English description below. Bodová vrstva s lokalizací brněnských kulturních událostí. Informace převzaty z oficiálního turistického průvodce Brnem www.gotobrno.cz, který provozuje TIC BRNO, příspěvková organizace. Při používání dat prosíme vždy uvádět jako zdroj www.gotobrno.cz. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84 a jsou aktualizována denně.Point layer with localization of Brno cultural events. Information taken from the official tourist guide of Brno www.gotobrno.cz, which is operated by TIC BRNO, contributory organization of Brno City. When using data, please always mention www.gotobrno.cz as a source. The data is in the GCS WGS84 coordinate system and is updated daily.
Datová sada obsahující bodově znázorněné cykloboxy. Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Datová sada obsahuje zrealizovaná cyklistická opatření v rámci území Brna např. (cyklostezky, jízdní pruhy pro cyklisty, cykloobousměrky a další). Data jsou spravována Odborem dopravy a aktualizována v co nejkratší době po realizaci daného opatření. Data jsou k nahlédnutí v aplikaci Cyklistická opatření. Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
English description below. Data zobrazují nehody na území města Brna od roku 2010. Záznamy pocházejí z dat Policie České republiky. Datová sada je aktualizovaná jednou ročně a je v souřadnicovém systému WGS 84. Bližší informace v přiloženém popisu.The data show accidents in the city of Brno since 2010. The records come from data from the Police of the Czech Republic. The data set is updated once a year and is in the WGS 84 coordinate system. More information in the attached description
English description below. Bodová vrstva elektrických nabíjecích stanic pro auta. Data pocházejí od openchargemap.org a jsou aktualizována 1x měsíčně. Souřadnicový systém je GCS WGS84. Počty a typy konektorů pro každou stanici jsou definovány pomocí JSON zápisu v atributu Connections. Atribut NumberOfPoints určuje počty nabíjecích stanic v lokalitě. Dataset nemusí obsahovat úplně všechny nabíjecí lokality. V případě že v datech nějaká lokalita chybí, napište na data@brno.cz nebo jí můžete jednoduše a rychle doplnit na https://openchargemap.org/site.Point layer of EV charging stations. The data comes from openchargemap.org and is updated once a month. The coordinate system is GCS WGS84. The numbers and types of connectors for each station are defined using JSON notation in the Connections attribute. The NumberOfPoints attribute specifies the number of charging stations at the site. The dataset may not contain all charging sites. If a location is missing, contact data@brno.cz or you can easily and quickly add it at https://openchargemap.org/site.
English description follows. Bodová vrstva všech dotací za posledních 5 let, které proudili do neziskového sektoru v České republice. Data pokrývají 4 zdroje financí - dotace EU, veřejné sbírky, veřejné zakázky a dotace z rozpočtu. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84 a jsou aktualizována 1x ročně. Zdrojem dat je Centrum pro výzkum neziskového sektoru Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Vizualizace dat najdete také na webu mapaneziskovek.czThe point layer of all subsidies for the last 5 years that flowed into the non-profit sector in the Czech Republic. The data covers 4 sources of financing - EU subsidies, public collections, public donations/collections and budget subsidies. The data is in the GCS WGS84 coordinate system and is updated once a year. The source of data is the Center for Non-Profit Sector Research of the Faculty of Economics and Administration of Masaryk University in Brno. You can also find data visualization on the mapaneziskovek.cz.
Průmyslové areály, kde v minulosti bylo nebo je nakládáno s látkami škodlivými životnímu prostředí nebo zde byla provozována činnost, při které mohlo dojít k negativnímu ovlivnění životního prostředí. Existuje zde riziko znečištění stavebních konstrukcí, zemin a podzemních vod organickými a anorganickými látkami. Typ potenciální kontaminace závisí na výrobní činnosti provozované v areálu nebo jeho využití. Mezi nejčastější kontaminanty patří ropné látky, chlorované alifatické uhlovodíky (ClU), monocyklické aromatické uhlovodíky (benzen, toluen, ethylbenzen, xyleny, styren, fenoly), polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU), polychlorované bifenyly (PCB) a kovy (např. Cd, Cr, Cu, Hg, Pb, Zn). Průmyslový areál může být rovněž zdrojem tranzitní kontaminace, která migruje ve směru proudění podzemních vod i mimo hranice areálu. V současné době je s potencionálními kontaminanty nakládáno podle platných předpisů o ochraně životního prostředí a k úniku těchto látek dochází výjimečně. Prokázané kontaminace jsou především pozůstatkem dřívější výrobní činnosti, jedná se tedy většinou o tzv. staré ekologické zátěže. V případě převodu vlastnictví pozemků v místech těchto areálů, případně připravovaných stavebních prací se zásahem do pozemků, je doporučeno zpracovat průzkum znečištění horninového prostředí nebo rizikovou analýzu. Součástí dat je současný a původní název nebo majitel areálu (aktuálnost negarantujeme), katastrální území, lokalizace (adresa), stručný popis využití areálu v minulosti a v současnosti, bibliografické odkazy na zprávy vztahující se k danému areálu (ekologické audity, rizikové analýzy, zprávy o průzkumu), příp. oskenovaná vodoprávní rozhodnutí o nakládání s podzemními vodami - povolení k čerpání podzemních vod (tato povolení jsou připojena i k hydrogeologickým objektům v datové sadě "Hydrogeologické vrty a studny", pokud bylo možné dokumenty přiřadit ke konkrétním čerpaným objektům), povolení zasakování srážkových odpadních vod do horninového prostředí nebo rozhodnutí o sanačním opatření. Data jsou součástí pasportu geologie, hydrogeologie a inženýrské geologie (nyní Georizika) města Brna, který byl vytvořen v roce 2004 a je vždy ke konci roku aktualizován externí firmou. Generel byl vytvořen pro pracovníky úřadů, kteří se odborně vyjadřují k investičním akcím, projektové dokumentaci nebo vydávají rozhodnutí dle příslušných zákonů (stavební zákon, vodní zákon). Nyní je využíván i pracovníky příspěvkových organizací (např. KAM) a poskytován jako podklad pro zpracovatele studií zadávaných Statutárním městem Brno (SMB). Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Datová sada je součástí dat zaměřujících se na kontaminaci podzemních vod. Tu tvoří hydrogeologické objekty - průzkumné a monitorovací vrty, studny, čerpané vrty (tj. objekty pravidelně čerpané převážně pro technologické účely), sanačně čerpané vrty a vrty zasahující do neogenní zvodně (zasahuje-li vrt do neogenní zvodně a zároveň je jímacím vrtem, je zařazen do vrtů zasahujících do neogenní zvodně). Dále se data zaměřují na zdokumentovaný nebo předpokládaný tranzit kontaminace (ClU a NEL). Součástí dat je název objektu, využití (typ) objektu, příp. oskenovaná vodoprávní rozhodnutí o nakládání s podzemními vodami - povolení k čerpání podzemních vod (rozhodnutí jsou zároveň připojena i k areálům, pro které byla rozhodnutí vydána). Data obsahují dále dokumentaci vrtu (rok vyhloubení, lokalizace, výškové zaměření, údaje o hloubce vrtu a jeho technickém provedení), petrografický popis vrtného jádra a stratigrafie vrtného profilu (u vrtů zasahujících do neogenní zvodně), údaje o hladině podzemní vody a odkazy na zprávy, ze kterých byla data čerpána. Dokumentace vrtu rovněž zahrnuje koncentrace kontaminantů stanovené při posledních třech odběrech podzemní vody, pokud zde byly provedené. Sledovanými kontaminanty jsou ropné látky (uhlovodíky C10 – C40), CIU (chlorované uhlovodíky), BTEX (benzen, toluen, ethylbenzen, xylen), PAU (polycyklické aromaticé uhlovodíky), fenoly, PCB (polychlorované bifenyly) a těžké kovy. U koncentrace jednotlivých kontaminantů je uvedeno porovnání s kritériem znečištění stanoveným MP MŽP v roce 2014. Data jsou součástí pasportu geologie, hydrogeologie a inženýrské geologie (nyní Georizika) města Brna, který byl vytvořen v roce 2004 a je vždy ke konci roku aktualizován externí firmou. Generel byl vytvořen pro pracovníky úřadů, kteří se odborně vyjadřují k investičním akcím, projektové dokumentaci nebo vydávají rozhodnutí dle příslušných zákonů (stavební zákon, vodní zákon). Nyní je využíván i pracovníky příspěvkových organizací (např. KAM) a poskytován jako podklad pro zpracovatele studií zadávaných Statutárním městem Brno (SMB). Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Datová sada je součástí dat zaměřujících se na oblast nerostných surovin. V datové sadě jsou obsažena data o chráněných ložiskových územích, průzkumných územích, dobývacích prostorech a ložiskách. Součástí dat jsou informace o umístění plochy v rámci k.ú., název či označení plochy, údaj o surovině, která se ve vybraném území nachází a je nebo byla v minulosti těžena, o stavu těžby a subjektu, který těžbu provádí. Dále je zde dostupný odkaz na rozhodnutí orgánů státní správy ohledně povolení těžby a vymezení území prostřednictvím souřadnic. Zásady ochrany a hospodárného využívání nerostného bohatství jsou stanoveny prostřednictvím zákona č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství (horní zákon) na ochranu ložiska nerostných surovin. Data jsou součástí pasportu geologie, hydrogeologie a inženýrské geologie (nyní Georizika) města Brna, který byl vytvořen v roce 2004 a je vždy ke konci roku aktualizován externí firmou. Generel byl vytvořen pro pracovníky úřadů, kteří se odborně vyjadřují k investičním akcím, projektové dokumentaci nebo vydávají rozhodnutí dle příslušných zákonů (stavební zákon, vodní zákon). Nyní je využíván i pracovníky příspěvkových organizací (např. KAM) a poskytován jako podklad pro zpracovatele studií zadávaných Statutárním městem Brno (SMB). Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Datová sada je součástí dat zaměřujících se na inženýrsko-geologickou charakteristiku území. Ta je řešena ve třech úrovních. V první vrstvě je celé území Brna orientačně rozděleno na oblasti z hlediska základových poměrů. Data poskytují prvotní informaci o tom, zda jde o území s jednoduchými nebo složitými základovými poměry a to jak pro běžnou zástavbu, tak pro náročné stavby a údaje o možném výskytu rizikových faktorů (svahové nestability a velmi mocné navážky). Ve druhé vrstvě jsou vyznačeny oblasti již zdokumentovaných svahových nestabilit a skalních řícení s podrobnými informacemi o podstatě inženýrsko-geologického rizika, stupni aktivity sesuvu, omezení stavební činnosti a sanačních opatřeních. Třetí vrstva zahrnuje vrtnou prozkoumanost území. Data k inženýrsko-geologickým vrtům obsahují dokumentaci vrtu (přesnou lokalizaci, výšku terénu, údaje o hladině podzemní vody) a petrografický popis zastižených hornin s jejich geotechnickým zatříděním (obj. tíha, modul deformace – Edef, únosnost základové půdy – Rdt). Data jsou součástí pasportu geologie, hydrogeologie a inženýrské geologie (nyní Georizika) města Brna, který byl vytvořen v roce 2004 a je vždy ke konci roku aktualizován externí firmou. Generel byl vytvořen pro pracovníky úřadů, kteří se odborně vyjadřují k investičním akcím, projektové dokumentaci nebo vydávají rozhodnutí dle příslušných zákonů (stavební zákon, vodní zákon). Nyní je využíván i pracovníky příspěvkových organizací (např. KAM) a poskytován jako podklad pro zpracovatele studií zadávaných Statutárním městem Brno (SMB). Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Datová sada je součástí dat zaměřujících se na kontaminaci podzemních vod. Tu tvoří hydrogeologické objekty - průzkumné a monitorovací vrty, studny, čerpané vrty (tj. objekty pravidelně čerpané převážně pro technologické účely), sanačně čerpané vrty a vrty zasahující do neogenní zvodně (zasahuje-li vrt do neogenní zvodně a zároveň je jímacím vrtem, je zařazen do vrtů zasahujících do neogenní zvodně). Dále se data zaměřují na zdokumentovaný nebo předpokládaný tranzit kontaminace (ClU a NEL). Součástí dat je název objektu, využití (typ) objektu, příp. oskenovaná vodoprávní rozhodnutí o nakládání s podzemními vodami - povolení k čerpání podzemních vod (rozhodnutí jsou zároveň připojena i k areálům, pro které byla rozhodnutí vydána). Data obsahují dále dokumentaci vrtu (rok vyhloubení, lokalizace, výškové zaměření, údaje o hloubce vrtu a jeho technickém provedení), petrografický popis vrtného jádra a stratigrafie vrtného profilu (u vrtů zasahujících do neogenní zvodně), údaje o hladině podzemní vody a odkazy na zprávy, ze kterých byla data čerpána. Dokumentace vrtu rovněž zahrnuje koncentrace kontaminantů stanovené při posledních třech odběrech podzemní vody, pokud zde byly provedené. Sledovanými kontaminanty jsou ropné látky (uhlovodíky C10 – C40), CIU (chlorované uhlovodíky), BTEX (benzen, toluen, ethylbenzen, xylen), PAU (polycyklické aromaticé uhlovodíky), fenoly, PCB (polychlorované bifenyly) a těžké kovy. U koncentrace jednotlivých kontaminantů je uvedeno porovnání s kritériem znečištění stanoveným MP MŽP v roce 2014. Data jsou součástí pasportu geologie, hydrogeologie a inženýrské geologie (nyní Georizika) města Brna, který byl vytvořen v roce 2004 a je vždy ke konci roku aktualizován externí firmou. Generel byl vytvořen pro pracovníky úřadů, kteří se odborně vyjadřují k investičním akcím, projektové dokumentaci nebo vydávají rozhodnutí dle příslušných zákonů (stavební zákon, vodní zákon). Nyní je využíván i pracovníky příspěvkových organizací (např. KAM) a poskytován jako podklad pro zpracovatele studií zadávaných Statutárním městem Brno (SMB). Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Datová sada je součástí dat zaměřujících se na oblast nerostných surovin. V datové sadě jsou obsažena data o chráněných ložiskových územích, průzkumných územích, dobývacích prostorech a ložiskách. Součástí dat jsou informace o umístění plochy v rámci k.ú., název či označení plochy, údaj o surovině, která se ve vybraném území nachází a je nebo byla v minulosti těžena, o stavu těžby a subjektu, který těžbu provádí. Dále je zde dostupný odkaz na rozhodnutí orgánů státní správy ohledně povolení těžby a vymezení území prostřednictvím souřadnic. Zásady ochrany a hospodárného využívání nerostného bohatství jsou stanoveny prostřednictvím zákona č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství (horní zákon) na ochranu ložiska nerostných surovin. Data jsou součástí pasportu geologie, hydrogeologie a inženýrské geologie (nyní Georizika) města Brna, který byl vytvořen v roce 2004 a je vždy ke konci roku aktualizován externí firmou. Generel byl vytvořen pro pracovníky úřadů, kteří se odborně vyjadřují k investičním akcím, projektové dokumentaci nebo vydávají rozhodnutí dle příslušných zákonů (stavební zákon, vodní zákon). Nyní je využíván i pracovníky příspěvkových organizací (např. KAM) a poskytován jako podklad pro zpracovatele studií zadávaných Statutárním městem Brno (SMB). Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Datová sada je součástí dat zaměřujících se na kontaminaci podzemních vod a zemin. Obsahuje graficky vymezené plochy s prokázanou kontaminací podzemních vod, oblasti s předpokládaným tranzitem kontaminace od zdrojů znečištění ve směru proudění podzemních vod a území, ve kterém byla prokázaná kontaminace zemin. Přesné informace o koncentracích kontaminantů v podzemních vodách jsou součástí databáze hydrogeologických objektů (viz Georizika - Hydrogeologické vrty a studny). Porovnání stanovených koncentrací s kritériem znečištění, stanoveným MP MŽP v roce 2014, je uvedeno jak v databázi, tak i v mapovém podkladě v místě odběru podzemní vody z hydrogeologického objektu. Podkladem údajů pro kontaminaci zemin jsou sondy pro odběr zeminy. Data k uvedeným sondám obsahují dokumentaci sondy (přesné lokalizační údaje, odkaz na zprávu, ze které byly údaje převzaty, datum a hloubky odběru), petrografický popis zastižených hornin a stanovené koncentrace uhlovodíků C10 – C40, chlorovaných uhlovodíků (ClU), skupiny BTEX (benzen, toluen, ethylbenzen, xylen), polycyklických aromatických uhlovodíků (PAU), polychlorovaných bifenylů (PCB) a těžkých kovů. Zjištěné koncentrace kontaminantů jsou porovnány s kritériem znečištění, stanoveným MP MŽP v roce 2014. V poslední vrstvě této datové sady jsou vyznačena místa, ve kterých v současné době probíhá nebo se v minulosti uskutečnila sanace podzemních vod nebo horninového prostředí. Databázové informace jsou zaměřené na typ a stav sanace, odkazy sanačních zpráv a na sanační rozhodnutí, obsahující sanační limit stanovený ČIŽP. Data jsou součástí pasportu geologie, hydrogeologie a inženýrské geologie (nyní Georizika) města Brna, který byl vytvořen v roce 2004 a je vždy ke konci roku aktualizován externí firmou. Generel byl vytvořen pro pracovníky úřadů, kteří se odborně vyjadřují k investičním akcím, projektové dokumentaci nebo vydávají rozhodnutí dle příslušných zákonů (stavební zákon, vodní zákon). Nyní je využíván i pracovníky příspěvkových organizací (např. KAM) a poskytován jako podklad pro zpracovatele studií zadávaných Statutárním městem Brno (SMB). Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Datová sada je součástí dat zaměřujících se na kontaminaci podzemních vod a zemin. Obsahuje graficky vymezené plochy s prokázanou kontaminací podzemních vod, oblasti s předpokládaným tranzitem kontaminace od zdrojů znečištění ve směru proudění podzemních vod a území, ve kterém byla prokázaná kontaminace zemin. Přesné informace o koncentracích kontaminantů v podzemních vodách jsou součástí databáze hydrogeologických objektů (viz Georizika - Hydrogeologické vrty a studny). Porovnání stanovených koncentrací s kritériem znečištění, stanoveným MP MŽP v roce 2014, je uvedeno jak v databázi, tak i v mapovém podkladě v místě odběru podzemní vody z hydrogeologického objektu. Podkladem údajů pro kontaminaci zemin jsou sondy pro odběr zeminy. Data k uvedeným sondám obsahují dokumentaci sondy (přesné lokalizační údaje, odkaz na zprávu, ze které byly údaje převzaty, datum a hloubky odběru), petrografický popis zastižených hornin a stanovené koncentrace uhlovodíků C10 – C40, chlorovaných uhlovodíků (ClU), skupiny BTEX (benzen, toluen, ethylbenzen, xylen), polycyklických aromatických uhlovodíků (PAU), polychlorovaných bifenylů (PCB) a těžkých kovů. Zjištěné koncentrace kontaminantů jsou porovnány s kritériem znečištění, stanoveným MP MŽP v roce 2014. V poslední vrstvě této datové sady jsou vyznačena místa, ve kterých v současné době probíhá nebo se v minulosti uskutečnila sanace podzemních vod nebo horninového prostředí. Databázové informace jsou zaměřené na typ a stav sanace, odkazy sanačních zpráv a na sanační rozhodnutí, obsahující sanační limit stanovený ČIŽP. Data jsou součástí pasportu geologie, hydrogeologie a inženýrské geologie (nyní Georizika) města Brna, který byl vytvořen v roce 2004 a je vždy ke konci roku aktualizován externí firmou. Generel byl vytvořen pro pracovníky úřadů, kteří se odborně vyjadřují k investičním akcím, projektové dokumentaci nebo vydávají rozhodnutí dle příslušných zákonů (stavební zákon, vodní zákon). Nyní je využíván i pracovníky příspěvkových organizací (např. KAM) a poskytován jako podklad pro zpracovatele studií zadávaných Statutárním městem Brno (SMB). Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Datová sada je součástí dat zaměřujících se na oblast nerostných surovin. V datové sadě jsou obsažena data o chráněných ložiskových územích, průzkumných územích, dobývacích prostorech a ložiskách. Součástí dat jsou informace o umístění plochy v rámci k.ú., název či označení plochy, údaj o surovině, která se ve vybraném území nachází a je nebo byla v minulosti těžena, o stavu těžby a subjektu, který těžbu provádí. Dále je zde dostupný odkaz na rozhodnutí orgánů státní správy ohledně povolení těžby a vymezení území prostřednictvím souřadnic. Zásady ochrany a hospodárného využívání nerostného bohatství jsou stanoveny prostřednictvím zákona č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství (horní zákon) na ochranu ložiska nerostných surovin. Data jsou součástí pasportu geologie, hydrogeologie a inženýrské geologie (nyní Georizika) města Brna, který byl vytvořen v roce 2004 a je vždy ke konci roku aktualizován externí firmou. Generel byl vytvořen pro pracovníky úřadů, kteří se odborně vyjadřují k investičním akcím, projektové dokumentaci nebo vydávají rozhodnutí dle příslušných zákonů (stavební zákon, vodní zákon). Nyní je využíván i pracovníky příspěvkových organizací (např. KAM) a poskytován jako podklad pro zpracovatele studií zadávaných Statutárním městem Brno (SMB). Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Datová sada je součástí dat zaměřujících se na kontaminaci podzemních vod. Tu tvoří hydrogeologické objekty - průzkumné a monitorovací vrty, studny, čerpané vrty (tj. objekty pravidelně čerpané převážně pro technologické účely), sanačně čerpané vrty a vrty zasahující do neogenní zvodně (zasahuje-li vrt do neogenní zvodně a zároveň je jímacím vrtem, je zařazen do vrtů zasahujících do neogenní zvodně). Dále se data zaměřují na zdokumentovaný nebo předpokládaný tranzit kontaminace (ClU a NEL). Součástí dat je název objektu, využití (typ) objektu, příp. oskenovaná vodoprávní rozhodnutí o nakládání s podzemními vodami - povolení k čerpání podzemních vod (rozhodnutí jsou zároveň připojena i k areálům, pro které byla rozhodnutí vydána). Data obsahují dále dokumentaci vrtu (rok vyhloubení, lokalizace, výškové zaměření, údaje o hloubce vrtu a jeho technickém provedení), petrografický popis vrtného jádra a stratigrafie vrtného profilu (u vrtů zasahujících do neogenní zvodně), údaje o hladině podzemní vody a odkazy na zprávy, ze kterých byla data čerpána. Dokumentace vrtu rovněž zahrnuje koncentrace kontaminantů stanovené při posledních třech odběrech podzemní vody, pokud zde byly provedené. Sledovanými kontaminanty jsou ropné látky (uhlovodíky C10 – C40), CIU (chlorované uhlovodíky), BTEX (benzen, toluen, ethylbenzen, xylen), PAU (polycyklické aromaticé uhlovodíky), fenoly, PCB (polychlorované bifenyly) a těžké kovy. U koncentrace jednotlivých kontaminantů je uvedeno porovnání s kritériem znečištění stanoveným MP MŽP v roce 2014. Data jsou součástí pasportu geologie, hydrogeologie a inženýrské geologie (nyní Georizika) města Brna, který byl vytvořen v roce 2004 a je vždy ke konci roku aktualizován externí firmou. Generel byl vytvořen pro pracovníky úřadů, kteří se odborně vyjadřují k investičním akcím, projektové dokumentaci nebo vydávají rozhodnutí dle příslušných zákonů (stavební zákon, vodní zákon). Nyní je využíván i pracovníky příspěvkových organizací (např. KAM) a poskytován jako podklad pro zpracovatele studií zadávaných Statutárním městem Brno (SMB). Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Data zobrazují zasakování srážkových vod v závislosti na typu horninového prostředí a míry vhodnosti soustředěného zasakování srážkových vod z hlediska propustnosti horninového prostředí. Rozlišuje se 5 kategorií: - zasakování vhodné I Kolektor tvořený písčitými štěrky vhodný pro zasakování srážkových vod. Technické řešení zasakování se bude odvíjet od mocnosti povodňových hlín překrývajících tento kolektor. Při malé mocnosti povodňových hlín bude vsakovací jímka ukončena přímo ve štěrcích. V případě, že povrch kvartérního propustného kolektoru bude v hloubce větší než 3 m (z důvodu zvýšených mocností navážek), bude nutné uvažovat o propojení vsakovací jímky s kolektorem pomocí hydrogeologického objektu (vsakovací kopané či vrtané studny). - zasakování vhodné II Vsakování dešťových vod v těchto oblastech je možné, přičemž propustnost horninového prostředí je obecně dobrá, pouze lokálně v místech výskytu jílovitohlinitých pokryvů zhoršená. - zasakování podmínečně vhodné Zasakování do sprašových sedimentů je obecně obtížné, jejich propustnost je nízká, přičemž při zvodnění těchto sedimentů se vlivem bobtnání jílovitých minerálů ještě dále snižuje. Do sprašového komplexu lze zasakovat podzemní vody pouze z malých zpevněných ploch cca do 350 m2 (jednotlivé RD, drobné provozovny), u větších areálů je zapotřebí zasakovací systém doplnit o hydrogeologický objekt zahloubený až do dobře propustných fluviálních terasových písčitých štěrků, do kterých by bylo možno prostřednictvím vsakovací vrtané či kopané studny odpadní srážkové vody úspěšně zasakovat. Štěrkové terasy jsou většinou zvodněné pouze při bázi, což je z hlediska zasakování pozitivní faktor. V žádném případě ale nelze připustit vsakování vod přímo pod základy stavebních objektů založených ve spraších z důvodu existence nebezpečí prosedání základů. - zasakování nevhodné Pokud není možno vsakovací jímku vybudovanou ve sprašových sedimentech propojit s propustnějšími klastickými polohami, pojme horninové prostředí jen velmi malé množství zasakovaných vod. V těchto oblastech není možno soustředěně zasakovat odpadní srážkové vody u areálů se zpevněnými plochami nad cca 350 m2, poněvadž by si to vyžádalo vybudování velkokapacitních retenčních nádrží. U objektů se zpevněnými plochami do 350 m2 je zasakování odpadních srážkových vod možné, i když vzhledem k nutnosti vybudování retenčních systémů většinou také neekonomické. - zasakování nerealizovatelné Vzhledem k tomu, že neogenní jíly představují z hydrogeologického hlediska izolátor (pro vodu prakticky nepropustné prostředí), je soustředěné zasakování odpadních srážkových vod do těchto sedimentů neproveditelné. Výjimkou mohou být pouze případné písčité vložky v jílech, které však vzhledem k prostorové omezenosti nejsou většinou pro zasakování rovněž vhodné. Data jsou součástí pasportu geologie, hydrogeologie a inženýrské geologie (nyní Georizika) města Brna, který byl vytvořen v roce 2004 a je vždy ke konci roku aktualizován externí firmou. Generel byl vytvořen pro pracovníky úřadů, kteří se odborně vyjadřují k investičním akcím, projektové dokumentaci nebo vydávají rozhodnutí dle příslušných zákonů (stavební zákon, vodní zákon). Nyní je využíván i pracovníky příspěvkových organizací (např. KAM) a poskytován jako podklad pro zpracovatele studií zadávaných Statutárním městem Brno (SMB). Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Datová sada je součástí dat zaměřujících se na oblast nerostných surovin. V datové sadě jsou obsažena data o chráněných ložiskových územích, průzkumných územích, dobývacích prostorech a ložiskách. Součástí dat jsou informace o umístění plochy v rámci k.ú., název či označení plochy, údaj o surovině, která se ve vybraném území nachází a je nebo byla v minulosti těžena, o stavu těžby a subjektu, který těžbu provádí. Dále je zde dostupný odkaz na rozhodnutí orgánů státní správy ohledně povolení těžby a vymezení území prostřednictvím souřadnic. Zásady ochrany a hospodárného využívání nerostného bohatství jsou stanoveny prostřednictvím zákona č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství (horní zákon) na ochranu ložiska nerostných surovin. Data jsou součástí pasportu geologie, hydrogeologie a inženýrské geologie (nyní Georizika) města Brna, který byl vytvořen v roce 2004 a je vždy ke konci roku aktualizován externí firmou. Generel byl vytvořen pro pracovníky úřadů, kteří se odborně vyjadřují k investičním akcím, projektové dokumentaci nebo vydávají rozhodnutí dle příslušných zákonů (stavební zákon, vodní zákon). Nyní je využíván i pracovníky příspěvkových organizací (např. KAM) a poskytován jako podklad pro zpracovatele studií zadávaných Statutárním městem Brno (SMB). Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Datová sada je součástí dat zaměřujících se na kontaminaci podzemních vod a zemin. Obsahuje graficky vymezené plochy s prokázanou kontaminací podzemních vod, oblasti s předpokládaným tranzitem kontaminace od zdrojů znečištění ve směru proudění podzemních vod a území, ve kterém byla prokázaná kontaminace zemin. Přesné informace o koncentracích kontaminantů v podzemních vodách jsou součástí databáze hydrogeologických objektů (viz Georizika - Hydrogeologické vrty a studny). Porovnání stanovených koncentrací s kritériem znečištění, stanoveným MP MŽP v roce 2014, je uvedeno jak v databázi, tak i v mapovém podkladě v místě odběru podzemní vody z hydrogeologického objektu. Podkladem údajů pro kontaminaci zemin jsou sondy pro odběr zeminy. Data k uvedeným sondám obsahují dokumentaci sondy (přesné lokalizační údaje, odkaz na zprávu, ze které byly údaje převzaty, datum a hloubky odběru), petrografický popis zastižených hornin a stanovené koncentrace uhlovodíků C10 – C40, chlorovaných uhlovodíků (ClU), skupiny BTEX (benzen, toluen, ethylbenzen, xylen), polycyklických aromatických uhlovodíků (PAU), polychlorovaných bifenylů (PCB) a těžkých kovů. Zjištěné koncentrace kontaminantů jsou porovnány s kritériem znečištění, stanoveným MP MŽP v roce 2014. V poslední vrstvě této datové sady jsou vyznačena místa, ve kterých v současné době probíhá nebo se v minulosti uskutečnila sanace podzemních vod nebo horninového prostředí. Databázové informace jsou zaměřené na typ a stav sanace, odkazy sanačních zpráv a na sanační rozhodnutí, obsahující sanační limit stanovený ČIŽP. Data jsou součástí pasportu geologie, hydrogeologie a inženýrské geologie (nyní Georizika) města Brna, který byl vytvořen v roce 2004 a je vždy ke konci roku aktualizován externí firmou. Generel byl vytvořen pro pracovníky úřadů, kteří se odborně vyjadřují k investičním akcím, projektové dokumentaci nebo vydávají rozhodnutí dle příslušných zákonů (stavební zákon, vodní zákon). Nyní je využíván i pracovníky příspěvkových organizací (např. KAM) a poskytován jako podklad pro zpracovatele studií zadávaných Statutárním městem Brno (SMB). Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Jedná se o oblasti, ve kterých existuje riziko kontaminace hlubinné zvodně neogenních vod, protože nad kolektorem neogenních vod chybí nadložní izolátor neogenních jílů zabezpečující přirozenou ochranu neogenních vod proti průniku kontaminace. V datech jsou rozlišena místa, kde nad neogenním kolektorem chybí nadložní izolátor neogenních jílů a kolektor je překryt pouze kvartérním izolátorem, a místa, kde nad neogenním kolektorem chybí neogenní i kvartérní izolátor a neogenní kolektor je přímo propojen s kvartérním kolektorem. V takto rizikových oblastech se doporučuje dodržovat přísnější ochranné podmínky při umisťování rizikových provozů: zpevněné rizikové plochy opatřovat zádržnými systémy, zasakovat výhradně srážkové vody bez rizika znečištění, neumisťovat provozy rizikové z hlediska úniku kontaminantů do horninového prostředí V rámci zpracování projektů pro novou výstavbu je vhodné vyhotovení hydrogeologického posudku, řešícího případná rizika projektované stavby pro kvalitu podzemních vod i rizika z pohledu založení stavby (např. riziko enormního přítoku podzemních vod do stavební jámy - např. v k.ú. Komárov, Černovice). Data jsou součástí pasportu geologie, hydrogeologie a inženýrské geologie (nyní Georizika) města Brna, který byl vytvořen v roce 2004 a je vždy ke konci roku aktualizován externí firmou. Generel byl vytvořen pro pracovníky úřadů, kteří se odborně vyjadřují k investičním akcím, projektové dokumentaci nebo vydávají rozhodnutí dle příslušných zákonů (stavební zákon, vodní zákon). Nyní je využíván i pracovníky příspěvkových organizací (např. KAM) a poskytován jako podklad pro zpracovatele studií zadávaných Statutárním městem Brno (SMB). Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Jedná se především o bývalé terénní deprese, které byly v minulosti nelegálně či živelně bez ohledu na ochranu životního prostředí zaváženy odpadem. V případě zakládání objektů nad tělesem skládky je vhodné ověřit v rámci inženýrskogeologického průzkumu rozsah a skladbu skládkovaného materiálu a potenciální obsah nebezpečných složek. V prostoru skládky existuje reálné riziko zhoršených geomechanických vlastností základové půdy projektovaných staveb, včetně jejího prosedání, v okolí skládek může být kontaminována podzemní voda. Součástí dat je popis místa a k.ú., kde se skládka nachází, označení číslem ze zprávy "Identifikace starých skládek a zátěží na území města Brna" (Hlavinková, 1998, 1999, 2005), stručný popis rozsáhlejších skládek (kdy byla založena, současný stav, ukládaný materiál) a bibliografické odkazy na zprávy vztahující se k dané skládce. Data jsou součástí pasportu geologie, hydrogeologie a inženýrské geologie (nyní Georizika) města Brna, který byl vytvořen v roce 2004 a je vždy ke konci roku aktualizován externí firmou. Generel byl vytvořen pro pracovníky úřadů, kteří se odborně vyjadřují k investičním akcím, projektové dokumentaci nebo vydávají rozhodnutí dle příslušných zákonů (stavební zákon, vodní zákon). Nyní je využíván i pracovníky příspěvkových organizací (např. KAM) a poskytován jako podklad pro zpracovatele studií zadávaných Statutárním městem Brno (SMB). Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Datová sada je součástí dat zaměřujících se na hydrogeologii území. Jsou zde obsaženy vrstvy znázorňující průběh vodních toků Svratky, Svitavy a Ponávky v současnosti a zároveň původní koryta těchto vodních toků před jejich napřímením a regulací. Vzhledem ke snížené kvalitě historických podkladů je původní trasa toků pouze orientační. Další vrstvy obsahují informace o hloubkovém intervalu, ve kterém se nachází hladina podzemní vody v místech hydrogeologických vrtů a studní a údaje o podmínkách pro výstavbu zasahující pod hladinu podzemní vody, která může dlouhodobě změnit režim podzemních vod, a to s uvedením odkazů na použité materiály a studie. Dále je součástí vrstva obsahující graficky znázorněné předpokládané směry proudění podzemních vod. Data jsou součástí pasportu geologie, hydrogeologie a inženýrské geologie (nyní Georizika) města Brna, který byl vytvořen v roce 2004 a je vždy ke konci roku aktualizován externí firmou. Generel byl vytvořen pro pracovníky úřadů, kteří se odborně vyjadřují k investičním akcím, projektové dokumentaci nebo vydávají rozhodnutí dle příslušných zákonů (stavební zákon, vodní zákon). Nyní je využíván i pracovníky příspěvkových organizací (např. KAM) a poskytován jako podklad pro zpracovatele studií zadávaných Statutárním městem Brno (SMB). Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Datová sada je součástí dat zaměřujících se na inženýrsko-geologickou charakteristiku území. Ta je řešena ve třech úrovních. V první vrstvě je celé území Brna orientačně rozděleno na oblasti z hlediska základových poměrů. Data poskytují prvotní informaci o tom, zda jde o území s jednoduchými nebo složitými základovými poměry a to jak pro běžnou zástavbu, tak pro náročné stavby a údaje o možném výskytu rizikových faktorů (svahové nestability a velmi mocné navážky). Ve druhé vrstvě jsou vyznačeny oblasti již zdokumentovaných svahových nestabilit a skalních řícení s podrobnými informacemi o podstatě inženýrsko-geologického rizika, stupni aktivity sesuvu, omezení stavební činnosti a sanačních opatřeních. Třetí vrstva zahrnuje vrtnou prozkoumanost území. Data k inženýrsko-geologickým vrtům obsahují dokumentaci vrtu (přesnou lokalizaci, výšku terénu, údaje o hladině podzemní vody) a petrografický popis zastižených hornin s jejich geotechnickým zatříděním (obj. tíha, modul deformace – Edef, únosnost základové půdy – Rdt). Data jsou součástí pasportu geologie, hydrogeologie a inženýrské geologie (nyní Georizika) města Brna, který byl vytvořen v roce 2004 a je vždy ke konci roku aktualizován externí firmou. Generel byl vytvořen pro pracovníky úřadů, kteří se odborně vyjadřují k investičním akcím, projektové dokumentaci nebo vydávají rozhodnutí dle příslušných zákonů (stavební zákon, vodní zákon). Nyní je využíván i pracovníky příspěvkových organizací (např. KAM) a poskytován jako podklad pro zpracovatele studií zadávaných Statutárním městem Brno (SMB). Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Datová sada je součástí dat zaměřujících se na hydrogeologii území. Jsou zde obsaženy vrstvy znázorňující průběh vodních toků Svratky, Svitavy a Ponávky v současnosti a zároveň původní koryta těchto vodních toků před jejich napřímením a regulací. Vzhledem ke snížené kvalitě historických podkladů je původní trasa toků pouze orientační. Další vrstvy obsahují informace o hloubkovém intervalu, ve kterém se nachází hladina podzemní vody v místech hydrogeologických vrtů a studní a údaje o podmínkách pro výstavbu zasahující pod hladinu podzemní vody, která může dlouhodobě změnit režim podzemních vod, a to s uvedením odkazů na použité materiály a studie. Dále je součástí vrstva obsahující graficky znázorněné předpokládané směry proudění podzemních vod. Data jsou součástí pasportu geologie, hydrogeologie a inženýrské geologie (nyní Georizika) města Brna, který byl vytvořen v roce 2004 a je vždy ke konci roku aktualizován externí firmou. Generel byl vytvořen pro pracovníky úřadů, kteří se odborně vyjadřují k investičním akcím, projektové dokumentaci nebo vydávají rozhodnutí dle příslušných zákonů (stavební zákon, vodní zákon). Nyní je využíván i pracovníky příspěvkových organizací (např. KAM) a poskytován jako podklad pro zpracovatele studií zadávaných Statutárním městem Brno (SMB). Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Datová sada je součástí dat zaměřujících se na hydrogeologii území. Jsou zde obsaženy vrstvy znázorňující průběh vodních toků Svratky, Svitavy a Ponávky v současnosti a zároveň původní koryta těchto vodních toků před jejich napřímením a regulací. Vzhledem ke snížené kvalitě historických podkladů je původní trasa toků pouze orientační. Další vrstvy obsahují informace o hloubkovém intervalu, ve kterém se nachází hladina podzemní vody v místech hydrogeologických vrtů a studní a údaje o podmínkách pro výstavbu zasahující pod hladinu podzemní vody, která může dlouhodobě změnit režim podzemních vod, a to s uvedením odkazů na použité materiály a studie. Dále je součástí vrstva obsahující graficky znázorněné předpokládané směry proudění podzemních vod. Data jsou součástí pasportu geologie, hydrogeologie a inženýrské geologie (nyní Georizika) města Brna, který byl vytvořen v roce 2004 a je vždy ke konci roku aktualizován externí firmou. Generel byl vytvořen pro pracovníky úřadů, kteří se odborně vyjadřují k investičním akcím, projektové dokumentaci nebo vydávají rozhodnutí dle příslušných zákonů (stavební zákon, vodní zákon). Nyní je využíván i pracovníky příspěvkových organizací (např. KAM) a poskytován jako podklad pro zpracovatele studií zadávaných Statutárním městem Brno (SMB). Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.