Otevřená datová sada obsahuje údaje o jednotlivých hlubinných důlních dílech ústících na povrch a o evidovaných propadech hlubinných důlních děl na území České republiky. Atributy zahrnují podrobné informace o každém objektu, např. přesnou lokalizaci ústí, topografickou situaci, vlastnické vztahy, technické údaje, soudobý stav těchto děl, jejich nebezpečnost a případné zajištění. Dále jsou zde vazby na signatury zdrojových zpráv uložených v archivu Geofond ČGS a na digitální dokumentaci ve formátu *.jpg - např. výřez mapy, fotografie, nákres.
Údaje z databáze jsou průběžně využívány při šetření ohlášených projevů důlních děl podle § 35 horního zákona, při vyjadřování k územnímu plánu a v rámci poskytování územně analytických podkladů podle platného stavebního zákona.
Databáze obsahuje situaci měřících stanovišť vertikálního elektrického profilování a měřené sondážní křivky na území České republiky. Registr měření geoelektrickou metodou vertikálního elektrického sondování (VES) je budován od r. 1994. Vrstva byla transformována do formy vyhovující specifikaci INSPIRE pro objekt Geoph Station z aplikačního schématu Geophysics.
splnění požadavků směrnice INSPIRE
Otevřená datová sada obsahuje seznam platných chráněných území pro zvláštní zásahy do zemské kůry (CHÚZZZK) stanovených podle zákona 44/1988 Sb. (horní zákon) na území České republiky. Podle §34 tohoto zákona se jedná o podzemní zásobníky plynů nebo kapalin, místa ukládání radioaktivních a jiných odpadů v podzemí nebo objekty průmyslového využívání tepelné energie Země. Tato území je nutno respektovat zvláště při zpracování územně plánovací dokumentace.
ČGS poskytuje údaje o CHÚZZZK orgánům veřejné moci a orgánům územního plánování pro zpracování územně analytických podkladů podle platného stavebního zákona. Dále se tyto údaje používají při zpracování komplexních informací o území.
Otevřená datová sada obsahuje údaje o jednotlivých opuštěných úložných místech těžebních odpadů v České republice. Datová sada zahrnuje i tzv. riziková opuštěná úložná místa, představující závažné riziko pro životní prostředí a lidské zdraví. Povinnost evidence těchto objektů vychází z § 17 zákona č. 157/2009 Sb., o nakládání s těžebním odpadem.
Ministerstvo životního prostředí pověřilo ČGS zjišťováním uzavřených a opuštěných úložných míst představujících závažné riziko pro životní prostředí a lidské zdraví a vedením Registru těchto úložných míst.
Otevřená datová sada obsahuje základní údaje o všech výhradních ložiskách a schválených prognózních zdrojích na území České republiky. Ministerstvo životního prostředí vydává osvědčení o výhradním ložisku, zjistí-li se vyhrazený nerost v množství a jakosti, které umožňují důvodně očekávat jeho nahromadění.
Údaje vznikají v souladu s ustanoveními zákona č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství (horní zákon), ve znění pozdějších předpisů, zejména § 6.
Mapa radonového indexu České republiky 1 : 50 000, sestavená na základě statistického zpracování ploch měření s využitím vektorizovaných kontur geologických jednotek a přizpůsobená požadavkům stahovací služby podle INSPIRE. V mapě jsou vyznačeny 3 kategorie pro předkvartérní i kvartérní horniny – nízký, střední a vysoký index.
splnění požadavků směrnice INSPIRE
Vrstva ze Zásad územního rozvoje Královéhradeckého kraje (ZÚR) z datového modelu DMG ÚAP. Zpracovatelem datového modelu je Hydrosoft Veleslavín s.r.o. Zdrojem dat je Odbor územního plánování a stavebního řádu Krajského úřadu Královéhradeckého kraje. Datová sada byla vytvořena v souřadnicovém systému S-JTSK. Dokumentace k datové sadě je ke stažení zde.
Databáze obsahuje informace o ložiscích, prognózních zdrojích, dobývacích prostorech a úložných místech těžebních odpadů v České republice, generovaných pro účely INSPIRE z databáze SurIS.
Harmonizace dat podle požadavků směrnice INSPIRE pod záštitou projektů Minerals4EU, ProSUM a Mintell4EU.
Otevřená datová sada obsahuje základní údaje z území České republiky o plochách se známým nebo předpokládaným výskytem hlubinných důlních děl, vzniklých za účelem těžby nebo průzkumu nerostných surovin. Důlní díla jsou v rámci zákresů rozložena nepravidelně a v různých hloubkách. Polygony mohou obsahovat i zcela nepoddolované úseky. Možné postižení terénu hornickou činností je většinou menší než, je rozsah zákresů a pro konkrétní lokality.
Účelem je inventarizace území se zjištěným poddolováním v souladu s ustanovením § 17 geologického zákona (č. 62/1988 Sb., o geologických pracích, ve znění pozdějších předpisů). Tato území mohou mít vliv na vypracování územně plánovací dokumentace a na životní prostředí. ČGS poskytuje údaje o poddolovaných územích orgánům veřejné moci a orgánům územního plánování pro zpracování územně analytických podkladů podle platného stavebního zákona. Dále se tyto údaje používají při zajišťování projevů starých důlních děl a zpracování komplexních informací o území.
Otevřená datová sada obsahuje údaje o povolení k provádění geologických prací pro vyhledávání a průzkum ložisek vyhrazených nerostů na území České republiky. Povolení vydává Ministerstvo životního prostředí na základě § 4 zákona č. 62/1988 Sb. o geologických pracích a o Českém geologickém úřadu ve znění pozdějších předpisů.
Geologické práce pro vyhledávání a průzkum ložisek vyhrazených nerostů a průzkum výhradních ložisek nevyhrazených nerostů je možné provádět pouze na průzkumném území. Toto území je stanoveno právnické osobě nebo fyzické osobě, která má oprávnění k hornické činnosti.
Datová sada s prostorovou lokalizací přírodních parků na území Královéhradeckého kraje. Zdrojem dat je Odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Královéhradeckého kraje.
Mapy zobrazují půdní pokryv České republiky. Vyjadřují typologickou příslušnost půdy v Taxonomickém klasifikačním systému půd ČR (Němeček a kol., 2011) nebo verzi pro lesní půdy (Vokoun a kol., 2002), tj. půdní typ, subtyp, půdní varietu, ev. subvarietu. Data pro vybrané mapové listy také obsahují údaje o půdotvorném substrátu v klasifikaci vycházející z legendy Geologické mapy ČR 1 : 50 000, doplněné o kódy klasifikace (Schuler et al. 2013).
Tato půdní mapa v měřítku 1 : 50 000 je zatím nejpodrobnější půdní mapou, která v plošném rozsahu celého (výhled) území ČR mapuje společně jak zemědělskou tak lesní půdu, a to ve shodném a aktuálním klasifikačním systému půd. V prostředí GIS jsou mapy zpracovávány po mapových listech kladu ZM50, tak aby vytvořili souvislou tematickou vrstvu půdně-typologické mapy.
mapování půd probíhající od roku 2012,
splnění požadavků směrnice INSPIRE
Databáze obsahuje informace o seismických profilech odměřených na území České republiky. Vrstva byla transformována do formy vyhovující specifikaci INSPIRE pro objekt Geoph Profile z aplikačního schématu Geophysics.
splnění požadavků směrnice INSPIRE
Otevřená datová sada obsahuje údaje o evidovaných svahových deformacích (sesuvech, proudech, skalní řícení apod.) na území České republiky. Jednotlivé sesuvy jsou dále děleny na aktivní, dočasně uklidněné a uklidněné. Databáze je založena na terénně ověřených zákresech svahových deformací v měřítku 1 : 10 000 a jejich strukturovaném popisu, včetně fotodokumentace. Stávající forma dat odpovídá zpřesněné metodice sledování svahových deformací (dříve svahových nestabilit) z roku 2021.
Účelem je inventarizace území se zjištěnými svahovými deformacemi v souladu s ustanovením § 17 geologického zákona (č. 62/1988 Sb., o geologických pracích, ve znění pozdějších předpisů). Tato území mohou mít vliv na vypracování územně plánovací dokumentace a na životní prostředí. ČGS poskytuje údaje o svahových deformacích orgánům veřejné moci a orgánům územního plánování pro zpracování územně analytických podkladů podle platného stavebního zákona.
Vrstva ze Zásad územního rozvoje Královéhradeckého kraje (ZÚR) z datového modelu DMG ÚAP. Zpracovatelem datového modelu je Hydrosoft Veleslavín s.r.o. Zdrojem dat je Odbor územního plánování a stavebního řádu Krajského úřadu Královéhradeckého kraje. Datová sada byla vytvořena v souřadnicovém systému S-JTSK. Dokumentace k datové sadě je ke stažení zde.