Meteorologická data měřená v intervalu 10 minut (dostupnost dat se liší dle pozorovacího programu stanic), seznam pozorovaných prvků na jednotlivých stanicích je uveden v metadatech stanic. Měřené prvky: teplota vzduchu (°C), maximální teplota vzduchu (°C), minimální teplota vzduchu (°C), přízemní teplota vzduchu (°C), relativní vlhkost vzduchu (%), tlak vzduchu (hPa), trvání slunečního svitu (s), úhrn srážek (mm), výška sněhové pokrývky (cm), vodní hodnota sněhové pokrývky (mm), směr a rychlost větru (stupně, m/s), průměrný směr a rychlost větru (stupně, m/s), maximální náraz větru a jeho směr(m/s, stupně), čas výskytu maximálního nárazu větru (kód), teplota půdy v 5, 10, 20, 50 a 100 cm (°C), průměrná intenzita globálního záření(W/m2), průměrná intenzita rozptýleného záření (W/m2), průměrná intenzita erythemového UV záření (mW/m2). Prvky odvozené z 10minutových měření automatických meteorologických stanic, prvky měřené a pozorované v intervalu 1 hodina a dopočtené charakteristiky v intervalu 1 hodina: tlak vodní páry (hPa), úhrn trvání slunečního svitu (h), úhrn srážek (mm), pokrytí oblohy oblačností (osminy), teplota rosného bodu (°C),, vodorovná dohlednost (kód), tlak vzduchu (hPa), tlak vzduchu přepočtený na hladinu moře (hPa), geopotenciální výška standardní tlakové hladiny 925 hPa (m), geopotenciální výška standardní tlakové hladiny 850 hPa (m), tlaková tendence (hPa), stav počasí v termínu pozorování (kód), průběh počasí (kód).
Opatření č. 2/20 MŽP o vydání úplného znění zřizovací listiny státní organizace ČHMÚ
Dle nařízení Evropského parlamentu a rady EU 2018/1999 jsou všechny členské státy EU povinny každoročně do 31. července aktuálního roku (t) podávat zprávy o přibližných (aproximativních) inventurách emisí skleníkových plynů za rok (t-1). Jedná se pouze o přibližné odhady. Finální inventury emisí skleníkových plynů jsou publikována následující rok (t+1).
Účel: Zákon č. 262/2024 Sb., o veřejné hydrometeorologické službě ve znění provádějících předpisů
Rozvodnice dílčích povodí dle vyhlášky 393/2010 Sb. o oblastech povodí. Zdrojové rozvodnice byly odvozeny nad digitálním modelem reliéfu 5. generace (DMR5G) a podklady státního mapového díla ZABAGED.
Zákon č. 262/2024 Sb., o veřejné hydrometeorologické službě ve znění provádějících předpisů
Tyto stránky jsou aktualizovány na základě informací krajských úřadů, které od 1. 1. 2003 vydávají povolení. Typy povolení jsou následující: Povolení dle § 17 odst. 1 a 2 zákona 86/2002 Sb. – povolení vydaná do 1. 9. 2012. Povolení dle § 11 odst. 2 d) zákona 201/2012 Sb. – povolení vydaná po 1. 9. 2012. Integrovaná povolení dle § 13 odst. 3 zákona 76/2002 Sb. – pro zařízení splňující určitá kritéria (zejména kapacitní omezení) v rámci kategorizace dle přílohy č. 1 zákona 76/2002 Sb.
Zákon č. 262/2024 Sb., o veřejné hydrometeorologické službě ve znění provádějících předpisů
Dvourozměrná sloučená informace maximální radarové odrazivosti MAX_Z pro území Česka. Informace sloučená z radarů ČHMÚ Brdy-Praha a Skalky (v případě servisních odstávek nebo poruchy radarů jsou do sloučené informace doplňována data ze zahraničních radarů). Maximální radarová odrazivost v každém gridovém bodě udává maximální odrazivost měřenou ve vertikálním sloupci nad daným gridovým bodem. Extrapolační předpověď je prováděna metodou COTREC, kdy poslední dostupná sloučená informace je přesouvána podle vektorů přesunu získaných porovnáním poslední a o 10 minut starší sloučené informace MAX_Z. Předpovídána je pouze změna polohy výskytu radarové odrazivosti nikoli změna její intenzity. Dvourozměrná informace je ukládána v georeferencovaném gridovém poli s prostorovým rozlišením 1x1km v projekci kompatibilní s webovými mapovými podklady OpenStreetMaps/GoogleMaps/Mapy.cz (EPSG:3857). Předpovědní sloučené informace jsou vytvářeny v časovém kroku 5 minut pro předpovědní termíny +10min, +20min, +30min, +40min, +50min, +60min. Předpovědi z jednoho výpočetního termínu jsou uloženy v jednom archivním souboru TAR. Data jsou uložena ve formátu HDF5 dle specifikace ODIM HDF5 dostupné na: https://www.eumetnet.eu/wp-content/uploads/2021/07/ODIM_H5_v2.4.pdf
Zákon č. 262/2024 Sb., o veřejné hydrometeorologické službě ve znění provádějících předpisů
Dvourozměrná sloučená informace radarové odrazivosti v konstantní výškové hladině 2km nad hladinou moře PseudoCAPPI_2km. Jedná se o produkt, který je po konverzi pomocí Marshall-Palmerova Z-R vztahu operativně využívaný pro radarový odhad intenzity srážek na zemském povrchu. Informace sloučená z radarů ČHMÚ Brdy-Praha a Skalky (v případě servisních odstávek nebo poruchy radarů jsou do sloučené informace doplňována data ze zahraničních radarů). Extrapolační předpověď je prováděna metodou COTREC, kdy poslední dostupná sloučená informace je přesouvána podle vektorů přesunu získaných porovnáním poslední a o 10 minut starší sloučené informace MAX_Z. Předpovídána je pouze změna polohy výskytu radarové odrazivosti nikoli změna její intenzity. Dvourozměrná informace je ukládána v georeferencovaném gridovém poli s prostorovým rozlišením 1x1km v projekci kompatibilní s webovými mapovými podklady OpenStreetMaps/GoogleMaps/Mapy.cz (EPSG:3857). Předpovědní sloučené informace jsou vytvářeny v časovém kroku 5 minut pro předpovědní termíny +10min, +20min, +30min, +40min, +50min, +60min. Předpovědi z jednoho výpočetního termínu jsou uloženy v jednom archivním souboru TAR. Data jsou uložena ve formátu HDF5 dle specifikace ODIM HDF5 dostupné na: https://www.eumetnet.eu/wp-content/uploads/2021/07/ODIM_H5_v2.4.pdf
Zákon č. 262/2024 Sb., o veřejné hydrometeorologické službě ve znění provádějících předpisů
Fenologické záznamy na fenologických stanicích ČHMÚ jsou zapisovány podle předepsané metodiky ČHMÚ pro fenologická pozorování lesních rostlin. Na stanicích jsou sledovány tyto druhy bylin a dřevin: blatouch bahenní, brusnice borůvka, hluchavka bílá, jahodník obecný, jaterník podléška, jetel plazivý, konvalinka vonná, kopretina luční, podběl obecný, pryskyřník prudký, psárka luční, rákos obecný, sasanka hajní, sněženka podsněžník, srha říznačka, třezalka tečkovaná, vrbka úzkolistá, vřes obecný, borovice lesní, bříza bělokorá, buk lesní, dub letní, habr obecný, javor klen, javor mléč, jeřáb obecný, lípa srdčitá, líska obecná, modřín opadavý, olše lepkavá, slivoň trnka, smrk ztepilý, svída dřín, svída krvavá, třešeň ptačí, trnovník akát a vrba jíva. U bylin jsou sledovány tyto vybrané fenofáze: butonizace, počátek kvetení 10 %, počátek kvetení 50 %, počátek kvetení 100 %, konec kvetení, zralost plodů 10 %, první listy 10 %. U dřevin jsou sledovány tyto vybrané fenofáze: butonizace, počátek kvetení 10 %, počátek kvetení 50 %, počátek kvetení 100 %, konec kvetení, zralost plodů 10 %, zralost plodů 50 %, zralost plodů 100 %, rašení, první listy 10 %, první listy 50 %, první listy 100 %, plné olistění, žloutnutí listů 10 %, žloutnutí listů 100 %, opad listů 10 %, opad listů 100 %, janské výhony. Údaje jsou uvedeny v pořadovém dni roku tzv. Julianech dle Juliánského kalendáře.
Zákon č. 262/2024 Sb., o veřejné hydrometeorologické službě ve znění provádějících předpisů
Ročně aktualizovaný geografický navigátor: Geografický navigátor uvádí souhrnné roční informace o zařízeních pro spalování a spoluspalování odpadů, které jsou získávány ze souhrnné provozní evidence. Jsou to tyto: identifikační číslo (IČ), název zařízení, adresa provozovatele, adresa zařízení, uvedení do provozu, druhy spalovaných odpadů, jmenovitá kapacita, množství spáleného odpadu v tunách za rok, počet a krátký popis spalovacích linek, výčet zařízení pro snižování emisí, roční emise všech ohlašovaných znečišťujících látek.
Zákon č. 262/2024 Sb., o veřejné hydrometeorologické službě ve znění provádějících předpisů
5denní klimatologické charakteristiky (průměr, úhrn, maximum a minimum) jsou odvozeny z denních klimatologických charakteristik, dostupnost charakteristik se liší dle pozorovacího programu stanic. Seznam pozorovaných prvků na jednotlivých stanicích je uveden v metadatech stanic. Klimatologické charakteristiky: teplota vzduchu (°C), maximální teplota vzduchu (°C), minimální teplota vzduchu (°C), relativní vlhkost vzduchu (%), tlak vzduchu (hPa), trvání slunečního svitu (h), úhrn srážek (mm), výška sněhové pokrývky (cm), výška nového sněhu (cm), rychlost větru (m/s).
Zákon č. 262/2024 Sb., o veřejné hydrometeorologické službě ve znění provádějících předpisů
Meteorologická data měřená v denním kroku, data z klimatologických termínů 7, 14 a 21 h místního středního slunečního času a odvozené denní charakteristiky (dostupnost dat se liší dle pozorovacího programu stanic), seznam pozorovaných prvků na jednotlivých stanicích je uveden v metadatech stanic. Měřené prvky: teplota vzduchu (°C), maximální teplota vzduchu (°C), minimální teplota vzduchu (°C), minimální teplota vzduchu za noc (°C), přízemní teplota vzduchu (°C), relativní vlhkost vzduchu (%), tlak vodní páry (hPa), tlak vzduchu (hPa), trvání slunečního svitu (s), úhrn srážek (mm), index předchozích srážek (mm), výška sněhové pokrývky (cm), výška nového sněhu (cm), denní rozdíl celkové výšky sněhu (cm), vodní hodnota sněhové pokrývky (mm), směr a rychlost větru (stupně, m/s), maximální náraz větru a jeho směr (m/s, stupně), čas výskytu maximálního nárazu větru (kód), teplota půdy v 5, 10, 20, 50 a 100 cm (°C), výpar z vodní hladiny (mm), denní sumy globálního záření (kJ/m2), denní sumy rozptýleného záření (kJ/m2), ozon (kód).
Opatření č. 2/20 MŽP o vydání úplného znění zřizovací listiny státní organizace ČHMÚ
Měsíční klimatologické charakteristiky (průměr, úhrn, maximum, minimum, počet charakteristických dní) jsou odvozeny z denních klimatologických charakteristik. Průměrné, maximální a minimální hodnoty jsou spočteny za podmínky, že v daném měsíci nechybí více než 5 hodnot a hodnoty chybí maximálně ve třech za sebou jdoucích dnech. Suma je spočtena za podmínky, že jsou k dispozici všechna naměřená data za daný časový úsek. Dostupnost charakteristik se liší dle pozorovacího programu stanic. Seznam pozorovaných prvků na jednotlivých stanicích je uveden v metadatech stanic. Zpracovány jsou tyto klimatologické charakteristiky: teplota vzduchu, maximální teplota vzduchu, minimální teplota vzduchu, přízemní teplota vzduchu, relativní vlhkost vzduchu, tlak vodní páry, sytostní doplněk, tlak vzduchu, tlak vzduchu redukovaný na hladinu moře, trvání slunečního svitu, pokrytí oblohy oblačností, úhrn srážek, výška sněhové pokrývky, vodní hodnota sněhové pokrývky, směr a rychlost větru, maximální náraz větru, teplota půdy v 5, 10, 20, 50 a 100 cm.
Zákon č. 262/2024 Sb., o veřejné hydrometeorologické službě ve znění provádějících předpisů
Cenomanská vrstva hydrogeologických rajonů
Zákon č. 262/2024 Sb., o veřejné hydrometeorologické službě ve znění provádějících předpisů
Kvartérní vrstva hydrogeologických rajonů
Zákon č. 262/2024 Sb., o veřejné hydrometeorologické službě ve znění provádějících předpisů
Základní vrstva hydrogeologických rajonů
Zákon č. 262/2024 Sb., o veřejné hydrometeorologické službě ve znění provádějících předpisů
Informativní inventarizační zpráva – IIR dle Směrnice č. 2016/2284 o snížení národních emisí některých látek znečišťujících ovzduší a Protokolů k CLRTAP
Zákon č. 262/2024 Sb., o veřejné hydrometeorologické službě ve znění provádějících předpisů
Koncentrace naměřené všemi monitorovacími sítěmi jsou ukládány do imisní databáze ISKO. V databázi jsou archivovány údaje již od počátku měření, koncentrace oxidu siřičitého a suspendovaných částic ze staničních sítí ČHMÚ v severních Čechách a v Praze již od roku 1971. S imisními daty jsou do imisní databáze ukládána i doprovodná meteorologická data, která jsou měřena na velké části automatizovaných imisních stanic ČHMÚ a jsou využívána pro hodnocení imisně-meteorologických vztahů. Imisní databáze ISKO zahrnuje kromě výsledků měření ČHMÚ, které zajišťují pracovníci Imisního monitoringu v centru i na pobočkách, i data poskytovaná spolupracujícími institucemi. Jedná se zejména o Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem, Státní zdravotní ústav, ČEZ, a. s., městské úřady a další přispěvatele. V databázi jsou též zahrnuty informace z příhraničních oblastí Slovenska, Německa, Polska a Rakouska. Přehled koncentrací látek znečišťujících ovzduší, pro které jsou stanoveny imisní limity pro ochranu lidského zdraví, naměřené na staničních sítích sledování kvality venkovního ovzduš: r23As – Přehled stanic s ročními průměrnými koncentracemi As, 2023; r23BaP – Přehled stanic s ročními průměrnými koncentracemi benzo[a]pyrenu, 2023; r23BZN – Přehled stanic s ročními průměrnými koncentracemi benzenu, 2023; r23Cd – Přehled stanic s ročními průměrnými koncentracemi kadmia, 2023; r23NO2 – Přehled stanic s koncentracemi NO2 (roční průměrné a 19. nejvyšší hodinové koncentrace), 2023; r23O3 – Přehled stanic s hodnotami přízemního ozonu (max. denní 8hod. klouzavý průměr, v průměru za 3 roky), 2023; r23PM10 – Přehled stanic s koncentracemi PM10 (roční průměrné a 36. nejvyšší 24hodinové koncentrace), 2023; r23PM25 – Přehled stanic s ročními průměrnými koncentracemi PM2,5, 2023; r23SO2zdr – Přehled stanic s koncentracemi SO2 (25. nejvyšší hodinové koncentrace a 4. nejvyšší 24hodinové koncentrace), 2023. Přehled koncentrací látek znečišťujících ovzduší, pro které jsou stanoveny imisní limity pro ochranu ekosystémů a vegetace, naměřené na stanicích Státní imisní sítě: r23AOT40 – hodnoty expozičního indexu AOT40, průměr za 5 let, 2023 [µg.m-3.h]; r23NOx – Přehled stanic s ročními průměrnými koncentracemi NOx, 2023; r23SO2zp – Přehled stanic s koncentracemi SO2 (zimní průměr), 2023; r23SO2rp – Přehled stanic s ročními průměrnými koncentracemi SO2, 2023.
Zákon č. 262/2024 Sb., o veřejné hydrometeorologické službě ve znění provádějících předpisů
Koncentrace látek znečišťujících ovzduší v gridu 1x1 km, rok 2023. Imisní limity pro ochranu lidského zdraví SO2 – 4. nejvyšší 24hod. koncentrace SO2 [µg.m-3], PM10 – roční průměrná koncentrace [µg.m-3], PM10 – 36. nejvyšší průměrná 24hod. koncentrace [µg.m-3], PM2.5 – roční průměrná koncentrace [µg.m-3], NO2 – roční průměrná koncentrace [µg.m-3], O3 – 26. nejvyšší maximální denní 8hod. klouzavý průměr koncentrace v průměru za 3 roky, 2021–2023 [µg.m-3], As – roční průměrná koncentrace [ng.m-3], Cd – roční průměrná koncentrace [ng.m-3], benzo[a]pyren – roční průměrná koncentrace [ng.m-3], benzen – roční průměrná koncentrace [µg.m-3]. Oblasti s překročením imisních limitů bez zahrnutí O3. Oblasti s překročením imisních limitů se zahrnutím O3. Imisní limity pro ochranu ekosystémů a vegetace O3 – hodnoty expozičního indexu AOT40, průměr za 5 let, 2019–2023 [µg.m-3], NOx – roční průměrná koncentrace [µg.m-3], SO2 – rok (roční průměr) a zimní období (zimní průměr) [µg.m-3]. Legislativa (zákon 201/2012 Sb. v platném znění) vyžaduje, aby primárním zdrojem hodnocení byly výsledky stacionárních měření. Naměřené koncentrace mohou být při tvorbě map znečisťujících látek doplněny modelováním a indikativním měřením, aby výsledný odhad poskytoval dostatečné informace o prostorovém rozložení koncentrací znečišťujících látek v ovzduší. V ČR je využíván zejména Eulerovský chemický disperzní model CAMx, doplňkově též Gaussovský model SYMOS a evropský Eulerovský model EMEP. Dále jsou to v případě jednotlivých znečišťujících látek např. nadmořská výška či populační hustota.
Zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, v platném znění
Vrstva umístění vrtů, které sledují stavy hladin podzemních vod mělkých i hlubinných zvodní. V současné době je většina objektů osazena automatickými stanicemi s místním záznamem nebo přenosem dat, které měří 1x denně. Původně vrty sledovali dobrovolní pozorovatelé s četností měření 1x týdně. Nejvíce nových objektů bylo vybudováno v rámci projektu ISPA a zprovozněno v roce 2007. Data se ukládají do Centrální režimové databáze podzemních vod, kterou spravuje oddělení hydrofondu a bilancí.
Zákon č. 262/2024 Sb., o veřejné hydrometeorologické službě ve znění provádějících předpisů
Vrstva umístění pramenů se sledováním vydatností. V minulosti všechny prameny pozorovali dobrovolní pozorovatelé s četností měření 1x týdně. V současné době se ještě část pramenů pozoruje tímto způsobem a část je osazena přístroji s četností měření 1x denně. Data se ukládají do Centrální režimové databáze podzemních vod, kterou spravuje oddělení hydrofondu a bilancí.
Zákon č. 262/2024 Sb., o veřejné hydrometeorologické službě ve znění provádějících předpisů.
Vrstva umístění vodoměrných stanic Více než 90% měření se provádí pomocí automatických stanic, a to buď s místním záznamem nebo s dálkovým přenosem. Pozorované vodní stavy se převádějí na průtoky pomocí měrných křivek, které se stanovují na základě hydrometrických měření. Data z těchto stanic se ukládají do Centrální režimové databáze množství povrchových vod, kterou spravuje oddělení hydrofondu a bilancí.
Zákon č. 262/2024 Sb., o veřejné hydrometeorologické službě ve znění provádějících předpisů
Síť imisních měřicích stanic registrovaných v databázi ISKO v roce 2023. Základem pro hodnocení kvality ovzduší jsou koncentrace naměřené na monitorovacích stanicích. Měřicí síť je nejhustší v oblastech s nejvyššími koncentracemi škodlivin, nicméně pokrývá celou ČR. Páteřní sítí monitorovacích stanic je Státní síť imisního monitoringu (SSIM), kterou provozuje ČHMÚ. Její součástí jsou jak stanice s automatizovaným měřicím programem (AIM), tak i stanice s manuálním měřicím programem (MIM), ze kterých jsou odebrané vzorky analyzovány v laboratořích ČHMÚ. V mnoha případech je na jedné lokalitě znečištění ovzduší sledováno současně automatickými i manuálními metodami. Státní síť imisního monitoringu je doplněna monitorovacími stanicemi dalších organizací, jejichž měření je rovněž využíváno při hodnocení kvality ovzduší.
Zákon č. 262/2024 Sb., o veřejné hydrometeorologické službě ve znění provádějících předpisů
Vrstva zón a aglomerací pro hodnocení a řízení kvality ovzduší na území České republiky. Zóny a aglomerace jsou vymezeny na základě legislativních specifikací Směrnice EU 2008/50/EC a zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší. Zónou je území vymezené MŽP pro účely sledování a řízení kvality ovzduší; aglomerací je sídelní seskupení, v němž žije nejméně 250 000 obyvatel.
Zákon č. 262/2024 Sb., o veřejné hydrometeorologické službě ve znění provádějících předpisů
Česká republika je stejně jako všechny státy, které jsou smluvními stranami Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC), povinna plnit mezinárodní opatření ke zmírnění změny klimatu způsobené antropogenní činností, v jejichž rámci musí pravidelně zveřejňovat také projekce emisí skleníkových plynů. Reportingem projekcí ČR naplňuje i své závazky jako členský stát EU podle článku 18 nařízení č. 2018/1999. Za provádění a předkládání těchto reportů je zodpovědný Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který každé dva roky, 15. března (t-2), podává zprávy Evropské komisi a sekretariátu UNFCCC, které je následně využívají k tvorbě dalších právních předpisů a politických opatření ke snížení emisí nebo zvýšení propadů (pohlcování) skleníkových plynů.
Účel: Zákon č. 262/2024 Sb., o veřejné hydrometeorologické službě ve znění provádějících předpisů
Kombinovaný odhad plošných 1hodinových srážkových úhrnů MERGE na území Česka. Plošný odhad 1h srážkových úhrnů vypočtený kombinací radarového odhadu srážek z radarů ČHMÚ Brdy-Praha a Skalky a údajů ze srážkoměrů ČHMÚ a partnerských organizací geostatistickou metodou kriging s externím driftem. Dvourozměrná informace je ukládána v georeferencovaném gridovém poli s prostorovým rozlišením 1x1km v projekci kompatibilní s webovými mapovými podklady OpenStreetMaps/GoogleMaps/Mapy.cz (EPSG:3857). Sloučená informace je vytvářena v časovém kroku 10 minut. Data jsou uložena ve formátu HDF5 dle specifikace ODIM HDF5 dostupné na: https://www.eumetnet.eu/wp-content/uploads/2021/07/ODIM_H5_v2.4.pdf
Zákon č. 262/2024 Sb., o veřejné hydrometeorologické službě ve znění provádějících předpisů
Přehled monitoringu kontaminace pevných matric 2000-2019.
Zákon č. 262/2024 Sb., o veřejné hydrometeorologické službě ve znění provádějících předpisů