Zdrojová data webové aplikace [Cenový barometr](http://www.ctu.cz/ctu-informuje/srovnavaci-prehled-cen-a-podminek/cenovy-barometr.html), který nabízí interaktivní zobrazení vývoje maloobchodních cen za volání z mobilních telefonů a za pevných přístup k internetu. Cenový barometr má za cíl zlepšit informovanost a umožnit snazší orientaci veřejnosti při využívání služeb elektronických komunikací. Jeho cílem tedy není srovnávání nabídky individuálních poskytovatelů služeb elektronických komunikací. Tím se odlišuje od cenových kalkulaček, kterým Český telekomunikační úřad uděluje akreditace a které pomáhají při výběru nejvhodnější služby.
Data o čistých nákladech vzniklých poskytováním univerzální služby podle zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů (ZEK).Český telekomunikační úřad ověřuje v každém roce čisté náklady předložené poskytovatelem univerzální služby podle vyhlášky č. 388/2006 Sb., o čistých nákladech univerzální služby v elektronických komunikacích. Současně shromažďuje další důkazní materiál nezbytný pro vydání rozhodnutí, provádí výpočet nehmotných výhod a rozhoduje, zda čisté náklady představují pro poskytovatele univerzální služby neúnosnou zátěž.
Vybraná ekonomická data o trhu elektronických komunikací - tržby a investice.
Poslední datová sada byla publikována za rok 2018. ČTÚ si ad-hoc pro analytické účely vytváří přehled o vývoji, ale nikoliv nutně každoročně ve struktuře v open datech.Data o maloobchodních hlasových službách poskytovaných v pevných sítích.
Data o maloobchodních hlasových službách poskytovaných v pevných sítích. Data již nejsou aktualizována.
Poslední datová sada byla publikována za rok 2019.Porovnání kvality poskytovaných služeb od jednotlivých podnikatelů v elektronických komunikacích nyní zajišťuje [Srovnávací nástroj kvality a cen](https://srovnavac.ctu.cz).Srovnávací data o naměřených parametrech kvality poskytovaných veřejně dostupných služeb elektronických komunikací. Data ve formátu XLS na https://www.ctu.cz/srovnavaci-prehled-o-kvaliteParametry kvality poskytovaných veřejně dostupných služeb elektronických komunikací poskytují podnikatelé Českému telekomunikačnímu úřadu na základě Opatření obecné povahy ČTÚ č. OOP/14.
Poslední datová sada byla publikována za rok 2017. Data ze sledování plnění nařízení o mezinárodním roamingu - cenové limity za maloobchodní roamingové služby. Mezinárodní roaming se od května 2017 řídí RLAH regulací, tj. tyto ceny se již neuplatňují. Data v datové sadě již nejsou dále sledována.
Od května 2017 se přestaly uplatňovat maloobchodní cenové stropy. V tabulce uvedené stropy velkoobchodní se stále uplatňují a regulují, ale nikoliv Úřadem, ale přímo Evropskou komisí. Data nevznikají činností Úřadu. Poslední data uvedená v tabulce jsou k 1.1.2019.Data ze sledování plnění nařízení o mezinárodním roamingu - cenové limity za velkoobchodní roamingové služby. Tyto velkoobchodní cenové stropy jsou zároveň maximálním maloobchodním příplatkem za roaming k domácí ceně mobilních služeb po překročení FUP.Český telekomunikační úřad vykonává v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 531/2012 ze dne 13. června 2012 sledování a dohled nad dodržováním tohoto nařízení a sleduje vývoj velkoobchodních a maloobchodních cen za poskytování hlasových, SMS a datových služeb roamingovým zákazníkům. Nařízení bude účinné do 30. června 2022.
Data z nástroje [ČTÚ-NetTest](https://nettest.cz), provozovaného Českým telekomunikačním úřadem, který měří aktuální kvalitu služby přístupu k internetu v podobě skutečně dosahované rychlosti stahování (download), vkládání (upload) a doby odezvy (ping). Specifikace formátu dat je k dispozici [zde](https://nettest.cz/cs/DataSpecification). Tato specifikace popisuje informace, které jsou dostupné jako otevřená data.Data jsou publikována speciálně pro akci **Hackathon veřejné správy 2022.** #hackujstat
V datové sadě jsou uvedena všechna rádiová zařízení, na něž se vztahovala do 13. června 2017 oznamovací povinnost a jejichž uvedení na trh v České republice bylo oznámeno Českému telekomunikačnímu úřadu podle § 4, odst. 6 nařízení vlády č. 426/2000 Sb. (odpovídá článku 6.4 směrnice 1999/5/ES). Za oznámená se považovala rovněž zařízení, u nichž byla posouzena shoda s účastí autorizované osoby – ČTÚ před 1. 5. 2004 (tato zařízení jsou rovněž uvedena v této datové sadě) a zařízení, která byla schválena Českým telekomunikačním úřadem před 1. 4. 2003 (schválená zařízení jsou uvedena v [datové sadě Schválená zařízení](http://data.ctu.cz/dataset/schvalena-zarizeni)).
Data o prostředcích na platy členů Rady ČTÚ. Členové Rady ČTÚ jsou od 1. 1. 2022 odměňováni podle zákona č. 236/1995 Sb., o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců a poslanců Evropského parlamentu a zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o elektronických komunikacích), ve znění pozdějších předpisů. Členové Rady ČTÚ byli do 31. 12. 2021 odměňováni podle zákona č. 236/1995 Sb., o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců a poslanců Evropského parlamentu, ve znění pozdějších předpisů. Dle § 107 zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích, ve znění pozdějších předpisů je v čele ČTÚ pětičlenná Rada ČTÚ. Jeden z členů Rady ČTÚ je předsedou Rady ČTÚ. Členové Rady ČTÚ nejsou zaměstnanci ČTÚ, nespadají do počtu systemizovaných míst ČTÚ a jsou placeni z ostatních plateb za provedenou práci. V souvislosti s uplynutím funkčního období náleželo členovi Rady ČTÚ dle § 109 odst. 2 zákona č. 127/2005 Sb., po dobu 6 měsíců po skončení výkonu funkce v Radě každý měsíc plat ve výši jeho průměrného měsíčního platu za předchozí kalendářní čtvrtletí před koncem výkonu funkce. Zároveň náleželo členovi Rady ČTÚ podle § 107 zákona č. 127/2005 Sb., odchodné ve výši trojnásobku měsíčního platu, který mu náležel v době zániku funkce. Předseda Rady ČTÚ má nárok na plat, náhradu výdajů a naturální plnění jako prezident Nejvyššího kontrolního úřadu. Člen Rady ČTÚ má nárok na plat, náhradu výdajů a na naturální plnění jako člen Nejvyššího kontrolního úřadu. Předsedovi Rady ČTÚ, členovi Rady ČTÚ nenáleží odměny či mimořádné odměny. V souvislosti s uplynutím funkčního období náleželo členovi Rady ČTÚ dle § 109 odst. 2 zákona č. 127/2005 Sb., ve znění účinném do 31. 12. 2021, po dobu 6 měsíců po skončení výkonu funkce v Radě každý měsíc plat ve výši jeho průměrného měsíčního platu za dobu výkonu funkce. Zároveň náleželo členovi Rady ČTÚ podle § 7 zákona č. 236/1995 Sb., ve znění účinném do 31. 12. 2021, odchodné maximálně ve výši pěti měsíčních platů. Předsedovi Rady ČTÚ, členovi Rady ČTÚ nenáležely do 31. 12. 2021 podle zákona č. 236/1995 Sb. žádné náhrady výdajů podle § 5 odst. 1 a žádná naturální plnění podle § 6 odst. 1 zákona č. 236/1995 Sb. Stejně tak jim nenáleží odměny či mimořádné odměny.
Počet širokopásmových přístupů k internetu podle jednotlivých technologií.Přístupem k internetu se rozumí poskytování služby účastníkovi na základě uzavřených smluv na poskytování služby širokopásmového přístupu k internetu. Zahrnuje trvale dostupný přístup s nominální rychlostí ≥ 256 kbit/s směrem k účastníkovi (download).
Zdrojová data webové aplikace ČTÚ: [Evidence podnikatelů v elektronických komunikacích podle všeobecného oprávnění do 31. 12. 2021](http://www.ctu.cz/vyhledavaci-databaze/evidence-podnikatelu-v-elektronickych-komunikacich-podle-vseobecneho-opravneni).Evidence fyzických a právnických osob, které splnily oznamovací povinnost o výkonu komunikační činnosti, která je předmětem podnikání v elektronických komunikacích. Český telekomunikační úřad vydává podle § 14 zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů (ZEK) osvědčení potvrzující, že osoba zamýšlející podnikat v elektronických komunikacích splnila povinnost podle § 13 ZEK a oznámila písemně tuto skutečnost.K 31.12.2021 došlo k ukončení aktualizace datové sady. Novou datovou sadu naleznete zde [Evidence podnikatelů v elektronických komunikacích od 1. 1. 2022](https://data.ctu.cz/dataset/podnikatele-v-elektronickych-komunikacich-podle-vseobecneho-opravneni-od-1-1-2022)
Zdrojová data webové aplikace ČTÚ: [Evidence podnikatelů v elektronických komunikacích podle všeobecného oprávnění od 1. 1. 2022](https://www.ctu.cz/vyhledavaci-databaze/evidence-podnikatelu-v-elektronickych-komunikacich-podle-vseobecneho-opravneni-od-2022).V datové sadě jsou uvedeni všichni podnikatelé v elektronických komunikacích, kteří byli či jsou oprávněni k podnikání v elektronických komunikacích (s výjimkou poskytování interpersonálních komunikačních služeb nezávislých na číslech) od 1. ledna 2022. Datová sada obsahuje identifikaci podnikatele a záznamy o komunikačních sítích a službách elektronických komunikací, jejichž zajišťování a poskytování podnikatel oznámil podle § 13 zákona o elektronických komunikacích.K dispozici je také [Evidence podnikatelů v elektronických komunikacích do 31. 12. 2021](https://data.ctu.cz/dataset/podnikatele-v-elektronickych-komunikacich-podle-vseobecneho-opravneni-do-31-12-2021)
Data o pokrytí ČR infrastrukturou umožňující poskytování služeb přístupu k internetu v pevném místě o rychlosti 30 Mbit/s a vyšší (NGA) agregované do krajů ČR v rozdělení dle procentních intervalů pokrytí ZSJ.
Data o pokrytí ČR infrastrukturou umožňující poskytování služeb vysokorychlostního přístupu k internetu. Poslední aktualizace proběhla za rok 2021. Data budou nově zveřejňována dle předem stanovených procentních intervalů v [nových datových sadách](https://data.ctu.cz/dataset/pokryti-oblasti-cr-infrastrukturou-nga-kraje-v-roce-2021-dle-pokryti)
Data o pokrytí ČR infrastrukturou umožňující poskytování služeb přístupu k internetu v pevném místě o rychlosti 30 Mbit/s a vyšší (NGA).
Data o pokrytí ČR infrastrukturou umožňující poskytování služeb vysokorychlostního přístupu k internetu.
Data o pokrytí ČR infrastrukturou umožňující poskytování služeb přístupu k internetu v pevném místě o rychlosti 100 Mbit/s a vyšší agregované do krajů ČR v rozdělení dle procentních intervalů pokrytí ZSJ.
Data o pokrytí ČR infrastrukturou umožňující poskytování služeb přístupu k internetu v pevném místě o rychlosti 100 Mbit/s a vyšší.
Data o obslužných místech držitele poštovní licence pro poskytování poštovních služeb. Základní služby poskytuje držitel poštovní licence prostřednictvím svých provozoven (z nichž některé jsou provozovány povinně, jiné pak dobrovolně). Dalšími přístupovými body poštovní sítě jsou provozovny smluvních partnerů, pošty Partner a výdejní místa. Poštovní podání rozměrově vhodných obyčejných zásilek je možné uskutečnit i nadále tradičním způsobem prostřednictvím poštovní schránky. Poštovny - jedná se o smluvní partnery držitele poštovní licence, kteří nenabízejí celý sortiment základních služeb a jsou zřizovány z propagačních důvodů, například v turisty vyhledávaných lokalitách.Jiným způsobem zajištění obsluhy jsou tzv. mobilní obslužná místa. Jedná se o možnost uzavřít poštovní smlouvu mimo provozovnu držitele poštovní licence nebo jejího smluvního partnera, kdy poštovní doručovatel v průběhu doručovací pochůzky setrvá po stanovenou dobu na určitém místě. Po tuto dobu může zájemce požádat o uzavření poštovní smlouvy v podobě, v jaké ji nabízejí standardní provozovny.Česká pošta, s.p. v roce 2016 přestala nabízet možnost podání poštovních zásilek prostřednictvím mobilních obslužných míst. Namísto toho nabízí možnost podání u poštovního doručovatele v průběhu doručovací pochůzky. Od roku 2021 Česká pošta opět dvě mobilní obslužná místa zřídila.
Počet portací účastnických čísel v mobilních a pevných sítích. Přenositelnost telefonních čísel byla zavedena v rámci pevných sítí v roce 2003 a v rámci mobilních sítích v roce 2006. Podmínky pro realizaci přenositelnosti telefonních čísel Český telekomunikační úřad upravuje opatřením obecné povahy.
Zdrojová data webové aplikace ČTÚ: [Přidělená čísla a kódy](https://ctu.gov.cz/vyhledavaci-databaze/pridelena-cisla-a-kody). Český telekomunikační úřad vykonává k zajištění správy a účelného využívání čísel, číselných řad a kódů, adres a jmen, s výjimkou internetových adres, (dále jen „čísla“) správu čísel pro sítě a služby elektronických komunikací pomocí číslovacích plánů podle § 30 a následujících ZEK. Čísla z číslovacích plánů lze využívat jen na základě oprávnění k využívání čísel.
Údaje o stanicích pro širokopásmový přenos dat registrovaných v souladu se všeobecným oprávněním, VO-R/12 (řádky b1, b4 a d3 až d6). Jedná se o veřejně dostupné údaje, zobrazované v portálu [rlan.ctu.cz](https://rlan.ctu.cz). Údaje zahrnují zeměpisné souřadnice stanice, jedinečný identifikátor stanice, název stanice, typ stanice. Neobsahují jméno či název provozovatele ani kontakt na provozovatele stanice, neboť tyto údaje nejsou v portálu rlan.ctu.cz veřejně dostupné.stanice“, „všeobecné oprávnění“, „širokopásmový přístup“, „WiFi“, „WiGig“, „pevná služba“
Zdrojová data webové aplikace ČTÚ: [Seznam schválených zařízení](http://www.ctu.cz/vyhledavaci-databaze/vyhledavani-v-seznamu-schvalenych-zarizeni/vyhledavani). **Upozornění:** V databázi jsou uvedena pouze zařízení schválená (před 1. 4. 2003 - s dosud platným rozhodnutím) a zařízení, u nichž ČTÚ provedl před 1. 5. 2004 posouzení podle přílohy č. 4 nařízení vlády č. 426/2000 Sb. Toto posouzení bylo povinné u některých druhů zařízení (např. radioreléové spoje, TV vysílače, ...), u ostatních zařízení bylo dobrovolné na žádost výrobce/dovozce. Posouzení provedená podle přílohy č. 5 lze najít pod kódem 9999.U koncových zařízení s rádiovým přenosem (např. bezšňůrové telefony) doporučujeme hledat v obou kategoriích - Telekomunikační koncová zařízení a Rádiová zařízení.Od 1. 5. 2004 není tento seznam doplňován a slouží pouze pro informaci.