Správa dat Vzdělávání Články Datová kvalita Národní katalog otevřených dat Další

Kategorie HVD (3)

Kategorie datové sady s vysokou socio-ekonomickou hodnotou dle evropského číselníku.

Datová služba (1)

Datové sady poskytované pomocí datových služeb

Formáty (5)

Formáty distribucí ve formě souboru ke stažení

Klíčová slova (51)

Klíčová slova použitá pro popis datové sady
Hledat

Rozšířené vyhledávání

Nalezeno 9 datových sad.

Důlní díla v České republice

Otevřená datová sada obsahuje údaje o jednotlivých hlubinných důlních dílech ústících na povrch a o evidovaných propadech hlubinných důlních děl na území České republiky. Atributy zahrnují podrobné informace o každém objektu, např. přesnou lokalizaci ústí, topografickou situaci, vlastnické vztahy, technické údaje, soudobý stav těchto děl, jejich nebezpečnost a případné zajištění. Dále jsou zde vazby na signatury zdrojových zpráv uložených v archivu Geofond ČGS a na digitální dokumentaci ve formátu *.jpg - např. výřez mapy, fotografie, nákres.

Údaje z databáze jsou průběžně využívány při šetření ohlášených projevů důlních děl podle § 35 horního zákona, při vyjadřování k územnímu plánu a v rámci poskytování územně analytických podkladů podle platného stavebního zákona.

HVD Datová sada s vysokou socioekonomickou hodnotou. GeoJSON Datová sada je distribuovaná ve formátu GeoJSON.

Chráněná ložisková území v České republice

Otevřená datová sada obsahuje seznam platných chráněných ložiskových území (CHLÚ) stanovených podle § 16-19 zákona 44/1988 Sb. (horní zákon) na území České republiky. Smyslem je ochrana výhradních ložisek nerostných surovin, které je nutno respektovat zvláště při zpracování územně plánovací dokumentace.

ČGS poskytuje údaje o CHLÚ orgánům veřejné moci a orgánům územního plánování pro zpracování územně analytických podkladů podle platného stavebního zákona. Dále se tyto údaje používají při zpracování komplexních informací o území.

HVD Datová sada s vysokou socioekonomickou hodnotou. GeoJSON Datová sada je distribuovaná ve formátu GeoJSON.

Chráněná území pro zvláštní zásahy do zemské kůry v České republice

Otevřená datová sada obsahuje seznam platných chráněných území pro zvláštní zásahy do zemské kůry (CHÚZZZK) stanovených podle zákona 44/1988 Sb. (horní zákon) na území České republiky. Podle §34 tohoto zákona se jedná o podzemní zásobníky plynů nebo kapalin, místa ukládání radioaktivních a jiných odpadů v podzemí nebo objekty průmyslového využívání tepelné energie Země. Tato území je nutno respektovat zvláště při zpracování územně plánovací dokumentace.

ČGS poskytuje údaje o CHÚZZZK orgánům veřejné moci a orgánům územního plánování pro zpracování územně analytických podkladů podle platného stavebního zákona. Dále se tyto údaje používají při zpracování komplexních informací o území.

HVD Datová sada s vysokou socioekonomickou hodnotou. GeoJSON Datová sada je distribuovaná ve formátu GeoJSON.

Inventarizace úložných míst těžebních odpadů v České republice

Otevřená datová sada obsahuje údaje o jednotlivých opuštěných úložných místech těžebních odpadů v České republice. Datová sada zahrnuje i tzv. riziková opuštěná úložná místa, představující závažné riziko pro životní prostředí a lidské zdraví. Povinnost evidence těchto objektů vychází z § 17 zákona č. 157/2009 Sb., o nakládání s těžebním odpadem.

Ministerstvo životního prostředí pověřilo ČGS zjišťováním uzavřených a opuštěných úložných míst představujících závažné riziko pro životní prostředí a lidské zdraví a vedením Registru těchto úložných míst.

HVD Datová sada s vysokou socioekonomickou hodnotou. GeoJSON Datová sada je distribuovaná ve formátu GeoJSON.

Ložiska nerostných surovin a prognózní zdroje v České republice

Otevřená datová sada obsahuje základní údaje o všech výhradních ložiskách a schválených prognózních zdrojích na území České republiky. Ministerstvo životního prostředí vydává osvědčení o výhradním ložisku, zjistí-li se vyhrazený nerost v množství a jakosti, které umožňují důvodně očekávat jeho nahromadění.

Údaje vznikají v souladu s ustanoveními zákona č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství (horní zákon), ve znění pozdějších předpisů, zejména § 6.

HVD Datová sada s vysokou socioekonomickou hodnotou. GeoJSON Datová sada je distribuovaná ve formátu GeoJSON.

Poddolovaná území v České republice

Otevřená datová sada obsahuje základní údaje z území České republiky o plochách se známým nebo předpokládaným výskytem hlubinných důlních děl, vzniklých za účelem těžby nebo průzkumu nerostných surovin. Důlní díla jsou v rámci zákresů rozložena nepravidelně a v různých hloubkách. Polygony mohou obsahovat i zcela nepoddolované úseky. Možné postižení terénu hornickou činností je většinou menší než, je rozsah zákresů a pro konkrétní lokality.

Účelem je inventarizace území se zjištěným poddolováním v souladu s ustanovením § 17 geologického zákona (č. 62/1988 Sb., o geologických pracích, ve znění pozdějších předpisů). Tato území mohou mít vliv na vypracování územně plánovací dokumentace a na životní prostředí. ČGS poskytuje údaje o poddolovaných územích orgánům veřejné moci a orgánům územního plánování pro zpracování územně analytických podkladů podle platného stavebního zákona. Dále se tyto údaje používají při zajišťování projevů starých důlních děl a zpracování komplexních informací o území.

HVD Datová sada s vysokou socioekonomickou hodnotou. GeoJSON Datová sada je distribuovaná ve formátu GeoJSON.

Průzkumná území v České republice

Otevřená datová sada obsahuje údaje o povolení k provádění geologických prací pro vyhledávání a průzkum ložisek vyhrazených nerostů na území České republiky. Povolení vydává Ministerstvo životního prostředí na základě § 4 zákona č. 62/1988 Sb. o geologických pracích a o Českém geologickém úřadu ve znění pozdějších předpisů.

Geologické práce pro vyhledávání a průzkum ložisek vyhrazených nerostů a průzkum výhradních ložisek nevyhrazených nerostů je možné provádět pouze na průzkumném území. Toto území je stanoveno právnické osobě nebo fyzické osobě, která má oprávnění k hornické činnosti.

HVD Datová sada s vysokou socioekonomickou hodnotou. GeoJSON Datová sada je distribuovaná ve formátu GeoJSON.

Svahové deformace v České republice

Otevřená datová sada obsahuje údaje o evidovaných svahových deformacích (sesuvech, proudech, skalní řícení apod.) na území České republiky. Jednotlivé sesuvy jsou dále děleny na aktivní, dočasně uklidněné a uklidněné. Databáze je založena na terénně ověřených zákresech svahových deformací v měřítku 1 : 10 000 a jejich strukturovaném popisu, včetně fotodokumentace. Stávající forma dat odpovídá zpřesněné metodice sledování svahových deformací (dříve svahových nestabilit) z roku 2021.

Účelem je inventarizace území se zjištěnými svahovými deformacemi v souladu s ustanovením § 17 geologického zákona (č. 62/1988 Sb., o geologických pracích, ve znění pozdějších předpisů). Tato území mohou mít vliv na vypracování územně plánovací dokumentace a na životní prostředí. ČGS poskytuje údaje o svahových deformacích orgánům veřejné moci a orgánům územního plánování pro zpracování územně analytických podkladů podle platného stavebního zákona.

HVD Datová sada s vysokou socioekonomickou hodnotou. GeoJSON Datová sada je distribuovaná ve formátu GeoJSON.

ÚSES - metodicky sjednocené vymezení územního systému ekologické stability

Vrstva obsahuje metodicky sjednocené vymezení územního systému ekologické stability (ÚSES, dle § 2 vyhl. č. 395/1992 Sb.), všech hierarchických úrovní (lokální, regionální a nadregionální) a typů (biocentra, biokoridory a interakční prvky) na území chráněných krajinných oblastí (CHKO) Beskydy, Bílé Karpaty, Blaník, Blanský les, Broumovsko, České středohoří, Český kras, Český les, Český ráj, Jeseníky, Jizerské hory, Křivoklátsko, Lužické hory, Moravský kras, Orlické hory, Pálava, Slavkovský les, Třeboňsko, Žďárské vrchy a Železné hory. Dále obsahuje hranice aktualizovaných nadregionálních biocenter napříč celou Českou republikou vymezené nad katastrálními příp. lesnickými obrysovými mapami. Proběhla revize (ve smyslu § 3 vyhl. 395/1992 Sb) veškeré stávající dokumentace a aktualizace vymezení skladebných částí místního, regionálního a nadregionálního ÚSES na území výše uvedených CHKO v návaznosti na vymezení ÚSES v sousedních katastrálních územích mimo CHKO. Základním metodickým podkladem pro plány ÚSES byla aktualizovaná Metodika vymezování ÚSES (MŽP, 2017) s ohledem zejména na specifické požadavky ochrany přírody a krajiny na území CHKO. Byl zde zdůrazněn specifický biologický aspekt řešeného území, tedy především zahrnutí vybraných přírodních a přírodě blízkých biotopů a zajištění jejich konektivity. ; © AOPK ČR, 2024

Vrstva ÚSES přispěje k naplnění Státní politiky životního prostředí 2012 – 2020 (MŽP, 2012) a to zejména v oblasti prioritního cíle 3.1.1 - Zvýšení ekologické stability krajiny. Bude moct být využita jako odborný dokument orgánů ochrany přírody, jako podklad pro ÚPD, pozemkové úpravy, lesní hospodářské plán a pro rozhodování o daném území. Zároveň přispěje k účelnému vynakládání finančních prostředků OPŽP na realizaci projektů zaměřených na zakládání biocenter, biokoridorů a interakčních prvků v rámci specifického cíle.

CSV Datová sada je distribuovaná ve formátu CSV. KML Datová sada je distribuovaná ve formátu KML. JPEG 2000 Datová sada je distribuovaná ve formátu JPEG 2000. Esri Shape Datová sada je distribuovaná ve formátu Esri Shape. GeoJSON Datová sada je distribuovaná ve formátu GeoJSON.