Mapa dat s AI je aplikací ke zjednodušení práce s datovými sadami otevřených dat Královéhradeckého kraje. Hlavní inovací je možnost práce s více datovými sadami najednou, zároveň je všechny zobrazit v mapě, upravit před stažením. Největší inovací je implementace umělé inteligence (AI), která vybírá datové sady na míru po předchozí textové konverzaci s uživatelem o jeho požadavcích. Je rovněž schopna plnohodnotné konverzace ohledně datových sad. Pro funkci AI je využívána služba GPT-4 turbo. Konverzace s AI je zachována po celou dobu užívání. AI je ošetřena bariérou, bránící odpovídání na nerelevantní otázky. Součástí aplikace je zobrazovací mapa datových sad. Podkladová mapa umožňuje jakékoliv úpravy, nabízí denní a noční cyklus a zobrazení ve 3D. Při vizualizaci více sad na jedné mapě má každá unikátní zbarvení. Po kliknutí na bod v mapě se zobrazí detailní informace. Nabízí možnost zobrazení tabulky pro každou datovou sadu, včetně možnosti kompletní úpravy jejího rozhraní a sloupců.
Data.Praha je web, kde najdete veřejné výstupy nad městskými daty. Na webu najdete dashboardy, grafy, katalog otevřených dat a odkaz na API dokumentaci. Tyto výstupy vám umožní analyzovat a vizualizovat data o Praze. Doufáme, že vám naše platforma bude užitečná!
Zobrazení velkoplošných a maloplošných zvláště chráněných území včetně ochranných pásem, NATURY 2000 - evropsky významných lokalit, NATURY 2000 - ptačích oblastí, přírodních parků a památných stromů v Královéhradeckém kraji.
Webová aplikace www.znecistovatele.cz vám pomáhá získat informace o znečištění jednotlivých lokalit ČR toxickými látkami. Najdete zde především informace o tom, kdo a jaké toxické látky produkuje ve vašem okolí. Můžete tu také nalézt základní fakta o tom, jak tyto látky mohou ohrožovat vaše zdraví. Aplikace pracuje s daty shromažďovanými v Integrovaném registru znečišťování (IRZ), který spravuje Ministerstvo životního prostředí.
Aplikace umožňuje přehledné zobrazení původců znečištění jednak pomocí mapy a jednak v tabulkách prostřednictvím žebříčků.
Aplikace zveřejňuje různé druhy geograficky lokalizovaných sad dat v nadstavbě nad uživatelsky přívětivým prostředím Google Maps.
PragueDash zpřístupňuje data hl. m. Prahy pro každodenní použití běžného občana.
Praha publikuje velké množství zajímavých dat, ale jejich použití je složité. Některá data jsou dostupná pouze přes technická rozhraní (API, datové soubory), některá jsou dostupná i přes vizualizační platformy, ale často nešťastným způsobem.
Například data o naplněnosti kontejnerů jsou na https://ksnko.praha.eu/map-separated/. Najít svůj kontejner a rozkliknout si ho je ale zbytečně složité i na počítači a to tuto informaci zpravidla potřebujete ve chvíli, když vycházíte z bytu – v ruce kabelku, mobil a klíče a rozhodujete se, zda má smysl pobrat ještě tašku s plasty.
U jízdních řádů je situace lepší, máme platformu na vyhledávání spojů jako PubTran, vyhledávání spoje je i v aplikaci Lítačka. Většina cest MHD je ale na známých trasách a uživatel jen potřebuje rychle vědět, za jak dlouho mu tramvaj jede. Nepotřebuje hledat spoj, potřebuje jen odjezdy jemu velmi důvěrně známé tramvaje či autobusu. K tomu výborně poslouží odjezdová tabule, kterou najdete na zastávce. Nově ale i v aplikaci PragueDash.
Dat k dispozici je více a hlavně jejich seznam se stále rozšiřuje. V nejbližších týdnech tak budou v aplikaci dostupné například i informace o parkovacích místech nebo data o hospodaření městských částí z aplikace CityVizor. V budoucnosti plánujeme také třeba parkovací zóny v okolí, nebo nejbližší sdílená auta s proklikem do jejich aplikace.
Mobilní aplikace pro hlášení závad a problémů v Bohumíně. V mobilní aplikaci naleznete i databázi bohumínských firem, bytové domy v majetku města a jejich bytové techniky, plánované odstávky inženýrských sítí a mapu bezplatného internetu a WiFi pokrytí na území města.
Mapová aplikace je určena pro základní analýzy výškopisných dat území České republiky. Umožňuje prohlížení výškopisných dat ve formě obarveného stínovaného reliéfu, sklonitosti a orientace svahů, znázornění prostého stínovaného reliéfu nebo stínovaného reliéfu se Z-faktorem 10. Aplikace rovněž nabízí nástroje umožňující provádět analýzy viditelnosti. Analytické funkce mapové aplikace zajišťují image a geoprocessingové služby, které umožňují provádět dynamické prostorové analýzy nad zdrojovými daty přímo na serveru. Aplikace umožňuje znázornění výsledku analýz na pozadí podkladových map (Základní topografická mapa nebo Ortofoto) s možností nastavit průhlednost zobrazených vrstev. Výslednou situaci je možné dále prohlížet ve 3D lokální scéně, případně stáhnout ve formátu SHP, DGN, DXF nebo TXT. Služby jsou publikované a provozované na ArcGIS serveru Zeměměřickým úřadem. Zdrojovými daty těchto služeb jsou digitální model reliéfu 4. generace (DMR 4G), digitální model reliéfu 5. generace (DMR 5G) nebo digitální model povrchu 1. generace (DMP 1G) převedené do rastrového formátu v souřadnicovém systému S-JTSK.
Aplikace Kam s ním? je agregátorem míst, kde se lze legálně zbavit nepotřebných věcí a odpadů. Aplikace poradí, jak správně s nechtěnými věcmi naložit, resp. kde lze legálně a v drtivé většině i bezplatně odevzdat jak běžný odpad z domácnosti, tak například prošlé léky, pneumatiky, vysloužilé elektro, baterie, světelné zdroje, velkoobjemový odpad, nebo třeba i odpady nebezpečné. Obsahuje i provozní doby sběrných středisek či míst zpětného odběru tam, kde jsou tato data k dispozici, včetně možnosti navigace na tato místa. Tam, kde jsou k dispozici data o kontejnerových stáních na tříděný odpad, například v Praze, či Brně, lze tato místa jednoduše vyhledat a zobrazit v mapě. Aplikace navíc obsahuje místa, která umožňují již nechtěným věcem dát druhý život jako jsou například re-use centra, knihobudky, SWAPy, obchody, kam lze přinést znovu použitelné kartonové krabice a výplně, aplikace také integruje cirkulární projekty, jako je například česká služba REkrabička.