Integrovaná prevence a omezování znečištění (z angl. Integrated Pollution Prevention and Control - IPPC) je pokročilým způsobem regulace vybraných průmyslových a zemědělských činností při dosažení vysoké úrovně ochrany životního prostředí jako celku. Cílem IPPC je předcházet vzniku znečištění, případně omezování jeho vzniku, pomocí volby vhodných výrobních postupů a technologií. Zároveň by mělo docházet k úspoře nákladů za spotřebované suroviny, energie a koncové technologie. IPPC překonává princip složkového přístupu, který často vedl pouze k přenosu znečištění z jedné složky životního prostředí do druhé. Je nutné doplnit, že problematika IPPC je poměrně výrazným způsobem propojena s IRZ. Z tohoto důvodu je také možné využít pro vzájemné spárování identifikátoru PID, kterým každé zařízení (resp. každý záznam) disponuje. Vyplnit PID je jedním z povinných údajů ohlašovaných do IRZ. Datová sada obsahuje základní informace o dotčených zařízeních.
Proces integrované prevence a omezování znečištění (IPPC, Integrated Pollution Prevention and Control) byl implementován do právního řádu České republiky 1. ledna 2003, kdy nabyl účinnosti zákon č. 76/2002 Sb., o integrované prevenci a omezování znečištění, o integrovaném registru znečišťování a o změně některých zákonů (zákon o integrované prevenci). Integrovaná prevence je soubor opatření zaměřených na prevenci znečišťování, na snižování emisí do ovzduší, vody a půdy, na omezování vzniku odpadů a na zhodnocování odpadu s cílem dosáhnout vysokou celkovou úroveň ochrany životního prostředí. Technická úroveň zařízení, zejména z pohledu dosahované výše emisí a množství odpadů, materiálové a energetické náročnosti, způsobu a nástrojů environmentálního řízení, se porovnává s nejlepšími dostupnými technikami – BAT (Best Available Techniques). Ty jsou začleněny do evropských referenčních dokumentů o nejlepších dostupných technikách (BREF). Na území České republiky se nachází cca 1 600 zařízení, na které se vztahuje povinnost mít integrované povolení. Povinnost mít integrované povolení vychází ze zákona č. 76/2002 Sb. a týká se zařízení uvedených v příloze č. 1 tohoto zákona. Zařízení, která mají nebo měla vydané integrované povolení, jsou znázorněna na této mapové vrstvě. Více na www.mzp.cz/ippc.
Zpřístupnění dat z registru IPPC.
Integrovaný registr znečišťování životního prostředí (IRZ) je jedním z registrů, který shromažďuje údaje o znečišťování (o únicích do ovzduší, vody a půdy a o přenosech látek v odpadních vodách, odpadech a přenosy množství odpadů). Provozovny s vyjmenovanou činností, kterými jsou průmyslové podniky, potravinářské či zemědělské provozy apod. s významným vlivem na znečišťování životního prostředí, mají každý rok za povinnost, v případě překročení stanovených prahových hodnot, ohlásit tyto údaje MŽP prostřednictvím Integrovaného systému plnění ohlašovacích povinností z oblasti životního prostředí (ISPOP). Tyto údaje jsou následně zpracovány a publikovány pro širokou veřejnost na webových stránkách IRZ (https://www.irz.cz/). V návaznosti na IRZ jsou plněny rovněž povinnosti spjaté s evropským registrem úniků a přenosů znečišťujících látek (E-PRTR). Z důvodu přehlednosti jsou IRZ data rozděleny do tří oddělených částí. První z nich jsou provozovny se základními údaji, dále vrstva průmyslových míst, což je požadavek převzatý z E-PRTR, resp. z nadcházejícího portálu o průmyslových emisích a konečně část obsahující samotné údaje o znečišťování. Jednotlivé části jsou snadno propojitelné pomocí identifikátoru IČP. V tomto případě se jedná o data obsahující podrobnosti ke každé zaregistrované IRZ provozovně. Každá provozovna má svůj vlastní identifikátor (IČP), je geograficky přesně definována (souřadnicemi, adresou). Uvedena je provozovatel, činnost provozovny, návaznost na IPPC zařízení apod.