News National Open Data Catalog More

Výkonnostní ukazatele

Ministerstvo financí

§
výkonnostní ukazatele paralelní modul výkonnosti

Výkonnostní ukazatele

Dataset theme
Economy and finance  
Spatial coverage
Česká republika  
Documentation
Show documentation
Frequency
annual  

Datasets of this dataset series


Podíl celkového inkasa na celkovém potenciálním inkasu

Ukazatel informuje o vývoji podílu objemu celkového inkasa vybraného za příslušné druhy příjmů a podílejícího se na celkovém objemu potenciálního inkasa, které je definované součtem hodnot celkového vybraného inkasa a hodnot celkových evidovaných nedoplatků za příslušné druhy příjmů, a to ve sledovaných letech 2015 - 2021. V letech 2016 - 2019 byl pohledem dlouhodobého meziročního porovnávání patrný růst hodnot uvedeného ukazatele vypovídající o pozitivním trendu vývoje ukazatel. Ve sledovaných letech docházelo k plynulém meziročnímu zvyšování objemu celkového inkasa a současně docházelo k meziročnímu růstu objemu celkového potenciálního inkasa. K zachování pozitivního trendu vývoje uvedeného ukazatele v těchto letech dlouhodobě přispívala vyšší dynamika růstu hodnot inkasa před nižším dynamikou růstu hodnot potenciálního inkasa ovlivněného trvale klesajícím objemem celkových evidovaných nedoplatků v letech 2016 - 2019. V meziročním srovnání let 2019 - 2020 došlo v souvislosti s vývojem ekonomiky ČR, která byla v roce 2020 nepříznivě ovlivněná přijetím mimořádných opatření kvůli dopadům epidemie COVID-19, ke změně trendu vývoje uvedeného ukazatele, a to v důsledku meziročně vyšší dynamiky poklesu hodnoty celkového inkasa (pokles o 6,2%) a současně nižší dynamiky poklesu hodnoty celkového potenciálního inkasa (pokles o 5,1%). V meziročním srovnání let 2020 - 2021 došlo opět ke změně trendu vývoje uvedeného ukazatele, který v roce 2021 mírně pozitivně vzrostl, a to i přes přetrvávající uvedené souvislosti s vývojem ekonomiky ČR z předchozího roku a byl důsledkem meziročně vyšší dynamiky růstu hodnoty celkového inkasa (růst o 1,8%) a současně nižší dynamiky růstu hodnoty celkového potenciálního inkasa (růst o 1,2%). Ukazatel zahrnuje údaje o hodnotách celkového inkasa a o hodnotách celkových nedoplatků vztažených k evidovaným druhům příjmů FS ČR (prezentovaných např. v Informaci o činnosti FS ČR), a to k 31. 12. v příslušném roce, kdy hodnota celkových nedoplatků představuje kumulovaný stav nedoplatků vždy k 31. 12. a nezahrnuje hodnoty odpisů pro nedobytnost nedoplatků.

Podíl celkových nedoplatků na celkovém inkasu

Ukazatel informuje o vývoji podílu objemu celkových evidovaných nedoplatků k celkovému objemu inkasa vybraného na příslušných druzích příjmů ve sledovaných letech 2015 - 2021. V letech 2016 - 2019 byl z pohledu dlouhodobého meziročního porovnávání patrný pokles hodnot uvedeného ukazatele vypovídající o pozitivním trendu vývoje uvedeného ukazatele, u kterého docházelo k plynulém meziročnímu snižování hodnot evidovaných nedoplatků a současně docházelo k meziročnímu růstu hodnot celkového inkasa. V meziročním srovnání let 2019 - 2020 došlo v souvislosti s vývojem ekonomiky ČR, která byla v roce 2020 nepříznivě ovlivněná přijetím mimořádných opatření kvůli dopadům epidemie COVID-19, ke změně trendu vývoje uvedeného ukazatele, a to v důsledku meziročně vyšší dynamiky růstu hodnot celkových nedoplatků (růst o 21,8%) a současně nižší dynamiky poklesu hodnot celkového inkasa (pokles o 6,2%). V meziročním srovnání let 2020 - 2021 došlo opět ke změně trendu vývoje uvedeného ukazatele, který v roce 2021 mírně pozitivně klesl, a to i přes přetrvávající uvedené souvislosti s vývojem ekonomiky ČR z předchozího roku a byl důsledkem meziročního poklesu hodnoty celkových evidovaných nedoplatků (pokles o 10,1%) a současně růstem hodnoty celkového inkasa (růst o 1,8%). Ukazatel zahrnuje údaje o hodnotách celkových nedoplatků a o hodnotách celkového inkasa vztažených k evidovaným druhům příjmů FS ČR (prezentovaným např. v Informaci o činnosti FS ČR), a to k 31. 12. v příslušném roce, kdy hodnota celkových nedoplatků představuje kumulovaný stav evidovaných nedoplatků vždy k 31. 12., který nezahrnují hodnoty odpisů daňových nedoplatků pro nedobytnost.

Podíl počtu elektronických podání na celkovém počtu podání

Ukazatel informuje o vývoji elektronizace podání daňových tvrzení u hlavních daní tj. u DPH, daní z příjmů fyzických a právnických osob a u daně silniční ve sledovaných letech 2015 - 2021. Výrazný nárůst elektronické formy podání byl zaznamenán mezi roky 2015 - 2016. V letech 2017 - 2021 se tempo meziročního růstu počtu elektronických podání zmírnilo, přesto podíl elektronické formy podání resp. uvedený ukazatel stále roste. V letech 2019 - 2020 dosáhl meziroční přírůstek počtu elektronických podání celkové výše 268 tisíc podání a představoval meziroční růst počtu podání o 3,9% . V letech 2020 - 2021 dosáhl meziroční přírůstek počtu elektronických podání celkové výše 502 tisíc podání a představoval meziroční růst o 7,1%. Uvedený ukazatel zároveň od roku 2016 vykazoval nejvyšší meziroční přírůstek své hodnoty dosahující pozitivního rozdílu ve výši 2,8%. V dlouhodobém meziročním srovnání sledovaných let 2015 - 2021 byl potvrzen pozitivní trend vývoje uvedeného ukazatele. Ukazatel zahrnuje údaje o počtu daňových přiznání k dani z přidané hodnoty, k dani z příjmů právnických a fyzických osob a k dani silniční, vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti a vybírané srážkou a hlášení plátce daně o dani z příjmů vybírané srážkou (druhy příjmů: DP 70, 770, 72, 74, 71, 771 a 772), které byly doručené v příslušném období formou řádných, opravných, dodatečných a příp. opravných dodatečných daňových tvrzení

Podíl počtu osobních daňových účtů s nedoplatkem vůči aktivním daňovým subjektům

Ukazatel informuje o vývoji vztahu počtu osobních daňových účtů s nedoplatkem k celkovému počtu aktivních daňových subjektů vůči FS ČR vztahující se k vybraným druhům příjmů ve sledovaných letech2015 - 2021. V letech 2016 - 2019 byl z pohledu dlouhodobého meziročního porovnávání patrný pokles hodnot uvedeného ukazatele vypovídající o pozitivním vývojovém trendu průběžného snižování počtu evidovaných osobních daňových účtů s nedoplatkem při současném růstu počtu aktivních daňových subjektů FS ČR, který se projevoval v letech 2016 - 2019. V meziročním srovnání let 2019 - 2020 došlo ke změně trendu vývoje uvedeného ukazatele, a to v souvislosti s poklesem počtu aktivních daňových subjektů o 0,9% a současně v souvislosti s vysokým růstem počtu osobních daňových účtů s nedoplatkem o 16,1%, kdy v důsledku uvedeného vývoje meziročních změn vstupních hodnot nebyl zachovaný pozitivní trend vývoje ukazatele z předchozích let. V meziročním srovnání let 2020 - 2021 došlo opět ke změně trendu vývoje uvedeného ukazatele, který v roce 2021 velmi mírně pozitivně vzrostl, a to v souvislosti s poklesem počtu aktivních daňových subjektů o 0,1% a současně v souvislosti s růstem počtu osobních daňových účtů s nedoplatkem o 1%. V důsledku uvedeného vývoje meziročních změn vstupních hodnot z let 2020-2021 byl v roce 2021 obnovený pozitivní trend vývoje uvedeného ukazatele. Ukazatel zahrnuje údaje o počtu ODÚ s nedoplatkem a o počtu aktivních daňových subjektů vztažených k evidovaným druhům příjmů FS ČR (prezentovaným např. v Informaci o činnosti FS ČR), a to k 31. 12. v příslušném roce.

Podíl vymožených nedoplatků všemi vymáhacími způsoby na celkových nedoplatcích

Ukazatel informuje o vývoji objemu vymožených a vybraných nedoplatků předaných k vymáhání ve vztahu k objemu celkových hodnot evidovaných nedoplatků (tj. nedoplatků předaných i nepředaných k vymáhání) ve sledovaných letech 2015 - 2021. V letech 2016 - 2019 byl pohledem dlouhodobého meziročního porovnávání patrný pozitivní trend růstu hodnot uvedeného ukazatele odrážející stoupající úspěšnost v oblasti vymáhání nedoplatků a zároveň potvrzující pozitivní vliv klesajícího objemu celkových hodnot evidovaných nedoplatků. Výraznější skok v roce 2016 byl ve velké míře důsledkem zesíleného zaměření FS ČR na požadované zreálnění objemu celkové hodnoty evidovaných nedoplatků, jehož účelem byla pro sestavení příjmů státního rozpočtu jejich objektivizace na podkladě dosažitelného daňového výnosu. V meziročním srovnání let 2019 - 2020 došlo v souvislosti s vývojem ekonomiky ČR, která byla v roce 2020 nepříznivě ovlivněná přijetím mimořádných opatření kvůli dopadům epidemie COVID-19, ke změně trendu vývoje uvedeného ukazatele, a to v důsledku meziročně vyšší dynamiky poklesu celkové hodnoty vymožených nedoplatků všemi vymáhacími úkony (pokles o 38,4%) a současně nižší dynamiky růstu hodnoty celkových evidovaných nedoplatků (růst o 21,8%). V meziročním srovnání let 2020 - 2021 došlo opět ke změně trendu vývoje uvedeného ukazatele, který v roce 2021 mírně pozitivně vzrostl, a to i přes přetrvávající uvedené souvislosti s vývojem ekonomiky ČR z předchozího roku a byl důsledkem meziročního růstu celkové hodnoty vymožených nedoplatků všemi vymáhacími úkony (růst o 2,7%) a současně poklesem hodnoty celkových evidovaných nedoplatků (pokles o 10,1%). Ukazatel zahrnuje údaje o celkových hodnotách vymožených nedoplatků všemi vymáhacími způsoby vztažených k evidovaným druhům příjmů FS ČR, a to k 31. 12. za sledované období (viz PDF sestavy "Přehled o úhradě daňových nedoplatků podle způsobu vymožení") a údaje o hodnotách celkových nedoplatků vztažených k evidovaným druhům příjmů FS ČR (prezentovaných např. v Informaci FS ČR), a to k 31. 12. v příslušném roce, kdy hodnota celkových nedoplatků představuje kumulovaný stav nedoplatků vždy k 31. 12. a nezahrnuje hodnoty odpisů daňových nedoplatků pro nedobytnost.

Údaj o relativní změně hodnoty úhrady celkových nedoplatků platbami z exekucí

Ukazatel informuje o vývoji objemu nedoplatků vybraných exekucemi, a to v porovnání k objemu nedoplatků vybraných exekucemi v roce 2015. V letech 2016 - 2019 byl pohledem dlouhodobého meziročního porovnávání sledovaných let patrný růst hodnot uvedeného ukazatele, který za sledované roky v relativním vyjádření prezentoval dlouhodobý pozitivní trend vývoje ukazatele zachycující rostoucí výnosy z exekucí oproti výnosům z exekucí v roce 2015. V meziročním srovnání let 2019 - 2020 došlo v souvislosti s vývojem ekonomiky ČR, která byla v roce 2020 nepříznivě ovlivněná přijetím mimořádných opatření kvůli dopadům epidemie COVID-19, k změně trendu vývoje uvedeného ukazatele, a to v souvislosti s výrazným poklesem celkové hodnoty nedoplatků uhrazených výnosem z exekuce v meziročním srovnání představující pokles o 53,7%. V důsledku uvedeného vývoje meziročních změn vstupní hodnoty z let 2019 - 2020 nebyl zachovaný pozitivní trend vývoje ukazatele z předchozích let. V roce 2021 opět v důsledku již uvedených souvislostí s vývojem ekonomiky ČR a rovněž v důsledku meziročního vývoje vstupních hodnot z let 2020 - 2021, pokračoval již mírnějším poklesem nepříznivý trend vývoje uvedeného ukazatele, který odrážel pokles celkové hodnoty nedoplatků uhrazených výnosem z exekuce o 7,5%. Ukazatel zahrnuje údaje o hodnotách celkových "nedoplatků uhrazených výnosem z exekuce" představující platební věty ZS 31 tzv. "výnosy z exekuce" z hodnot celkového inkasa vztaženého k evidovaným druhům příjmů FS ČR (prezentovaných např. v Informaci o činnosti FS ČR), a to k 31. 12. v příslušném roce.

Údaje o hodnotě DPH vyjádřené jako chybějící daň která byla výsledkem výzev a podnětů z 1. a 2. párování kontrolních hlášení

Ukazatel podává meziroční přehled o vývoji hodnot DPH vyjádřených jako napravené "chybějící" daně, která byla výsledkem aktivity správce daně na základě realizace výzev k podání kontrolního hlášení a současně na základě výzev k odstranění nesrovnalostí z 1. párování kontrolních hlášení v letech 2018 - 2021 a současně na základě podnětů z 2. párování kontrolních hlášení v letech 2016 - 2021. V meziročním srovnání let 2020 a 2021 došlo k navýšení napravené "chybějící" daně na základě výzev k odstranění nesrovnalostí z 1. párování a současně poklesu napravené "chybějící" daně na základě podnětů z 2. párování, a to v souvislosti s vývojem ekonomiky ČR, která byla ovlivněna trvající celosvětovou epidemií COVID-19 a přijatými opatřeními i v roce 2021, což mělo za následek přetrvávající snížení počtu podnětů z 2. párování, kdy v měsících leden až květen 2021 nebyly podněty 2. párování odesílány vůbec. Ukazatel zahrnuje údaje o hodnotách DPH, které byly výsledkem aktivity správce dně při uplatnění § 101g „Postup při nesplnění povinnosti související s kontrolním hlášením“ dle zákona 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty v rámci z 1. a 2. párování kontrolního hlášení.

Údaje o podaných trestních oznámení na trestné činy

Ukazatel podává mezičtvrtletní přehled o vývoji počtu podaných případů trestních oznámení na trestné činy FS ČR a o vývoji celkové hodnoty vzniklé škody FS ČR za rok 2020 a současně podává informaci o údajích za rok 2019. V roce 2019 podala FS ČR celkem 1 990 trestních oznámení na trestné činy s celkovou hodnotou vzniklých škod ve výši 5 039 mil. Kč. Z celkového počtu podaných trestních oznámení se 58,2% podílelo 1 159 oznámení, která byla podaná na trestné činy dle § 240 („krácení daně“) a která se 97,1% podílela na celkové hodnotě vzniklé škody. Dále se 19,7% podílelo 392 oznámení, která byla podaná na trestné činy dle § 241 („neodvedení daně“) a která se 2,9% podílela na celkové hodnotě vzniklé škody. Současně se 15,9% podílelo 317 oznámení, která byla podaná na trestné činy dle § 227 („porušení povinnosti učinit pravdivé prohlášení o majetku“). V roce 2020 podala FS ČR celkem 1 322 trestních oznámení na trestné činy s celkovou hodnotou vzniklých škod ve výši 3 591 mil. Kč. Z celkového počtu podaných trestních oznámení se 68,4% podílelo 904 oznámení, která byla podaná na trestné činy dle § 240 („krácení daně“) a která se 97% podílela na celkové hodnotě vzniklé škody. Dále se 16,1% podílelo 213 oznámení, která byla podaná na trestné činy dle § 241 („neodvedení daně“) a která se 3% podílela na celkové hodnotě vzniklé škody. Současně se 9,1% podílelo 120 oznámení, která byla podaná na trestné činy dle § 227 („porušení povinnosti učinit pravdivé prohlášení o majetku“). V roce 2021 podala FS ČR celkem 1 187 trestních oznámení na trestné činy s celkovou hodnotou vzniklých škod ve výši 2 315 mil. Kč. Z celkového počtu podaných trestních oznámení se 61,8% podílelo 734 oznámení, která byla podaná na trestné činy dle § 240 („krácení daně“) a která se 94,5% podílela na celkové hodnotě vzniklé škody. Dále se 23% podílelo 273 oznámení, která byla podaná na trestné činy dle § 241 („neodvedení daně“) a která se 5,5% podílela na celkové hodnotě vzniklé škody. Současně se podílelo 134 oznámení, která byla podaná na trestné činy dle § 227 („porušení povinnosti učinit pravdivé prohlášení o majetku“). Ukazatel zahrnuje údaje o počtech případů oznámených trestných činů FS ČR a současně o celkových hodnotách vzniklých škod FS ČR, které byly FS ČR podány formou oznámení v souladu se zákonem č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, ve znění pozdějších předpisů, a to dle výše uvedených paragrafů, byly za sledovaná období získány z "Evidence trestních oznámení“. U trestných činů „Prohlášení o majetku (§ 227)“ a „Jiného (§ 254)“ trestní zákoník nevyžaduje způsobenou škodu, zkratka "SZ" je sociální zabezpečení.

See all datasets of the dataset series in the dataset list view