Datová sada obsahuje data záplavových území včetně menších přítoků při úrovni povodně Q5, Q20, Q100 a vymezení aktivní zóny záplavového území města Brna. Podle Zákona o vodách (vodní zákon) č. 254/2001 Sb. § 66 odst. jsou záplavová území administrativně určená území, která mohou být při výskytu přirozené povodně zaplavena vodou. Rozsah záplavového území stanovuje vodoprávní úřad na základě hydrotechnických výpočtů správce dotčeného vodního toku. V zastavěných územích, zastavitelných plochách a dalších územích vymezí vodoprávní úřad na návrh správce vodního toku aktivní zónu záplavového území podle nebezpečnosti povodňových průtoků. Záplavová území a jejich aktivní zóny stanovuje vodoprávní úřad opatřením obecné povahy. Způsob a rozsah zpracovávání návrhu a stanovování záplavových území je upraven vyhláškou MŽP č.79/2018 Sb., o způsobu a rozsahu zpracování návrhu a stanovování záplavových území a jejich dokumentace, v platném znění. Záplavová území se stanovují hydraulickým výpočtem nejvyšších hladin vody pro průtoky s různou dobou opakování. Aktivní zóna záplavového území se stanovuje podle nebezpečnosti povodňového průtoku na základě zpracování map povodňového ohrožení. Povodňovým ohrožením se přitom rozumí vyhodnocení intenzity povodně na základě hydraulického výpočtu definované hloubkou a rychlostí proudění vody při povodních s různou dobou opakování. Při reálné povodňové situaci existuje mnoho ovlivňujících faktorů, které mohou způsobit odlišnost skutečného rozlivu od stanoveného záplavového území. Jedná se například o hromadění splavenin na průtokově nevhodných objektech, délka trvání a objem povodňové vlny, intenzita a doba trvání srážky a její plošný rozsah, nasycenost povodí a vsakovací schopnost půdy, stav vegetace, střet povodňových průtoků na soutoku vodních toků, porušení koryt vodních toků nebo staveb v inundaci, zvláštní povodně způsobené porušením vodních děl, ledové jevy apod. Záplavové území zahrnuje pouze rozliv z uvedeného vodního toku, nezohledňuje rozliv způsobený povrchovým odtokem při intenzivní srážkové činnosti, výronem vody z kanalizační sítě nebo zaplavení spodní vodou v důsledku stoupání hladiny podzemních vod. Data povodní Q5, Q20, Q100 a aktivní zóny jsou zobrazeny v aplikaci Voda v Brně. Bližší informace o záplavových územích jsou k dispozici na stránkách „Povodňový plán České republiky“ včetně grafického znázornění v mapové podobě. Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Registr územní identifikace, adres a nemovitostí (RÚIAN) je jedním ze čtyř základních registrů České republiky, jeho fungování je upraveno zákonem č. 111/2009 Sb., o základních registrech, ve znění pozdějších předpisů. Plně funkční je od 1. 7. 2012. Správcem RÚIAN je Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK). Je součástí Informačního systému veřejné správy. RÚIAN vede popisné a lokalizační údaje o územních prvcích, územně evidenčních jednotkách, účelových územních prvcích, jejich vazbách a o adresách. Z pohledu veřejné správy je nejdůležitějším referenčním prvkem RÚIAN adresa, na kterou se odkazují ostatní informační systémy veřejné správy. V rámci projektu RÚIAN funguje agendový Informační systém územní identifikace (ISÚI). Prostřednictvím ISÚI dochází k zápisu nových a aktualizaci či rušení existujících záznamů v RÚIAN. Editory územních prvků jsou, vedle správce registru, obce, stavební úřady a ČSÚ. Pro vnitřní potřeby města Brna byla nad rámec RÚIAN vytvořena datová vrstva specifických čísel stavebních objektů (Identifikační bod objekt - IBO). Tato čísla zajišťují jednoznačnou identifikaci a lokalizaci i těch stavebních objektů ve městě, na které se nevztahuje žádná ze stávajících územních identifikací. Jedná se o: Číslo areálové - slouží k podrobné lokalizaci objektů v areálech a je přidělováno budovám, které v nich leží a nemají přiděleno číslo popisné, popřípadě evidenční. Číslo je složeno z čísla popisného hlavní budovy areálu (zpravidla vrátnice, administrativní centrum apod.) a z dodatečného, v rámci areálu jednoznačného, identifikátoru – tzv. přípony. Přípona může nabývat alfabetických, alfanumerických i numerických hodnot. Číslo zástavby umožňuje lokalizaci objektů, které nemají přiděleno žádné standardní číslo územní identifikace (ani číslo areálové) a je přidělováno všem budovám, které byly identifikovány jako stavební objekty (chaty, komíny, kapličky, regulační stanice, drobné stavební objekty, garáže, ...). Tato datová vrstva je udržována v aplikaci Registr územní identifikace Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Datová sada obsahující základní informace obcí Libereckého kraje a jejich úřadů.
Sada otevřených dat míst na koupání v Libereckém kraji. Sada obsahuje jejich název, adresy, zatřídění, popis, souřadnice, webové stránky, turistickou oblast atd. Místa na koupání zahrnuje koupaliště, aquaparky, bazény, koupaliště, jezera, rybníky a ostatní vodní plochy ke koupání.
Program je určen na podporu přípravy projektové žádosti naplňující RIS3 strategii. Využít jej mohou veřejnoprávní i soukromoprávní právnické osoby či fyzické osoby podnikající, které prokáží působnost na území Libereckého kraje (vyjma příspěvkových organizací zřízených krajem).
Pentlogramy intenzity dopravy zpracovávají pravidelně Brněnské komunikace, a.s. (dále zkráceně BKOM). Výstupy pentlogramů jsou schémata uzlů a úseků mezi nimi. Tato data jsou od roku 2016 zpracována do gisové podoby (SHP) nad uličním grafem a jsou s vydáním nového pentlogramu doplněna. Aktualizace probíhá každé dva roky. Pentlogramy sledují intenzitu motorových vozidel a cyklistů. Číselná hodnota pro jednotlivé roky definuje počet cyklistů (v desítkách) za 24hodin během všedního dne / v neděli. Tato sada je zobrazena v interních mapových aplikacích Mapa dopravy, Mapa BKOM a Cyklistická opatření (interní i veřejná). Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Vymezení ploch definovaných jako tzv. brownfields. Brownfields jsou definované jako "plochy uvnitř urbanizovaného území, které ztratily svoji původní funkci, jsou úplně, popřípadě zčásti opuštěné nebo minimálně využívané". Může se jednat o průmyslové, zemědělské, vojenské areály, drážní pozemky a také o areály veřejné vybavenosti (např. zařízení zdravotnictví, sportu aj.). Fyzicky a ekonomicky negativně ovlivňují své okolí a v důsledku své původní činnosti jsou pravděpodobně kontaminovány nebo jinak zdevastovány, což snižuje jejich atraktivitu pro budoucí využití." Více informací lze nalézt v dokumentu Vymezení lokalit brownfields v zastavěném území města Brna z roku 2014. Součastí dat je původní a doporučené využití plochy, kategorie brownfield a další informace. Data jsou zobrazena v mapové aplikaci Brownfields - rozvojové lokality. Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
English description below. Data z veřejně dostupných parkovacích ploch v Brně. Aktualizace datové sady probíhá každých 5 minut a zobrazují základní atributy o počtu volných míst, kapacitě. Bližší popis obsažených atributů je uveden zde. Data s historickými záznamy rok zpětně jsou dostupná na vyžádání: data@brno.cz. Souřadnicový systém: GCS WGS84.The data of publicly available car parks in Brno. The dataset is updated every 5 minutes and contains attributes about the number of available spaces, capacity. A more detailed description of the included attributes can be found here. Historical data up to year old are avaliable per request : data@brno.cz. Coordinate system: GCS WGS84.
Hranice hřbitovů vytvořené přibližně nad podkladem digitální katastrální mapy (DKM). Data jsou zobrazena v aplikaci Brněnské hřbitovy. Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Vrstva obsahuje automaty na svíčky, infotabule, vchody, odpadkové koše, kontejnery, kaple, kříže, pomníky, sochy, zdroje vody. Data vytvořena na základě podkladů od Správy hřbitovů a terénního šetření. Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Záznamy čidel za posledních 30 dní obsahující data ohledně čistoty obvzduší
Hranice statutárního města Brna. Data byla vytvořena s využitím dat RÚIAN od Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚZK), která je možné užívat a šířit pouze za splnění podmínek ČÚZK. Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
English description below. Polygonová vrstva městské zástavby dle typologie vymezené Kanceláří architekta města. Brno je z hlediska své zástavby velmi různorodé a lidé z různých typů zástavby nemusí mít na bydlení stejné názory, i když jsou třeba ve stejně vzdělaní nebo stejného věku. Proto ve výzkumu i v následné analýze pracujeme i s kategorií územního typu. Brno lze totiž dle charakteru zástavby rozdělit do 6 územních typů:1) Historické centrum – jedná se o oblast vymezenou hranicí Městské památkové rezervace.2) Vnitřní centrum – oblast bezprostředně navazující na historické centrum. Většinou bloková zástavba městských domů z 19. a přelomu 19. a 20. století.3) Širší centrum – oblast přiléhající k historickému a vnitřnímu městskému centru. Bloková struktura méně zřetelná, mix bytových a rodinných domů.4) Vilové čtvrtě – oblast rezidenčních čtvrtí rodinných domů s vyšším socioekonomickým statusem.5) Sídliště – oblast velkokapacitních monofunkčních modernistických sídlišť, které vznikaly od60. let po současnost a také nová zástavba obytných souborů.6) Příměstská zástavba – Oblasti na městské periférii s čitelným venkovským charakterem. Jsou zde zahrnuty venkovské struktury původních obcí i nová výstavba (suburbia).Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.Polygon layer of types of built-up areas in the city according to the typology defined by the Office of the Architect of the City. Brno is very diverse in terms of its population and people do not have the same views on housing, even if they are of the same education or the same age. Therefore, in research and subsequent analysis, we also work with the category of territorial type. According to the nature of the development, Brno can be divided into 6 territorial types:1) Historical center - this is an area defined by the boundaries of the Core protected area.2) Inner center - the area immediately adjacent to the historic center. Mostly block of town houses from the 19th and the turn of the 19th and 20th centuries.3) Wider center - an area adjacent to the historic and inner city center. Block structure less clear, mix of apartment and family houses.4) Residential areas - the area of residential areas of family houses with higher socio-economic status.5) Housing estates - the area of large - capacity mono-functional modernist settlements, which arose from60s to the present and also new construction of residential complexes.6) Suburban development - Areas on the outskirts of the city with a legible rural character. It includes rural structures of the original villages as well as new construction (suburbia).Coordinate system is GCS WGS84.
Hranice 29 městských částí statutárního města Brna a jejich názvy. Data byla vytvořena s využitím dat RÚIAN od Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚZK), která je možné užívat a šířit pouze za splnění podmínek ČÚZK. Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Hranice revírů městské policie. Území Brna je rozděleno na osm revírů, z nichž každý v sobě zahrnuje jednu či více městských částí. Na základě veřejnoprávní smlouvy vykonává městská policie svoji činnost i na území obcí Vranov a Lelekovice. Revíry jsou rozděleny na jednotlivá území, za které zodpovídá příslušný strážník. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Parcely dle vlastnických vztahů jsou majetkové selekce grafických, vektorových dat dle požadavků Majetkového odboru a Odboru územního plánování a rozvoje Magistrátu města Brna z dat ISKN. Jsou to prakticky parcelní polygony s vizualizací k příslušné majetkové kategorii. Fyzickou přípravu/aktualizaci dat provádí T-MAPY spol. s r.o. Data jsou zobrazena v mapové aplikaci Mapa majetku města. Součástí datové sady jsou parcely ve výlučném vlastnictví města Brna, která jsou k dispozici ke stažení formou open dat. Pozor! Dodatečně generované formáty na data.brno.cz - CSV, Shapefile, File Geodatabase, KML a GeoJSON v souřadnicovém systému WGS jsou dočasně chybové. Pro stažení použijte prosím dodatečně generované formáty, které najdete v dolní části panelu pro stažení dat. Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Datová sada obsahuje zrealizovaná cyklistická opatření v rámci území Brna např. (cyklostezky, jízdní pruhy pro cyklisty, cykloobousměrky a další). Data jsou spravována Odborem dopravy a aktualizována v co nejkratší době po realizaci daného opatření. Data jsou k nahlédnutí v aplikaci Cyklistická opatření. Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Datová sada obsahující bodově znázorněné cykloboxy. Podrobnější informace najdete v dokumentaci. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84.
Sada otevřených dat obashující seznam divadel v Libereckém kraji. Najdeme zde adresy, souřadnice, popis, stránky a další informace o divadlech.
Seznam obcí a jejich dobrovolných svazků, které jsou zapsány na Krajském úřadu Libereckého kraje.
Seznam domů dětí a mládeže v Libereckém kraji.
Seznam dopravců provozujících osobní linkovou dopravu na území Libereckého kraje.
English description below. Bodová vrstva všech pítek v Brně. Data obsahují také obrázek jednotlivých pítek. Data jsou ve GCS WGS84 a aktualizace probíhají v nepravidelných intervalech.Point layer of all drinking fountains in Brno. The data also contains an image of each fountain. The data is in GCS WGS84 coordinate system and updates take place at irregular intervals.
English description below. Bodová vrstva s lokalizací brněnských kulturních událostí. Informace převzaty z oficiálního turistického průvodce Brnem www.gotobrno.cz, který provozuje TIC BRNO, příspěvková organizace. Při používání dat prosíme vždy uvádět jako zdroj www.gotobrno.cz. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84 a jsou aktualizována denně.Point layer with localization of Brno cultural events. Information taken from the official tourist guide of Brno www.gotobrno.cz, which is operated by TIC BRNO, contributory organization of Brno City. When using data, please always mention www.gotobrno.cz as a source. The data is in the GCS WGS84 coordinate system and is updated daily.
English description follows. Bodová vrstva všech dotací za posledních 5 let, které proudili do neziskového sektoru v České republice. Data pokrývají 4 zdroje financí - dotace EU, veřejné sbírky, veřejné zakázky a dotace z rozpočtu. Data jsou v souřadnicovém systému GCS WGS84 a jsou aktualizována 1x ročně. Zdrojem dat je Centrum pro výzkum neziskového sektoru Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Vizualizace dat najdete také na webu mapaneziskovek.czThe point layer of all subsidies for the last 5 years that flowed into the non-profit sector in the Czech Republic. The data covers 4 sources of financing - EU subsidies, public collections, public donations/collections and budget subsidies. The data is in the GCS WGS84 coordinate system and is updated once a year. The source of data is the Center for Non-Profit Sector Research of the Faculty of Economics and Administration of Masaryk University in Brno. You can also find data visualization on the mapaneziskovek.cz.