přehled stanic s koncentracemi SO2 (zimní průměr), 2018–2022; r18–r22SO2rp – Přehled stanic s ročními průměrnými koncentracemi SO2, 2018–2022.
Zákon č. 262/2024 Sb., o veřejné hydrometeorologické službě ve znění provádějících předpisů
Vrstva automatických meteorologických, klimatologických a srážkoměrech stanic pozorujících k 1.06.2024
Zákon č. 201/2012 Sb. v platném znění, o ochraně ovzduší
Meteorologická data naměřená v síti meteorologických a klimatologických stanic, která prošla základní kontrolou, v 10minutovém, 1hodinovém a denním kroku. Měřené prvky v intervalu 10 minut: teplota vzduchu (°C), maximální teplota vzduchu (°C), minimální teplota vzduchu (°C), přízemní teplota vzduchu (°C), relativní vlhkost vzduchu (%), tlak vzduchu (hPa), trvání slunečního svitu (s), výška sněhové pokrývky (cm), vodní hodnota sněhové pokrývky (mm), směr a rychlost větru (stupně, m/s), průměrný směr a rychlost větru (stupně, m/s), maximální náraz větru a jeho směr(m/s, stupně), čas výskytu maximálního nárazu větru (kód), teplota půdy v 5, 10, 20, 50 a 100 cm (°C), průměrná intenzita globálního záření(W/m2), průměrná intenzita rozptýleného záření (W/m2), průměrná intenzita erythemového UV záření (mW/m2). Prvky odvozené z 10minutových měření automatických meteorologických stanic, prvky měřené a pozorované v intervalu 1 hodina a dopočtené charakteristiky v intervalu 1 hodina: tlak vodní páry (hPa), úhrn trvání slunečního svitu (h), úhrn srážek (mm), pokrytí oblohy oblačností (osminy), teplota rosného bodu (°C),, vodorovná dohlednost (kód), tlak vzduchu (hPa), tlak vzduchu přepočtený na hladinu moře (hPa), geopotenciální výška standardní tlakové hladiny 925 hPa (m), geopotenciální výška standardní tlakové hladiny 850 hPa (m), tlaková tendence (hPa), stav počasí v termínu pozorování (kód), průběh počasí (kód). Denní charakteristika měřené veličiny je dle charakteru veličiny stanovena jako průměr, maximum, minimum nebo suma dané veličiny. Dostupnost dat se liší dle pozorovacího programu stanic, seznam pozorovaných prvků na jednotlivých stanicích je uveden v metadatech stanic.
Opatření č. 2/20 MŽP o vydání úplného znění zřizovací listiny státní organizace ČHMÚ
V souladu se zákonem 123/1998 Sb. o právu na informace o životním prostředí ČHMÚ zpřístupnil denní, měsíční a roční klimatologické charakteristiky základních meteorologických prvků naměřených na stanicích ve správě ČHMÚ za období 1961-2023. Zveřejněné charakteristiky: Průměrná teplota vzduchu, maximální a minimální teplota vzduchu, průměrná relativní vlhkost vzduchu, úhrn srážek, výška nového sněhu, celková výška sněhové pokrývky, úhrn doby trvání slunečního svitu, průměrný tlak vzduchu, průměrná a maximální rychlost větru, globální záření.
Zveřejnění dat dle zákona 123/1998 Sb.
V souladu se zákonem 123/1998 Sb. o právu na informace o životním prostředí ČHMÚ zpřístupnil denní, měsíční a roční klimatologické charakteristiky základních meteorologických prvků naměřených na stanicích ve správě ČHMÚ za období 1961-2023. Globální záření je dáno součtem vertikální složky přímého slunečního záření a rozptýleného (difuzního) slunečního záření dopadajícího na vodorovnou plochu z prostorového úhlu 2π. Denní suma se udává v kJ/m2.
Zveřejnění dat dle zákona 123/1998 Sb.
V souladu se zákonem 123/1998 Sb. o právu na informace o životním prostředí ČHMÚ zpřístupnil denní, měsíční a roční klimatologické charakteristiky základních meteorologických prvků naměřených na stanicích ve správě ČHMÚ za období 1961-2023.Průměrná denní rychlost větru je počítána jako průměr rychlosti větru v klimatických termínech 7, 14 a 21 h místního středního slunečního času. Udává se v m/s. Maximální rychlost větru je maximum rychlosti větru naměřené v daný den, udává se v m/s. Směr maximální rychlosti větru se udává ve stupních, označuje směr (světovou stranu), ze kterého vítr vane v čase, kdy byla dosažená maximální rychlost větru. Čas dosažení maximální rychlosti větru se udává s přesností na minutu.
Zveřejnění dat dle zákona 123/1998 Sb.
V souladu se zákonem 123/1998 Sb. o právu na informace o životním prostředí ČHMÚ zpřístupnil denní, měsíční a roční klimatologické charakteristiky základních meteorologických prvků naměřených na stanicích ve správě ČHMÚ za období 1961-2023. Denní úhrn doby trvání slunečního svitu je časový interval mezi východem a západem Slunce, během kterého není sluneční kotouč zakrytý oblačností nebo jinými překážkami. Fyzikálně je definován jako doba, kdy je intenzita toku přímého slunečního záření vyšší než 120 W/m2. Udává se v hodinách.
Zveřejnění dat dle zákona 123/1998 Sb.
V souladu se zákonem 123/1998 Sb. o právu na informace o životním prostředí ČHMÚ zpřístupnil denní, měsíční a roční klimatologické charakteristiky základních meteorologických prvků naměřených na stanicích ve správě ČHMÚ za období 1961-2023. Výška nově napadlého sněhu je vrstva sněhu nebo ledu, která přímo nebo nepřímo vznikla v důsledku výskytu tuhých srážek (sníh, kroupy, sněhové krupky, sněhová zrna, zmrzlý déšť, námrazové krupky a náledí nikoli však ledovka), které napadly od termínu 7 h předešlého dne do termínu 7 h dne měření. Celková výška sněhové pokrývky je výška vrstvy sněhu nebo ledu, která vznikla v důsledku výskytu tuhých srážek. Měří se v termínu 7 h ráno. Výška nového sněhu i celková výška sněhová pokrývky se udávají v cm.
Zveřejnění dat dle zákona 123/1998 Sb.
V souladu se zákonem 123/1998 Sb. o právu na informace o životním prostředí ČHMÚ zpřístupnil denní, měsíční a roční klimatologické charakteristiky základních meteorologických prvků naměřených na stanicích ve správě ČHMÚ za období 1961-2023. Průměrná denní teplota vzduchu je počítána jako průměr teplot v klimatických termínech 7, 14 a 21 h místního středního slunečního času, přičemž večerní termín se počítá dvakrát. Maximální denní teplota vzduchu je maximum teploty vzduchu, které bylo dosaženo od 21 h místního středního slunečního času předchozího dne do 21 h místního středního slunečního času dne aktuálního. Minimální denní teplota vzduchu je minimum teploty vzduchu, které bylo dosaženo od 21 h místního středního slunečního času předchozího dne do 21 h místního středního slunečního času dne aktuálního. Charakteristiky teploty vzduchu jsou udávány ve °C.
Zveřejnění dat dle zákona 123/1998 Sb.
V souladu se zákonem 123/1998 Sb. o právu na informace o životním prostředí ČHMÚ zpřístupnil denní, měsíční a roční klimatologické charakteristiky základních meteorologických prvků naměřených na stanicích ve správě ČHMÚ za období 1961-2023. Průměrný denní tlak vzduchu (na stanici) je počítán jako průměr tlaku vzduchu v klimatických termínech 7, 14 a 21 h místního středního slunečního času. Udává se v hPa.
Zveřejnění dat dle zákona 123/1998 Sb.
V souladu se zákonem 123/1998 Sb. o právu na informace o životním prostředí ČHMÚ zpřístupnil denní, měsíční a roční klimatologické charakteristiky základních meteorologických prvků naměřených na stanicích ve správě ČHMÚ za období 1961-2023. Denní úhrn srážek je množství srážek, které spadlo za období 24 hodin. Měří se v termínu 7 h místního středního slunečního času a údaj se připisuje k předchozímu dni. Udává se v mm.
Zveřejnění dat dle zákona 123/1998 Sb.
V souladu se zákonem 123/1998 Sb. o právu na informace o životním prostředí ČHMÚ zpřístupnil denní, měsíční a roční klimatologické charakteristiky základních meteorologických prvků naměřených na stanicích ve správě ČHMÚ za období 1961-2023. Průměrná denní relativní vlhkost vzduchu je počítána jako průměr relativní vlhkosti vzduchu v klimatických termínech 7, 14 a 21 h místního středního slunečního času. Udává se v %.
Zveřejnění dat dle zákona 123/1998 Sb.
Třírozměrná objemová data korelačního koeficientu RHOHV z radaru ČHMÚ Brdy-Praha. Třírozměrná objemová data jsou ukládána ve sférických souřadnicích tak, jak odpovídá prováděnému objemovému měření (vzdálenost, azimut, elevace). Měření jsou prováděna v časovém kroku 5 minut.
Opatření č. 2/20 MŽP o vydání úplného znění zřizovací listiny státní organizace ČHMÚ
Třírozměrná objemová data korelačního koeficientu RHOHV z radaru ČHMÚ Skalky. Třírozměrná objemová data jsou ukládána ve sférických souřadnicích, tak jak odpovídá prováděnému objemovému měření (vzdálenost, azimut, elevace). Měření jsou prováděna v časovém kroku 5 minut.
Opatření č. 2/20 MŽP o vydání úplného znění zřizovací listiny státní organizace ČHMÚ
Třírozměrná objemová data korigované radarové odrazivosti Z (označováno též jako Zh nebo DBZH) získaná z měření horizontálně polarizovaného mikrovlnného kanálu radaru ČHMÚ Brdy-Praha. Korigovaná radarová odrazivost obsahuje radarové odrazy po eliminaci nemeteorologických odrazů v rámci signálového zpracování. Třírozměrná objemová data jsou ukládána ve sférických souřadnicích tak, jak odpovídá prováděnému objemovému měření (vzdálenost, azimut, elevace). Měření jsou prováděna v časovém kroku 5 minut.
Opatření č. 2/20 MŽP o vydání úplného znění zřizovací listiny státní organizace ČHMÚ
Třírozměrná objemová data korigované radarové odrazivosti Z (označováno též jako Zh nebo DBZH) získaná z měření horizontálně polarizovaného mikrovlnného kanálu radaru ČHMÚ Skalky. Korigovaná radarová odrazivost obsahuje radarové odrazy po eliminaci nemeteorologických odrazů v rámci signálového zpracování. Třírozměrná objemová data jsou ukládána ve sférických souřadnicích tak, jak odpovídá prováděnému objemovému měření (vzdálenost, azimut, elevace). Měření jsou prováděna v časovém kroku 5 minut.
Opatření č. 2/20 MŽP o vydání úplného znění zřizovací listiny státní organizace ČHMÚ
Třírozměrná objemová data nekorigované radarové odrazivosti U (označováno též jako Uh nebo TH) získaná z měření horizontálně polarizovaného mikrovlnného kanálu radaru ČHMÚ Brdy-Praha. Nekorigovaná radarová odrazivost obsahuje veškeré radarové odrazy nad úrovní šumu, bez eliminace nemeteorologických odrazů v rámci signálového zpracování. Třírozměrná objemová data jsou ukládána ve sférických souřadnicích tak, jak odpovídá prováděnému objemovému měření (vzdálenost, azimut, elevace). Měření jsou prováděna v časovém kroku 5 minut.
Opatření č. 2/20 MŽP o vydání úplného znění zřizovací listiny státní organizace ČHMÚ