Základní jednotku Ekologicky významného prvku (EVP) představuje souvislá plocha zemědělské půdy, jakož i nezemědělské půdy, pokud plní zemědělskou mimoprodukční funkci. Ekologicky významný prvek (EVP) může být reprezentován i jiným tvarem, který je součástí zemědělsky využívané plochy nebo k ní přiléhá. Druhy Ekologicky významných prvků (EVP) jsou definovány v Nařízení vlády č. 307/2014 Sb.
Tato datová sada je vytvořena v souladu se zákonem 252/1997 Sb. o zemědělství a národní vyhláškou 307/2014 Sb.
Od roku 2019 je povinné deklarovat a zakreslit pěstované plodiny (plodiny) na DPB. Součet výměr deklarovaných plodin musí odpovídat výměře celého DPB. Plodiny nejsou deklarované u žadatelů, kteří mají výjimku z diverzifikace plodin (orná pod 10 ha, ekologický zemědělec).
Tato datová sada je vytvořena v souladu s Nařízením Evropského parlamentu a rady (EU) 2116/2021 a v souladu se Zákonem 252/1997 Sb. o zemědělství.
Historická ortofotomapa zahrnuje vrstvy leteckých snímků převážně z let 1952-1954, doplněných o snímky z let 1937-1970 a 1996 tam, kde v daném období neexistují příslušné snímkové podklady. Ortofotomapa České republiky z historických snímků prvního plošného celostátního leteckého snímkování z 50. let vznikla v rámci projektu Národní inventarizace kontaminovaných míst (NIKM). Letecké měřické snímky poskytnuté Vojenským geografickým a hydrometeorologickým úřadem (VGHMÚř) Dobruška zpracovala společnost GEODIS BRNO, spol. s r.o.
Podpora projektu Národní inventarizace kontaminovaných míst (NIKM).
Datová sada Krajinný prvek vznikla sloučením čtyř kategorií a to dřevinných, kamenitých, zamokřených a travnatých prvků z datové sady Ekologicky významné prvky. Typy Ekologicky významných prvků jsou definovány v Nařízení vlády č. 307/2014 Sb.
Tato datová sada je vytvořena v souladu s Nařízením (EU) č. 2021/2115 a v souladu se zákonem 252/1997 Sb. o zemědělství a Národní vyhláškou 307/2014 Sb.
Referenční parcely (Díl půdního bloku) představují souvislou plochu půdy o minimální výměře 0,01 ha, jejíž hranice lze identifikovat v terénu a na níž vykonává vlastním jménem a na vlastní odpovědnost zemědělskou činnost fyzická nebo právnická osoba a je na ní jeden druh zemědělské kultury dle Nařízení vlády 307/2014 Sb., popřípadě se na ní nachází ekologicky významný prvek.
Tato datová sada je vytvořena v souladu s Nařízením Evropského parlamentu a rady (EU) č. 2021/2115 a č. 2021/2116 a v souladu se Zákonem 252/1997 Sb. o zemědělství.
Vrstva obsahuje metodicky sjednocené vymezení územního systému ekologické stability (ÚSES, dle § 2 vyhl. č. 395/1992 Sb.), všech hierarchických úrovní (lokální, regionální a nadregionální) a typů (biocentra, biokoridory a interakční prvky) na území chráněných krajinných oblastí (CHKO) Beskydy, Bílé Karpaty, Blaník, Blanský les, Broumovsko, České středohoří, Český kras, Český les, Český ráj, Jeseníky, Jizerské hory, Křivoklátsko, Lužické hory, Moravský kras, Orlické hory, Pálava, Slavkovský les, Třeboňsko, Žďárské vrchy a Železné hory. Dále obsahuje hranice aktualizovaných nadregionálních biocenter napříč celou Českou republikou vymezené nad katastrálními příp. lesnickými obrysovými mapami. Proběhla revize (ve smyslu § 3 vyhl. 395/1992 Sb) veškeré stávající dokumentace a aktualizace vymezení skladebných částí místního, regionálního a nadregionálního ÚSES na území výše uvedených CHKO v návaznosti na vymezení ÚSES v sousedních katastrálních územích mimo CHKO. Základním metodickým podkladem pro plány ÚSES byla aktualizovaná Metodika vymezování ÚSES (MŽP, 2017) s ohledem zejména na specifické požadavky ochrany přírody a krajiny na území CHKO. Byl zde zdůrazněn specifický biologický aspekt řešeného území, tedy především zahrnutí vybraných přírodních a přírodě blízkých biotopů a zajištění jejich konektivity. ; © AOPK ČR, 2024
Vrstva ÚSES přispěje k naplnění Státní politiky životního prostředí 2012 – 2020 (MŽP, 2012) a to zejména v oblasti prioritního cíle 3.1.1 - Zvýšení ekologické stability krajiny. Bude moct být využita jako odborný dokument orgánů ochrany přírody, jako podklad pro ÚPD, pozemkové úpravy, lesní hospodářské plán a pro rozhodování o daném území. Zároveň přispěje k účelnému vynakládání finančních prostředků OPŽP na realizaci projektů zaměřených na zakládání biocenter, biokoridorů a interakčních prvků v rámci specifického cíle.
Zemědělská plocha referenční parcely je definována jako souvislá plocha zemědělské půdy o minimální výměře 0,01 ha s definovanou kulturou (orná půda, trvalý travní porost a trvalá kultura). Hranice referenční parcely by měla být identifikovatelná v terénu. Fyzická nebo právnická osoba by na dané referenční parcele měla provádět zemědělskou činnost pod svým jménem a na svou odpovědnost. Referenční parcela je reprezentována souvislou plochou jednoho typu zemědělského pokryvu/kultury (podrobně definované v Národní vyhlášce 307/2014 Sb.) nebo krajinného prvku.
Tato datová sada byla vytvořena v souladu s Nařízením Evropského parlamentu a rady (EU) 2021/2115, s Nařízením Evropského parlamentu a rady (EU) 2021/2116 a v souladu se Zákonem 252/1997 Sb. o zemědělství.